За решаването им ще се търсят общи усилия – на общините, на депутатите и на държавата

Изграждането на автомагистрала „Хемус”, язовир „Черни Осъм” и тунела Троян – Кърнаре,. Това са основните проблеми на Ловешка област, формулирани днес в Деня на диалога от представители на общините и депутатите от региона, съобщиха от пресцентъра на Община Ловеч.  На срещата присъстваха петимата народни представители – д-р Анатолий Йорданов, д-р Станка Шайлекова, Димитър Горов, Кирил Гумнеров и Христофор Ачков, кметовете на общини и председатели на общински съвети, общински съветници. Тя бе водена от кмета на Ловеч Минчо Казанджиев. Присъстваше и областният управител Ваня Събчева.

Денят на диалога между законодателната и местната власт се провежда днес едновременно във всички общини областни центрове и е организиран от Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Темата е „Подобряване на средата за развитие на общините през 2013 г.”.

Ако посочените като приоритетни обекти в Ловешка област не се изградят и не се създаде необходимата техническа инфраструктура, която да е предпоставка и за инвестиционен интерес, регионът ни е пред реалната опасност от затихване, предупреди Казанджиев. Това ще се случи, ако останем в пълна изолация от всякакви транспортни коридори, присъедини се и кметът на Троян Донка Михайлова. И двамата предложиха да се активизират всички усилия – на общините, на депутатите и на държавата, за да се изградят тези съоръжения, нещо, с което всички присъстващи се съгласиха. Областният управител Събчева съобщи, че тези дни предстои работна среща с колегата й от Пловдив, на която да се обсъди изграждането на тунела Троян – Кърнаре. Д-р Анатолий Йорданов обяви, че вече е сформирана работна група, в която освен представители на Ловешка област е включен и кметът на Плевен, и се работи по въпроса за язовир „Черни Осъм”. След като правителството оповести проекта си за изграждане на няколко язовира в България, ние трябва да направим така, че единият от тях да бъде „Черни Осъм”, призова Казанджиев. Така ще се реши проблемът с водоснабдяването на три общини – Троян, Ловеч и Плевен и на всички села по поречието на река Осъм.

яКметовете обсъдиха и проекта на Национална стратегия за управление и развитие на водния сектор, която предстои да бъде обсъждана в Народното събрание, и  проекта за изменение на Закона за водите, който ще се гледа на второ четене в парламентарната комисия по регионално развитие . Според Донка Михайлова община Троян ще бъде най-потърпевша от закона в частта оператори. Със структурирането на 28 оператори на обособени единици общината ще загуби собствеността си върху ВиК-дружеството, водата ще поскъпне с 30 ст., ще се загуби шансът за вливане на 600-700 хил. лв в мрежата, ще загубим качеството на водата, изрази притесненията си тя. И поиска държавата да въведе критерии, въз основа на които да се избират операторите, при това при доказана ефективност. „Защото е неразумно решение да се ликвидират читавите, работещи общински дружества” – обяви Михайлова. Начинът, по който е структурирана собствеността във ВиК-дружествата, е основният проблем, каза депутатът Димитър Горов. Управлението е на държавата, а заинтересоваността – у общините, и това трябва да е водещо според него в закона. Сбъркана е философията на Закона за водите, заяви общинският съветник от Ловеч Милко Недялков. Тя задълбочава проблемите с окрупняването на ВиК-дружествата като оператори – нито са на водосборен район, нито на общност, каквито са общините. Всички предложения ще бъдат предадени в комисията по регионално развитие на Народното събрание, пое ангажимент народният представител д-р Станка Шайлекова. В крайна сметка участниците в Деня на диалога се обединиха около това да не се преминава към административно окрупняване на ВиК-операторите, а да се въведат стандарти или критерии за лицензиране на операторите, за да функционират единствено ефективните оператори, без значение от тяхната собственост и териториален обхват. Представителите на общините предлагат още да се запазят и подобрят досегашните критерии за разграничаване на публичната държавна и общинска собственост, тоест всички системи с общинско предназначение да са публична общинска собственост. Те настояват да се намери решение операторите, респективно техните собственици (държавата или общините), да осигурят средства за съфинансирането на водни проекти по ОПОС в частта за бъдещите приходи, а самите бенефициенти да поемат останалото съфинансиране, както и необходимите, но недопустими за европейско финансиране разходи.

