protestlovech17021331Иво Райнов

Предполагам знаете вица за циганина, който се натрапил на сватба. В един момент гостите започнали да обявяват по микрофона  подаръците „ Свекърът дава 10 овце, шуреят подарява нова печка на дърва и т.н. и т.н.“. Циганинът се обърнал към съседа на масата и попитал, дали всичко, което се обявява се дава на момента. След като получил отрицателен отговор станал, поизтръскал трохите от протритите гащи и се наперил пред  микрофона – „Давам нова каруца к конски впряг“.

През последните дни в цялата страна  кипят протести. С трудно формулирана искания, но с неприязън  и отвращение от досегашния политически модел. Преди няколко вечери постнах във ФБ снимка с транспарант,  на който бяха изобразени   емблемите на всички актуални  политически партии и обвинението, че са продали България. Наивно послание, защото  дори да е вярно, това е нашето политическо меню. Създаването на нови формации иска време, енергия и доверие. До края на април или началото на май просто няма как да се случи.  Всеки опит за създаване на нов политически субект в момента ще бъде гротеска. Като анонсираната партия на протестиращите. Партиите се създават около ценности, каузи, общности. Ентусиазмът на мига и кризата ражда популизъм. Чета, че днес известен интелектуалец събира водачите на всички протести, за да формулират общи искания. Забавно ми е как ще включиш в обща платформа  искания срещу монополите, мерака за създаване на парламент само от граждани, ромския вопъл срещу интелигентните електромери, непоколебимостта на варненци да се борят за отстраняването на кмета Кирил Йорданов. Тази седмица всеки заявява,  къде го стяга чепика. Но мазоли толкова, колкото и  чепици.

България е ужасно объркана. Опита всичко от политическото меню. Четири поредни мандата– четири политически победители, трима  месии (Костов, Кобурготски и Борисов) и много популизъм (Янев, Сидеров). Накрая пак безпътица и беднотия. Дано сме запомнили урока след шестнадесет години сричане. Няма месии! Няма подарено благоденствие! Всеки е господар на живота, успеха и правата си. Тези дни всички разбраха, че да събориш властта е ужасно лесно. Нужни са малко, но упорити и смели хора.  Българите принудиха да се оттегли едно от ,може би, най-стабилните правителство. От тук нататък всеки министър председател ще поема мандата с оставка в джоба.

Сигурен съм, че България се нуждае от политическо освежаване. Нуждае се от модерна силна и единна десница. Нуждае се от пречистена от комунистическата плесен левица. Нуждае се от отговорни балансьори. Но просто няма политическо време. Всичко, което сега се пръква,  ще бъде заченато в ужасяващ популизъм.

Аз съм сред тези, които смятат, че протестите трябва да продължат. Защото към убеден, че настоящата политическа класа се нуждае от още шамари. За отрезвяване. Ако искаме да променим в политическия модел трябва да пренапишем  своя граждански договор с настоящите политически субекти.  Както и да разсъждаваме те ще доминират и след предстоящите предсрочни избори. Тях трябва да задължим с нашите искания. Тези, които биха възникнали в огъня на улицата нямат памет, история и морал. Затова могат да ви обещаят всичко, като циганина от онази сватба. Независимо дали го желае народът ще трябва да обсъжда своите претенции с партиите от  настоящата парламентарна система. По-добре е да настоява от свое лице. Да продължава да протестира граждански. Гневът от улицата ще загуби своята гражданска  легитимност  щом застане зад  някаква политическа фасада.

Исканията трябва да бъдат простички, но повтаряни всяка седмица. На улицата, със заканата, че този който не ги изпълни ще се срещне с нейната разплата.  Улицата този път трябва да зададе конспекта, по който ще се провежда пролетния политически изпит. С кратки въпроси  и очакване за убедителни отговори по няколко теми:

1.Ясна програма срещу монополите, които душат българите. Конкретни стъпки за защита на потребителя, повишаване на конкуренцията в монополизираните браншове и постоянен законов контрол върху тяхната дейност.

2.Точна, икономически обоснована и изпълнима концепция за постепенното преодоляване на бедността в България.Ясна „пътна карта“ с конкретни  числа и отговорни срокове за приближаване на доходи до средните равнища за ЕС.

3.Решителна стратегия за реформиране на съдебната система и мерки за справедливо правораздаване, без чадъри върху политическа, икономическа власт и организирана престъпност.

4.Конкретни действия и гаранции за ограничаване влиянието на олигархията в българската икономика и държавно управление.

