В петък и събота гостинчани отпразнуваха 85-годишнината на местното читалище „Просвета – 1927 г.” и Деня на селото, който по традиция се отбелязва всяка година в края на октомври, когато по стар стил е Петковден, съобщават от Община Ловеч.

„Никога не забравяйте, че независимо от вашите различия – физически, социални или партийни, има едно нещо, което ви свързва, където и да сте по света, и това е село Гостиня, вашият роден дом, родното място, домът на вашите родители.” С тези думи се обърна към гостинчани кметският наместник Валентина Цвяткова по време на тържественото откриване на Деня на селото в събота. Тя пожела на всички много здраве, радост, мир и любов, дълголетие и спокойни старини. И ги покани на трапезата с традиционната курбан чорба, осветена преди това от свещеник Любомир Казашки. Специални поздрави отправи Общинският духов оркестър.

Предната вечер в Гостиня отпразнуваха и 85-годишнината на читалището. То е основано през далечната 1927 г. от 26 ентусиазирани младежи. Същата година е създадена и библиотеката към него с първоначален книжен фонд от 100 книги. Пак през 1927 г. е сформиран духов оркестър. През 1936 г. след разиграна лотария е купено първото радио в селото.

Новата сграда на читалището е построена през 1957 г., през 2011 г. е ремонтиран клубът и изградена етнографска сбирка с национални носии и старинни предмети от бита, специфични за Гостиня. Тази година тя бе допълнена с ново дарение – от набор 1937 в селото.

През 1987 г. е честван първият юбилей на читалището – 60 години от основаването му. По случай неговата 75-годишнина през 2002 г. културният институт е удостоен с почетния знак на Ловеч.

„Читалище „Просвета” преживя превратностите на промяна и политически борби, но оцеля в борбата да запази автентичния си характер и да стане един от най-мощните източници на родолюбие” – каза в поздравителното си слово председателят на читалището Снежанка Иванова. „Дали в далечната 1927 г. нашите предци, тогава съвсем млади хора, са съзнавали, че, полагайки основите на читалището, създават един български феномен, уникален храм на българската духовност, който ни отличава от другите народи и утвърждава националната ни идентичност” – възкликна и кметският наместник Валентина Цвяткова. Тя поздрави всички гости на тържеството с изпълнението на песента „Облаче ле, бяло”. С едноминутно мълчание бе почетена паметта на родолюбивите гостинчани, загинали в борбите за България или допринесли за просперитета на селото.

Гости бяха зам.-кметът на община Ловеч Младен Младенов и общинските съветници Валентина Янкова, Иво Райнов и Цоло Гачев. Поднесен бе поздравителен адрес от името на кмета Минчо Казанджиев.

Музикалните поздрави бяха от самодейците при читалището в с. Чавдарци и от фолклорна формация „Слънце”.