„Ролята и мястото на нежния пол в политиката” бе темата на  кръгла маса, организирана от Обединението на жените-социалистки в Ловеч  съвместно с „Илияна.инфо- Ловеч” и дамите от групата съветници от БСП в Общински съвет, съобщават от пресцентъра на партията. Над 40 дами дискутираха на тази тема на връх Международния ден на жената – 8 март,  за празника си те бяха поздравени от народния представител и председател на Об.С на БСП Ловеч Димитър Горов , от кмета и зам. кмета на общината Минчо Казанджиев и Младен Младенов.

Със своето участие в политиката  жените-социалистки могат да допринесат за утвърждаването на един по-модерен европейски модел за развитие. Факт е, че европейската политика се прави главно от мъже, от което не може да се очаква, че темите, които са важни за жените, ще бъдат предпочитани в дневния ред. Темата за равнопоставеното положение на мъжете и жените в политиката  става все по –  актуална и широко дискутирана. Един от аргументите, с които жените политици защитават тезата си е, че 52% от населението на Европа се състои от жени, затова и заслужават по-масивна защита на интересите им в институциите”  посочи в експозето си Доротея Цанкова –общински председател на жените социалистки и сътрудник на евродепутата Илияна Йотова . Общините стават все по-зависими от централната власт, влошава се здравното обслужване и образованието алармираха жените от БСП.

„За да се постигне добра политика по равнопоставеност между жените и мъжете, е необходимо да се елиминира неравенството на пазара на труда. Трябва да се насърчи по-добрият баланс между семейните и професионалните задължения между съпрузите, да се редуцират различията в заплащането, както и да се подкрепи предприемачеството сред жените. На основата на което надеждите за равнопоставеност се увеличават . „  това заяви ръководителката на групата съветници от БСП в местния парламент Валентина Янкова.
От проведената кръгла маса стана ясно още, че в Ловешка  област участието на жените от БСП в местната власт е над средното за страната .

В България, според статистиката, в политиката на национално ниво жените заемат между 25% и 30%, но на локално едва 10% от политиците са жени. Въпреки че положението в България е два пъти по-оптимистично за жените от колкото е средното в ЕС, то едва една трета от заемащите водещи позиции в частни компании са жени. В средния и малкия бизнес жените-шефове са още по-малко. Статистиката продължава с образованието, като в университетите на България само 4 от общо 35 ректора са жени.

От едно друго проучване става ясно, че 9 от 10 българи са готови да си дадат гласа за това, жена да ги управлява, но в същото време само половината от участниците са на мнение, че мъжете и жените в политиката си вършат еднакво добре работата. Освен това, 90% от хората са на мнение, че за тях в политиката е решаваща професионалната квалификация, а не партийната принадлежност. На фона на това обаче, само 8% са на мнение, че мъжете и жените трябва да имат равeн брой места в парламента, независимо от квалификацията им.