5.Засилване на персоналната политическа отговорност. Увеличаване на възможностите за мажоритарен избор  и въвеждане на механизми за търсене на отговорност на политиците пред техните избиратели. Максимално ограничава на порочния избор на посредственост и анонимност  в партийно съставени  листи.

6.Въвеждане на още по-облекчени процедури и механизми за гражданско участие и контрол при взимането на управленски решения, включително и разширяване на публичния достъп до извършените от държавата финансови, приватизационни и търговски сделки.

Безпрецедентната политическа криза дава уникален шанс за реформиране на българската политическа система и граждански дневен ред, за бъдещото развитие на страната. Времето е малко и новата политическа дискусия ще започне след седмица.  Във фейсбук сайта за протестите прочетох повече от 170 искания. Нужно е малко съгласие за отсяване на най-важните приоритети. И упоритост, за да се повтарят още известно време от улицата. Като ясен граждански глас и императивно поръчение за тези, които искат да управляват. Нов обществен договор с ясни ангажименти. И опцията, че улицата ще го развали още в първия момент, в който политическата класа се отклони от разписаните задължения. Вече всички знаят, че свалянето на правителство е лесно упражнение.

Пиша тази статия с отговорността на човек, който членува в една от партиите на прехода и статуквото.

17 коментара

  1. Събитията през 1968г. и нашето участие в тях са били по силата на Варшавският договор. Тогава са си мислели, че постъпват правилно. Сигурни ли сме, че след известно време на Афганистан, Ирак, Либия, Косово и т.н. наши участия по силата на членството ни в НАТО ще се погледне по начина, по който поглеждаме назад към Прага. Като освободители ли бяхме посрещнати в Кабул?
    Сравнението, което правите със загубата на време и псевдо-демокрацията включват и един план, който и днес политиците следват /за Ран-Ът/. Продължаването на политиката в този и вид, политиката на средствата за масова дезинформация и най-вече тази игра на котка и мишка водена в парламента и министерствата ще продължат изродяването на псевдо-демокрацията.
    Защо да не е правилно искането за носене на лична отговорност при подписването на договори ощетяващи държавата и интересите на народа? Защо да не поемат лична отговорност за това, че разиграват театри, не ходят на работа и приемат закони и правилници ощетяващи държавата и интересите на народа? Как да не търсиш отговорност…. Конституция на Република България, чл.69, чл.70(1), чл.76(2)

  2. Уважаема Emilia Gerganova ,
    Благодаря Ви за въпроса:” Не е ли по-добре гражданският контрол да бъде провеждан преди приемането на закони и наредби действащи в ущърб на населението”.
    Според мен и сега има достатъчно законосъобразни процедури/разписани в ЗНА и АПК/ даващи право и възможност на гражданите да упражняват контрол в процеса по изработване на нормативните актове , тяхното приемане и контрол след като са приети.
    И тези процедури не са съвсем формални а реално работещи. До днес има предостатъчно създадена практика за много отменени незаконосъобразни / ущърб на населението/ текстове от нормативни актове благодарение на сигнали от граждани, депутати, НПО, Омбудсман, който сигнали са довели до отмяна на незаконните текстове. Но за съжаление много малък процент от имащите право на контрол се възползват от това си право и затова текстове в доста закони и наредби са сега действащи в ущърб на населението.

    В целия този процес вината е единствено у тези в които е правото на контрола и никой не ни е виновен след като това дадено ни право за контрол се прилага от всички нас.

    Като пример за неупражняване на това право мога да посоча общинските съветници от последните три мандата на ОбС Ловеч, тъй като до сега /нямам информация за обратното/ , нито един общински съветник не е атакувал незаконосъобразна наредба или правилник приети от ОбС, въпреки че в общинските ни наредби и правилници не малка част от текстовете са незаконосъобразни и до днес.

    Категорично не приемам това Ваше:,” да се отзовават депутати, които се водят единствено от собствените си интереси.” без за това искане да е предложена процедурата по реалното отзоваване, защото така направеното предложение ще доведе от спиране на работа на парламента и ще се започне едно отзоваване на всеки работещ депутат и в парламента ще останат само не работещите , тъй като тях няма за какво да бъдат отзовани защото те не работят.

    Вие това ли искате ?

    За да работят депутатите ни е необходимо само една единствена промяна в правилника им /а не нова Конституция/ :

    Заплатата на депутатите да е равна на 50% от минималната работна заплата за страната и така те ще работят по начин по който минималната работна заплата да стане не 1000 лв, а 3000 лв.

