Във връзка със случаите на българи, измамени с обещания за осигурена работа в чужбина, Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда” (ИА „ГИТ”) напомня и призовава заинтересованите български граждани, желаещи да работят в чужди държави, да не предприемат рискови пътувания без предварително сключен трудов договор, както и да не използват услугите на нерегистрирани посредници по наемане на работа.

            Търсещите работа лица могат да отправят въпроси във връзка с осъществяване на трудова дейност в чужбина на телефон 8101 747 с код на България 00359 и код за София – 02.

             На интернет страницата на ИА „ГИТ”  www.gli.government.bg са посочени данни за контакт с дирекциите „Инспекция по труда” в страната, както и с дирекция „Международна трудова миграция”.

            При извършване на посредническа дейност по наемане на работа, посредникът следва да сключи посреднически договор с търсещото работа лице с определено минимално съдържание: данни за страните, техните права и задължения, срок на договора, условия за предсрочно прекратяване, отговорност при неизпълнение и т.н.

            Преди заминаване за работа в чужбина на лицето, търсещо работа, следва да бъде представен подписан индивидуален договор за наемане на работа от чуждестранния работодател с превод на договора на български език. Ако това не е изпълнено, посредникът следва да възстанови изцяло разходите за престой и транспорт на изпратените от него лица.

            В дирекциите „Бюро по труда”, както и в интернет страницата на Агенцията по заетостта: www.az.government.bg, в раздел „Фирми посредници”, ежемесечно се обявява актуализиран списък на регистрираните посредници за извършване на посредническа дейност по наемане на работа. В него са посочени и разкритите от всеки посредник офиси, за които е уведомена Агенцията по заетостта, регистрираните посреднически договори с чуждестранни работодатели или с корабопритежатели, както и посредниците с прекратена регистрация.

 

 

2 коментара

  1. В разгара на кандидат-студентската кампания Турция спря признаването на дипломи от български висши училища. Причината е, че “фалшифицирането на оценки от изпити и на самите дипломи е придобило размерите на организирана престъпност”.
    Решението да не се признават българските дипломи е на Съвета за висше образование от 5 юли. Съветът е турската държавната институция, която легализира дипломите от чужбина.
    На сайта й е публикувана обява, в която се предупреждава, че няма да се легализират документите на студентите от България. Не сe приемат и академични справки за прехвърляне от български в турски вузове. Вече подадените документи за легализация, ще бъдат задържани.
    Кандидат-студентите, които желаят да се обучават в България през учебната 2012-2013 година, да не правят постъпки за получаване на информация и документи за легитимността на българските вузове, в които желаят да се обучават, гласи още решението на турския съвет.Академичното вето е наложено заради сигнали, че турски студенти фалшифицират дипломни оценки, печати и апостили. Това е установено след проведени срещи със студенти, които се обучават в България, и представители на преводачески и консултантски фирми. Информацията е получена от Министерството на външните работи на Турция, се казва в официално съобщение на турското посолствов София.Според него турски студенти прехвърлят следването си в турски висши училища с фалшиви академични справки, получават положителни оценки по нерегламентиран начин и възможност за дипломиране, без да ходят на лекции и упражнения. Според съобщението става въпрос за организирана мрежа за фалшифициране на документи, а “мащабът на тези нерегламентирани дейности надхвърля предполагаемите граници”.Около 10 000 турски студенти в момента се обучеват в България, сочат данните на посолството на южната ни съседка в София.Мнистерството на образованието, което е официалната българска страна по скандала, трети ден мълчи по случая.Преди 2 години Турция отново забрани признаването на дипломите от български вузове със същите мотиви. Според сайта “OFFNews” Турция е предупредила още през май нашите образователни власти, че ще предприеме подобна мярка. И е поискала среща на високо равнище за изясняване на ситуацията.Медийният съветник на министъра на образованието Евелина Христова обяснява, че до 23 юли във ведомството не е получаван никакъв официален документ от Турция по този въпрос. Тя добавя, че ведомството ще направи проверка. От българското външно министерство също отричат да имат официална информация по случая, посочва в.”Труд”.Според изданието обаче ректорът на Техническия университет във Варна проф. Овид Фахри вече е предупредил с писмо за случилото се министъра на образованието Сергей Игнатов и е поискал съдействие, тъй като във вуза има много студенти от Турция. Медийната съветничка на Игнатов Христова обаче отрича за това писмо.Решението на Съвета за висше образование на Турция не е окончателно, но въпреки това може да се отрази на българските вузове, които в момента са в кампания по прием на студенти.Не само Турция, но и  Гърция редовно твърди, че българските дипломи нямат стойност. Основното притеснение и на турските, и на гръцките власти е, че техните граждани си купуват изпити и дипломи в България, вместо да преминават през обучение.
    http://www.mediapool.bg/%D1%82%D1%83%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B8%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%BC%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B2%D1%83%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B5-news195591.html

Comments are closed.