На 22 ноември, за първи път представител на местното самоуправление в Ловеч се включи в работата на Комитета на регионите в Брюксел, като участва в заседание на Постоянната комисията по образование, младеж, култура и научни изследвания. Председателят на Общински съвет Корнелия Маринова, която е зам.-член в българската делегация, информира ловешките медии за работата на Комитета на регионите, комисията, в която тя участва и съобщи добри новини за нашия град.

Първата новина е за възможността Ловеч и региона да бъдат представени в Деня на отворените врати в Комитета на регионите в Брюксел. Пълна подкрепа на тази своя идея Маринова е получила от координатора на българската делегация в европейската структура.

Друга идея, която е на път да се реализира и за която също вече са водени разговори в т.ч. с началника на кабинета на вицепрезидента Маргарита Попова, и с председателя на Народното събрание Цецка Цачева е по повод  140-годишнината от гибелта на Апостола, да представим  в европейската столица личните му вещи. Неговата личност и дело заслужават това, а подкрепа за осъществяването на това си намерение Маринова вече има  и от Общобългарския комитет „Васил Левски”,  и от директора на Регионалния исторически музей Иван Лалев.

Онова, което е най-важно за нас и вече нашите координатори проучват този въпрос, е да се осигури охраната на това наше безценно историческо наследство, обясни Маринова пред журналистите. Тя е категорична, че тези две инициативи ще допринесат за популяризирането на нашия регион, а това пък от своя страна ще повиши шансовете за развитието на туризма, „а защо не и в привличането на чужди инвестиции тук”.

Корнелия Маринова участва в 16-ото заседание на Комисията по образование, младеж, култура и научни изследвания на Комитета на регионите, което се проведе на 22 ноември. Тя получи покана да се включи в работата й от председателя г-н Anton Rombouts.

Председателят на Общински съвет Ловеч бе одобрена от Министерски съвет за зам.-член в Комитета на регионите на Европейския съюз. Тя е определена в две комисии – тази, в чието заседание участва, и в комисията по гражданство, управление, институционални въпроси и външни работи.

Комитетът на регионите е орган, а не институция. Той има 344-ма членове и още толкова техни заместници от всичките 27 страни-членки, назначени от Съвета на Европейския съюз, като българската делегация е от 12 члена и толкова заместници. Всички делегации отразяват политическия, географския и регионалния/местния баланс в своята държава. Членовете представляват местните или регионалните органи в своя местен регион.

Ролята на КР е да представя местните и регионалните гледни точки относно законодателството на ЕС. Комисията, Съветът и Парламентът трябва да се консултират с Комитета на регионите преди да се вземат решения, свързани с ЕС, по въпроси, касаещи местните и регионалните администрации. Всяка година Комитетът на регионите провежда пет пленарни сесии за определяне на общата политика и за приемане на становища. Съществуват шест комисии, които разглеждат различните политически области и изготвят становища, които се обсъждат по време на пленарните сесии, обясни още Маринова, като благодари на Националното сдружение на общините за логистичната и сьдьржателна подкрепа, която оказват на нашата делегация.