    Също така да нямат право на абсолютно никакви ‘екстри”:

    1.Депутатите от провинцията да не ползват безплатни квартири + безплатен ток, топло и вода, а да са на свободен наем като заплащат всички консумативи , както това си плащат всички хората сега.
    2.За пътни разноски да им се признава само 50% намаление и то по БДЖ.
    3.Да се забранят на депутатите държавна субсидия с която държавна субсидия те извършват партийната си дейност. За партийната си дейност да бъдат така добри да харчат само и единствено парите събрани от членски внос и нито стотинка държавна пара.

    Вервайте ми, ако бъдат изпълнени тези предложения няма изобщо да се налага да се иска отзоваване на нито един депутат който не работи за хората, защото той сам ще си тръгне още след втория месец при тези условия на работа .

    По отношение на НАЦИОНАЛИЗАЦИТЯТА проблема е по скоро законосъобразност. По Конституция и законите на страната ни няма такава възможност като национализация. Тази възможност се нарича с друго име и би следвало да се употребява законоопределения термин, а не да се правят свободни съчинение в сериозните искания на протестиращите.

    Определено това Ваше „ но да не забравяме че над 70процента дял в ЧЕЗ се притежава от държавата Чехия.” меко казано е несериозно защото да не забравяме, че преди около 50 години и български танкове окървавиха демократични мирни протести в Чехия, да не забравяме, че Чехите не изгубиха години след 89-та да създават псевдо демокрация, а веднага реално въведоха демокрацията в обществените си отношения там.
    Несериозно да правим сравнение на държавното управление на монополите в една демократична държава с държавното управление не същите монополи в условията на нашата псевдо демокрация.

    Да искаш национализация днес , е равносилно да искаш да караш ”Трабант” а не „БМВ – шестица” например.

    Аз никога не казвам “няма как да стане защото…”, а винаги предлагам решение на предлаганото от мен и задължително търся реален начин предложението да стане решение по което да се работи реално.

    Истина е , че рядко /за сега/ това което предлагам, става реалност, но това не е достатъчно основание, аз да се отказвам да правя предложение за промяна на всичко онова, което аз смятам, че е „в ущърб на населението” .

  3. Гарантирам Ви, че не съм пропусвал нищо, за което мога да съжалявам.

  4. fee-faw-fum, кое от написаното не успя да прочетеш? Иначе протеста беше напълно мирен и по-малоброен от предишния

  5. “Сигурен съм, че България се нуждае от политическо освежаване.”

    Я, колко е удобно! Един вид забравете, че любимото на г-н Райнов СДС е непрекъснато по някакъв начин във властта (и не само СДС). Даже в един един период имаше цялата власт и наистина милиони гласове. И съответния огромен принос за сегашното дередже на обществото ни.

    А днес е …какво? И това, ако не е обществена оценка за СДС, здраве му кажи. Ако мислите за освежаване, задайте си въпроса за освежаването на самото СДС. Възможно ли е въобще?

    При това положение от каква позиция непрекъснато се натрапвате с писанията си. Напусто се силите г-н Райнов, дори да разчитате на неосведомеността на съвсем младите хора!

  6. Ах, вие се отоплявате на газ, а не чух и думичка срещу газовия монопол, довел у нас до едни от най-високите цени в света на природния газ. Да си плащате рекета на руската държава безропотно можете, да плащате тока си по по най-ниските цени в Европа не можете? Простете ми, гражданко, но не Ви вярвам, че сте я закъсали.
    “Има хора, които теглят кредити за да си платят сметките.”
    Идея си нямате за какви още глупости хората теглят кредити. Всеки келеш със смартфон, таблет и маратонки за дватриста лева, във всеки дом плазма, но иначе не искаме да си плащаме сметките и да си връщаме борчовете. Доколкото разбрах, днес се организира протест и срещу банките.
    По логиката ви трябва да национализираме и фурните, че хлябът Ви е скъп, и магазините за дрехи. Ако утре младата Ви душа пожелае да обикне някой, а той не отвърне с взаимност, за него може би едно концлагерче да спретнем?
    Че е тежко, тежко е, работа няма, заплатите ниски, но не е виновно ЧЕЗ за тези наши несгоди. Ние не сме страна, богата на енергоизточници, внасяме си ги, затова и няма начин те да поевтиняват. Дали ще ни доставя ток един или друг доставчик, в цената им ще влизат всички разходи, направени по веригата. Важното е да не влизат рушветите, отделяни за политиците на власт и сметките на онези, които живеят в компактни групи и говорят неразбираемо. А това най-малко зависи от частните за нас ЧЕЗ, ЕВН, Енерго про.