Това всъщност е и официалното становище на НСОРБ, подкрепено днес от общините от Ловешка област. Решението бе взето по време на обсъждане на точката от дневния ред на Деня на диалога, касаеща предстоящите промени във водния сектор.

Да внесат предложенията на общините и по отношение на промените в законодателството за местните финанси в бюджетната комисия на Народното събрание и да ги отстояват, се ангажира от името на депутатите пак д-р Шайлекова. Общините предложиха промяна в Закона за местните данъци и такси, в Закона за общинския бюджет и в Гражданско-процесуалния кодекс. Обсъдиха и очакванията си по макрорамката на бюджета за следващата година и споделиха, че вследствие на икономическата криза общините са загубили милиони от собствени приходи и трансфери, довело до трайни дисбаланси във финансираните от тях услуги. Днес те настояха държавата да си изпълни законовия ангажимент да финансира на 100 % реалните разходи за делегираните на общините дейности, да бъде обезпечено зимното поддържане и снегопочистване, по предложение на Донка Михайлова в бюджета за следващата година да бъде посочено число, което да изразява намерението за споделяне на финансовите корекции между държавния бюджет и общинските бюджети, да се извади фонд ФЛАГ от зависимостта на Закона за общинския дълг (кметът на Летница д-р Красимир Джонев), за да не се превърне в недостъпен за малките общини. Участниците в Деня на диалога в Ловеч подкрепиха предложението на НСОРБ през 2013 г. целевата субсидия за капиталови разходи да бъде 70 млн. лв, за ремонт и поддръжка на пътищата – 86 млн. лв, и за зимно поддържане и снегопочистване – 21 млн. лв, като капиталовите разходи се обвържат с финансовите резултати на общините.

Денят на диалога е традиционна проява на НСОРБ и намира положителен отзвук не само в страната, но е и откроен като добра практика на европейско ниво. НСОРБ от началото на мандата на новия управителен съвет е дало своя принос със становища по 20 проекта на нормативни актове, 40 на сто от предложенията са отразени.

15 коментара

  1. Гот ми е да дразня троянеца, само за да виждам реакции като тази в 13:12 часа. Като го захапе кучето и нема спиране… А аз просто коментирах една от снимките в темата. 🙂
    Спирам, за да не прецакам ефекта от добрите му коментари след това. И по двата въпроса напълно подкрепям мнението г-н Пеевски и му благодаря за поднесената информация. Два предизборни байряка бяха извадени от нафталина и разплющяни в медийното пространство. Едва ли ще се придивжи нещо по тях по-далеч от предизборните митинги, но нашата действителност познава случаи, когато такива са стигали но етапи след приказки, като е хвърлена на вятъра доста народна пара. Да се дава приоритет на многомилионни начинания, без да има някаква предварителна икономическа обосновка, си е чиста проба демагогия. Сериозен проблем с питейната вода нямаме, един-два месеца прекъснато подаване нощно време веднъж на десетина години не изисква харченето на стотици милиони, както и съсипването на една прекрасна част от нашата природа. Има доста по-евтини и щадящи екологичното равновесие начини за водоснабдяване при евентуален недостиг. Вярно, че на ловчалии изобщо не ни пука какво ще се случва в района на Черни Осъм, важно е да си чешем егото с грандомански начинания. Независимо какво губим като природа.
    Колкото до Донка Михайлова… Зная, че не бях съгласен с някои от нейните инициативи като народен представител. Нормално е да имаме различни мнения. Колкото до днешните недоразумения, представляаващи избиранелния ни район, плява, изплувала на вълната на популизма, г-жа Михайлова бе /и все още го доказва като кмет/ няколко нива над тях.