  7. Гражданино Заверджиев, изключително много уважавам позицията и делата Ви, продължавайте все така. Една птичка пролет не прави, но е едно добро начало. Всяка една победа, която сте постигнали с дела и неимоверни усилия не Ви ли прави по-уверен в собствените Ви възможности. Не е ли по-добре гражданският контрол да бъде провеждан преди приемането на закони и наредби действащи в ущърб на населението, да се отзовават депутати, които се водят единствено от собствените си интереси.
    Възрастта ми не позволява да споделя лични впечатления от приемането на новата конституция. Доколкото чета и от предните коментари, това което Ви дразни е думата Национализация. Споделям частично опасенията предвид горчивият ни опит от приватизацията, но да не забравяме че над 70процента дял в ЧЕЗ се притежава от държавата Чехия. Именно икономическите интереси на кръговете ни доведоха до настоящото положение.
    И тук сте прав – цената на тока е несправедливо висока. Не е само тока за съжаление. Ние се отопляваме на газ, поради невъзможност да го правим с твърдо гориво. И в най-смелите си мечти не съм си представяла, че ще ми се налага да правя избор – тока и газта или дрехи и храна. Има хора, които теглят кредити за да си платят сметките. Ако това е резултатът от раздържавяването, не може да ме плаши Национализация.Голяма част от хората са поставени на ръба на оцеляването.
    Трябва да викнем така, че да ни чуе и Тодор Колев. Не искам да ми повтарят постоянно как "няма как да стане защото…", има ли желание има и начин. Мой колега казва следното: Мога да си намеря хиляда оправдания да не си свърша работата и всяко едно ще е вярно, реално има един единствен начин да си я свършиш – сядаш и я вършиш.

  8. "Emilia Gerganova казва:ако имат уши ще ни чуят"

    Кой, кой да Ви чуе, Тодор Колев го няма даже!

    Цената на тока е несправедливо висока и това е безспорен факт: плащането на сметките за ток са тежък проблем за много голяма част от хората и те сега съвсем справедливо искат това да се промени,искат икономически промени за физическото си оцеляване, но не са наясно как точно трябва да стане и за това очакванията на хората са организаторите на протеста е да направят това – да поставят икономическите им искания за решаване.

    От исканията които сега поставят организаторите – Първото е Национализация/това е политическо, а не икономическо искане/.

    Хората се нагледаха на бандитската приватизация през последните 23 години и сега им се струва, че национализацията е обратното на приватиззацияте и е доброто нещо което ще им реши икономическите проблеми.

    Да ама Не!

    Хората през 89та протестираха също със икономически искания срещу национализацията с твърдото убеждение , за смяна на лошата национализация с добрата приватизация.

    Тогава / както и сега/ на протестите ‘спонтанно’ бе издигнато искане за нова Конституция, като символ на Новото начало, за свобода и демокрация.

    И се стартира процеса за нова Конституция.

    Процес изключително дълъг сложен и труден за решаване веднага на ежедневните нужди на хората, за решаване на проблема им с плащането на високите сметки .

    Избраните тогава от хората политици, които трябваше да направят нова Конституция , безцеремонно отхвърлиха икономическите проблеми на хората и узакониха единствено своите нужди – да управляват безнаказно хората.

    По този начин „народните избраници” съвсем законно управляват хората вече повече от 20 години защитавайки личните и партийни интереси , а хората „кучета ги яли” и да се спасяват по единично – кой как може.

    Днес хората отново протестират, с още сериозни основания да протестират, защото бяха докарани от управляващите ги през последните 20 години до границата на личното им физическото им оцеляване.

    И отново хората поставят въпроса за икономически промени , които да ги отведат, далеч от границата на личното им физическото им оцеляване .

    Днес отново исканията за икономически промени се подменят от организаторите на протеста в политически искания за национализация на лошата приватизация.

    И отново съвсем ‘спонтано’ се поставя въпроса за промени в новата ни конституция, но отново хората няма да получат исканите икономически промени, а партиите организирали протеста на хората ще получат още по-големи екстри за да ни управляват законно пак за сметка на хората които днес искат икономически промени.

    Днес няма кой да чуе справедливите икономически искания на хората, няма го и Тодор Колев даже.

  9. Даааа!Когато повя "вятърът на промяната",всеки започна да дърпа юрганчето,ама носленцата ви пак вън бе,другари демократи!