  2. Единственият разумен и много сериозен въпрос от този “Ден на диалога” поставя г-жа Д.Михайлова. Това е опитът на държавата да заграби и унищожи троянското общинско ВиК дружество и да го “одържави”. Защо? Не е трудно да се досети човек, когато една държава се управлява от мутро-комунисти. Не че управлението на троянското и ловешкото ВиК дружества много се различават помежду си като визия, политика и програми за управление на водния ресурс. Различават се по възможностите за правене на такива местни политика и програми /друг е въпросът защо в Троян не се прави/, но най-вече по отношение разликата в цената на водата, която плащат жителите на двата града при общ водоизточник и съизмеримо гравитачно подаване на питейната вода. Между другото – май само водата остана като стратегически ресурс за българите, която продажните български правителства да не са я дали на концесия в пълен обем, за да ни обират чужди монополи и да изнасят огромни печалби извън страната ни. Ама вие си плюйте по Атака и отстоявания от нас национален /а и местен/ интерес…. Плюйте си, докато ви съдират поредната кожа от гърба.

  3. За химерата тунел “Троян-Кърнаре”: Ще започна с една историческа справка. Още през 1970-та година в социалистическа България са изготвени първите проекти с направени геоложки проучвания за тунел под Шипка край Габрово. В началото на 90 се възобновяват нещата и с решение № 100/22.04.1991 г. на Министерския съвет за няколко обекта с общонационално значение се приема да се проведат търгове с международно участие. ГУП подготвя тръжните проекти за участъка от първокласен път I – 5 (Е-85) Русе – Маказа в участъка Габрово – гр. Шипка, включващи тунелно преминаване под Стара планина. Търгът се провежда през 1994 г. В него участват 14 фирми от Франция, Швейцария, Австрия, Гърция, Турция и България. Политическата нестабилност в този момент проваля търга, въпреки че той е спечелен от голяма европейска фирма. През 1999 г. проекта се актуализира, интерес проявяват много японски фирми: „Мицуи”, „Мицубиши”, „Тайсей Корпорейшън”, „Сумитомо Корпорейшън Юръп”, „Каджима Корпорейшън”. Особено силен е интересът от страна на Sumitomo Corporation Europe. Правителството обаче дава държавната гаранция за софийското метро. Средствата, отпуснати от Японската банка за възстановяване и развитие, отиват там, а проектът за тунела пак е забравен. Обектът не е включен в Националната стратегия за интегрирано развитие на инфраструктурата в Р България за периода 2005 – 2015 г., който се изготвя при управлението на Симеон Сакскобургготски. През август 2005 г. на власт идва ново правителство.Следващият етап е изпълнението на същата тази пътна връзка с тунел, но като част от Европейски Коридор номер 9. Заради голямата дължина на тунела – 3,2 километра, високата строителна стойност, строгите изисквания на Директивата на ЕП, в тригодишната бюджетна прогноза на агенцията се залага през 2010–2011 година да бъде актуализиран идейният проект, а през 2011–2012 г. да бъде изработен техническият проект на тунела.
    Предвижда се строителството да започне през 2014 година, в зависимост от това кога ЕК ще включи проекта в Оперативна програма „Транспорт”. ХАЙДЕ СЕГА НЯКОЙ ДА МИ КАЖЕ ЗА КАКВО СА СИ ЧЕСАЛИ ЕЗИЦИТЕ ОВЛАСТЕНИТЕ ДРУГАРИ И ДРУГАРКИ В ТОЗИ “ДЕН НА ДИАЛОГА” ПО ВЪПРОСЪТ С ТУНЕЛА “ТРОЯН-КЪРНАРЕ”??? Помня, преди няколко месеца им предложих, че е по-добре да “дебатират и дискутират” провеждането на шахматна олимпиада на паметника на Беклемето, подобно събратята си от с.Васильовка и да не си чешат езиците с този тунел под Беклемето, защото отдавна е решено къде ще бъде, кой ще го финансира, отделно готовите и актуализирани технически проекти. Да, ама не. Те си дърдорят за безсмислени неща, а за най-важното, за зимното поддържане и функциониране на “Троянския проход” – дума не обелват. А реалностите са такива – тунел НЯМА КАК да има под Беклемето, но отварянето на Прохода през Беклемето през зимата е жизненоважно и осъществимо. Осъществимо, ако някой си размърда задника и това, което евентуално има в главата.

  4. За химерата “Язовир Ч.Осъм”: Някой знае ли колко и какъв е размерът на една такава инвестиция? Някой наясно ли е какъв е “срокът на откупуване” на една такава инвестиция? Някой знае ли какви са “страничните възможности” за намаляването на този “срок на откупуване”, какъв е техният обем във финансов план, който би заинтригувал частният сектор? Това са само три от многото други въпроси, без чийто отговор, говоренето за този язовир от овластени и политици е безсмислено и се превръща в едно упражнение за водене на диалог между неми, глухи и слепи. В социален аспект, доводите имат определена обоснованост, но, това означава държавата сама да се нагърби с този язовир и дългият срок на откупуване на инвестицията. А той ще е още по-дълъг от нормалното, защото касае един 100-хиляден Плевен, 30-хиляден Ловеч, 15-хиляден Троян и като цяло един регион, който трайно се обезлюдява. Т.е. – инвестиция при свиващ се пазар, освен ако кубик вода не стигне цена от 10-15 лв/м.куб. Освен това държавата е във финансов недоимък, а на “българската финансова криза” не се вижда краят, ако изобщо има такъв. Другата възможност е джоинт венчър. Някой частен инвеститор да се включи и да стане собственик на един бъдещ ВЕЦ към този язовир. И това няма как да стане, при положение, че в енергийната политика на България ВЕЦ-овете са “последна дупка на кавала” и се ползват максимално само в пикови моменти. Около 10% за България срещу около 50% за Румъния по използваемост на такава енергия. За екологичните последствия, за обоснованите аргументи на еколозите, за ясната от години наред позиция на местното население – няма да ви занимавам. Много има какво да се напише и говори по този въпрос, но, не е тук мястото. Защо обаче го правят? Правят го, защото от 20 години ВИК дружествата и общините не си мръднаха пръста по въпросите около водния ресурс. Защото нямат никаква политика и програми по управлението, ползването и съхранението на този ресурс. Защото тази година “се случи” да има воден режим, а те трябва да оправдаят по някакъв начин безхаберието и бездействието си години наред по отношение този толкова важен обществен и природен ресурс. Какво да се прави – както споменах, ПП АТАКА няма намерение да води неделно училище за пишман управленци и техните избиратели. А току виж ме обвинили за пореден път, че водя “безплатна политическа кампания”.