  10. Протест ще има, въпреки че страницата във фейсбук е свалена, присъствие бе заявено от 1400човека /миналата седмица бяхме 780/. Утре ще заявим, че ние имаме право не само да гласуваме веднъж на 4години и да плащаме сметки, ако имат уши ще ни чуят

    1. За последните 20 тина години в България се оформи една несменяема политическа върхушка, независимо от политическите дрешки които обличат, става въпрос за едни и същи хора, за които са важни само икономическите интереси. И печалното е, че изборните закони са така направени, те отново да дойдат на власт, т. е. отново да лапат. За мен това е псевдодемокрация и ние в тези условия нямаме право на избор

  11. Г-н Заверджиев, не разбрахте ли номерата на г-н Райнов? Всичките са лоши, а СДС цялото в бяло и без всякаква вина за този 23 годишен ужас и погром. Разбира се и дежурното оплюване на Атака и Сидеров. Само дето г-н Райнов няма как да обясни кой им беше виновен до 2005-та година, когато я нямаше Атака? Филип Димитров бе съсипал селското стопанство, Иван Костов – икономиката, а Симеон и Кунева затвориха половината АЕЦ Козлодуй, дадоха ЕРП-тата на чужди държавни и общински фирми, подариха БТК на едни тарикати, а Милен Велчев ни натовари с още няколко милиарда допълнително чрез далаверата с външен дълг.

    През цялото това време СДС бе по върховете на политиката и управлението. Ама видите ли днес, как всички други му виновни и дават ли дават акъл на гражданите как и за какво да протестират и да искат!?

    Всичките му точки са тотален популизъм и общи приказки. Нещо конкретно да виждате? Само лозунги, клишета и добри пожелания! Стратегии, програми, обосновки….? България е пламнала бе, г-н Райнов. Очевидно още не сте наясно за какво протестират гражданите и какво реално и на практика се случва и какво хората искат да се направи ДНЕС /не утре/ и какво да не се прави /пак ДНЕС, а не утре/! Елате малко в Атака да ви обучим, че да се научите да разбирате хората и техните желания.

    *
    Какво би трябвало да направят гражданите:

    1. Да протестират пред президентството и да не позволят на Президента да назначи временно правителство, с което всичко да се размие, да се избяга от отговорност и всичко отново да се повтори както през тези 23 години като бъдат залъгвани с общите приказки и лозунги като на г-н Райнов. След “врътката” с връчване мандати на Герб и другите партии и при отказ от тяхна страна – в Конституцията не е записано в какъв срок Президента издава Акт за прекратяване дейността на НС и назначава служебен кабинет, който до два месеца да проведе избори. Така, че няма опасност да наруши Конституцията.

    2. Да протестират пред парламента и да притискат днешният състав на народното събрание да приеме исканията, които утре на 24-ти, ще бъдат обявени и приети на Националния граждански протест. Тези искания ги прочетоха преди малко по тлв Алфа и повечето от тези искания са напълно справедливи, реални и изпълними от този състав на НС.

    п.п. Някои от исканията по всяка вероятност ще бъдат коригирани, друга част ще останат за следващ етап, НО, този състав на НС трябва да даде необходимите гаранции, че те ще бъдат реализирани в следващия мандат на НС, а всичко останало – СЕГА!

    Посоката на гражданския протест е правилна и дори да има несъвършенства или неточности в исканията – никой не бива да укорява хората. За два дена не могат да се сътворят чудеса и да се открие абсолютно точната и вярна “формула”.

  12. Ми уж трябва да има, ама липсва май организация! Докато всичко беше по-добре организирано от миналата седмица, нещо се “разсъхнаха” нещата накрая…. 🙁

  13. Др. Райнов, какви мисли преминават през главана на човек, когато на митинг, организиран от БСП, се огледа и не види друг десен освен себе си? Че е много печен или че не си е на мястото?

  14. Г-н Райнов. Напълно подкрепям Вашето
    мнение. В момента ме вълнува един въпрос – ще има ли утре протест в Ловеч?

  15. Уважаеми г-н Райнов, от заглавието очаквах да прочета точно и ясно формулирани исканията на “улицата” – например 2 или 3 към този момент които да зададат посоката на останалите искания , които ще последват след тези 2-3 искания, защото поставянето на повече от 2-3 въпроса за решаване е просто не сериозно като става въпрос за основополагащи искания.

    Ето защо това Ваше “Исканията трябва да бъдат простички” приемам безусловно, но задаването на кратки въпроси по изброените 6 теми, не приемам като сериозно, защото това ще доведе до всичко друго само не до простички искания.
    И така една добра идея ще се превърне в едно голямо мазало от искания.

Comments are closed.