  5. До г-н П.Иванов, администратор на сайта. Г-н Иванов, доколкото си спомням, преди месец помолихте да не се отправят нападки и лични обиди срещу участниците в коментарите на вашият сайт. За пореден път определени едни и същи участници, без да са предизвиквани или обиждани си позволяват да нападат, квалифицират и посредством откровенни лъжи и полуистини да манипулират, очернят и подиграват участник във вашият сайт и то – в ПЕРСОНАЛЕН ПЛАН. Те не пишат по темата. Те нямат мнение по конкретиката на статията. Те нямат мнение, визия и собствена или групова позиция, която да защитават и отстояват. Те са тук да оплюват и да дирят сметка на другите за мненията и позициите им. Просташко-Болшевишки реализъм! Ако им се отговори по подобаващ начин – започват да скимтят и да ви пишат писма, колко били обидени. Разбира се, вие чак тогава ще се намесите, слагайки всички под един знаменател – и ПРОВОКАТОРИТЕ и потърпевшите. Разбирам, че за всеки дебил и примат е нормално да се крие като анонимен плъх и да напада “в гръб” тези, които не се крият, пишат със собствените си имена и отстояват идеи и позиции. Г-н Иванов, давате ли си сметка, че тези хора унищожават сайта ви. Че безхаберието, с което се позволява на тази войнстваща наглост и простотия да вилнее във вашият сайт – отказва много хора да пишат тук и да изразяват мненията и позициите си. Давате ли си сметка, че тези няколко “анонимни” персони по косвен път ДОубиват и полуживото гражданско общество, чийто представители няма да посмеят да пишат в сайта ви, за да не бъдат обругани /и то в личен план/ от тези няколко самозабравили се типа. Сайтът е ваш. От вас зависи и съдбата му. Мен някакви “анонимни” нищожества няма как да ме обидят. А те са толкова тъпи и посредствени, защото още не са разбрали, че обиждат по-скоро вас и читателите на сайта ви. С Уважение: И.Пеевски

  6. f-f-f сега чакаме ще се появи ДУП_лика на глухаря пеевски 🙂

  7. Май пропуснахме да споменем, че на мястото на Гумнеров на снимката можеше да е нашият троянски приятел. Но той е доволен от себе си, добре спазари и изтъргува първото място в листата, вместо да реализира своите и на Патака идеи в народното събрание. През първата година и половина щеше да му се наложи послушно да гласува както му каже Сидеров, че пара е играла да се подкрепя ГЕРБ. А после… После не се знае, когато пачката към твоя джоб заиграе.

  8. Само си мислиш, че знаеш. Нищо не знаеш, освен да търчиш след сянката ми и да коментираш коментарите или мен самия. Толкова можеш – това правиш. Никой не очаква от теб да напишеш два реда по темата. Не че изобщо можеш да напишеш нещо смислено. Проблемът ти е, че ще напълниш гащите само при мисълта да критикуваш днешните /и вчерашните/ едни и същи управници с безсмислените им брътвежи, общи приказки и управленска немощ. Последната класация определи за Ловеч – “ЗАПАДНАЛ И БЕДЕН”. Това определение са го дали жителите на Ловеч, не аз. Мога само да добавя, че Ловеч държи 50% от промишлеността на цялата област, че в Ловеч инвестициите са повече от всички останали общини взети заедно и прочие. Какво да кажем за останалите 7 общини, ако Ловеч е “Западнал и беден”. Какво да кажем за цялата Област Ловеч, ако областният град е “Западнал и беден”. На този фон са се събрали едни умници за които “проблемите” са тунела “Троян-Кърнаре” и язовир “Черни Осъм”. Две пълни химери към днешна дата и повод за чесане на езици. Нищо, нали има достатъчно балъци за сапунисване. Нали за медиите в област Ловеч нищо друго не е важно освен мнението на тези, които ви направиха “Западнали и бедни”. Нали във всеки форум има достатъчно комплексари и охранители на “казана в ада” да те дърпат за краката. Що да не ви правят на маймуни? Геро, за разлика от теб, направил съм и продължавам да правя много неща. Давам и “акъл” /предложения за решения в ОбС Троян и не само там/. Ако някой ден поумнееш, ще разбереш, че за да се реализират едни идеи – трябва управленски ресурс. А този управленски ресурс е функция от желанието на хората да променят нещата и Живота си. Каквото искат – това получават. А това, че не се реализират моите и идеите на ПП АТАКА към днешна дата – това не е мой проблем и вина. Това е ТВОЙ проблем, защото ТИ живееш в “Западнал и беден” град и област. Хайде сега си напъни мозъчето за поредния пасквил. Обърни внимание на ръста ми и на оредяващата ми коса. Гарнирай ги с малко общи приказки, клишета и набор цитати от медийния слугинаж по адрес на Атака. Надявам се ще се получи. Това няма да промени нещата, че живееш като добиче през 21-ви век в един “Западнал и беден” град, но, ще бъдеш щастлив и доволен поне за 2 минути. А, и ще бъдеш … “перфектен, без шега”, за всеки подобен и споделящ жалкото ти съществувание. Ама наистина, каква ти шега!!??

  9. Gero, в този постинг си перфектен, без шега! О.К.

  10. Пеевски, знаем че си по глобалните неща – ядрената криза, глобалното затопляне, мира по земните кълбета. Щом знаеш, кога ти е идеалния момент да помогнеш с визията и решенията си. Не се заяждам. Само палиш фитили и се снишаваш и после цялото човечество ти е виновно, че не те разбрало.
    Това не било неделно училище, онова ти е накриво. След година за изборите ще те видим закачен по тарабите и после пак тихо.
    Не че ми пречиш, говори си както си искаш, но ми идваш в повече само да даваш акъл без да можеш да приложиш нищо. Пък и що тука? Троян е цъвфнал и вързал. нали си съветник там. Какво от това което знаеш реализира там. Само не почвай “да знайш кво направих през миналия век”

  11. Пак е напекло в Троян!

  12. Не знаех, че за управниците и депутатите /не казвам народните представители, защото такива няма/ в Ловешка област имало “Ден на диалога”. Ден с главно “Д”. А какво правят останалите 364 дни в годината? Дни с малко “д”? По-интересното е, че резултатът от този “Ден” с главно “Д” е почти нулев. Почти, защото единствено въпросът с автомагистрала “Хемус” е реален и актуален, но, той засяга всички общини в Северна България и е по-скоро национален въпрос, отколкото регионален и зависещ от регионалните и общински управленски структури. Колкото до Тунелът “Троян-Кърнаре” и язовир “Черни осъм” – тук нашите “герои” са влезли в образа на събратята си от село Васильовка и така жадуваната Световна шахматна олимпиада. Защо е така – нееднократно съм подчертавал, че този форум не е неделно училище и че ПП АТАКА няма никакво намерение да ограмотява властимащите и поклонниците им. Медиите в Ловешка област /очевидно по заръка на “Партията и Правителството” на клонингите на БКП или по собствена самозабрана/ се правят, че ПП АТАКА не съществува, а ако потърсят мнение на неин представител – река Осъм ще потече към Балкана явно. Ако взема да напиша, защо тези два смехотворни “проблема” /то е смешно да се твърди дори, че са “проблем”/ са неадекватни и ви напиша с ФАКТИ и АРГУМЕНТИ ЗАЩО? – сигурно пак някой ще изпищи, че съм бил “хейтър”. Не дай си Боже да ви напиша каква е визията и политическата позиция по въпроса на ПП АТАКА и какво да се прави – друг пък ще ревне, че съм правел “безплатна” предизборна кампания. Ами – стойте си при Едната Истина, при Единствените носители на Истината, при Единствените, които единствено се отразяват от медиите в Ловешка област. Я го гледайте другарят милиционер полковник Акимов колко умно гледа от снимката? Все едно е на поредното заседание на Бюрото на ГК на БКП в Троян. Всъщност – има ли разлика? Хайде – да ви е честито и догодина пак да има “ден на диалога”. То и без това много малко забавления има.

  13. От средата на миналия век има готов проект за тунела и чака реализация но трябва да отлежи още 50год.до идването на извънземните!!!!

  14. Представителите на общините и депутатите от региона в Деня на диалога на среща по темата „Подобряване на средата за развитие на общините през 2013 г.”, формулирали като проблеми за решаване през 2013 г. : тунелът Троян – Кърнаре , язовир „Ч. Осъм” и автомагистрала „Хемус” … без коментар

  15. Да се започне с първите копки на тунела (от двете страни на Балкана) и след това да се вика държавата на помощ (да довърши започнатото) 🙂

Comments are closed.