solar1801133http://greentech-bg.net

Количеството на енергията от ВЕИ в Германия расте непрекъснато  през 18-те месеца след спирането на осемте ядрени реактора в страната.  Но в същото време много хора в бизнес и индустриалните среди се притесняваха, че ще бъдат изправени пред недостиг на електроенергия, дори допускаха вероятността от въвеждане на режим на електроподаването. Нищо такова обаче не се случи. Напротив! През 2012 електрическите компании са реализирали експорт на електроенергия повече от когато и да било преди това.

До сега през 2012 Германия произведе толкова електричество, че в действтителност продаваше излишъците на своите съседи – Франция, Швейцария, Холандия, Белгия, Австрия, Чехия и Полша.Само година преди това Германия беше нетен вносител на електроенергия, докато за първите 10 месеца на 2012 Германия изнася 14,7 TWh (1 TWh = милиард киловатчаса) според предварителните данни на German Association of Energy and Water Industries (BDEW).

Бързото увеличение в производството на електроенергия от вятър, слънце и хидро в Германия е придружено със също толкова бързо спадане на цената на електроенергията – и то не само за консуматорите в Германия, но и за големите клиенти зад граница.

Това води до нарастване на търсенето на евтина електроенергия от Германия, по-точно в Холандия, където поради евтиния внос няколко газово-парови централи спират работа. Швейцария и Австрия също са сред най-добрите клиенти на страната.

solar1801134

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По данни на German Federal Network Agency (The Bundesnetzagentur – BNetzA) количеството електроенергия, произведено от слънце за първите 9 месеца на 2012 г. нараства с 50% спрямо същия период на 2011 г., от вятър – с 21,3%, а ядрената електроенергия намалява с 18,4% и енергията от газови централи намалява с 15,2 %.

Делът  на енергията от слънце нараства от 4,1% на 6,1% от общото количество произведена електроенергия в страната. Делът на вятърната енергия нараства от 8,0% на 8,6%, а делът на електроенергията от биомаса достига почти 6% дял. Общо електроенергията от възобновяеми източници достига дял от 26% от общото количество електричество, произведено през първите 9 месеца на 2012 в Германия, с 10% повече от ядрената енергия, която е с дял от 16,1%.

На 31 октомври 2012 г. общото количество фотоволтаични мощности в Германия, свързани с мрежата, е 32 235 MWp. Това включва новоприсъединените през октомври 612 MWp, плюс 25 503 MWp присъединени през периода 1 януари 2009 до 30 септември 2012 г. и 6 120 MWp преди 1 януари 2009 г. Само за първите 10 месеца на 2012 новоприсъединените мощности са 6 830 MWp.

Какво прави възможен този ръст? Статистиката показва, че покривните фотоволтаични системи в Германия се инсталират 10 пъти по-бързо отколкото в Съединените щати. Забележителна е и разликата в цените, която се вижда на следващите две графики:

solar1801131

 

 

 

 

solar1801132

 

 

 

 

 

 

 

 

На всички, които ще изтъкнат ролята на субсидиите, препоръчваме внимателно да разгледат следващата графика, която показва какво количество субсидии Германия е вложила през десетилетията назад в конвенционалните енергийни източници и какво във ВЕИ:

solar1801135

 

13 коментара

  1. Хората си мислят, че това е като да спреш автомобил. Въртиш ключа и това е, разходите по едно безопасно затваряне на АЕЦ са почти толкова, колкото и да си работи нормално.

    1. да, ама като се пусне веднъж, после все някога и да се спира се налага. тъпо е да се спират заредени реактори, до 2020 можем и следва да спрем нашите… и имаме шанс да се откачим от тая руска рулетка най-накрая (че ако е американска е още по-зле мисля че спор няма)

    2. Ванка, колко толкова са разходите, а какво правим с ядрените отпадъци, защо тези от АЕЦ Козлудуй се съхраняват в Русия?Според Европейските изисквания вече всяка страна трябва да ги съхранява на своя територия. А защо не ВЕЦ или друга екологично чиста централа? 🙂

    3. Ти си за АЕЦ Белене до колкото знам, за това питам за изискванията и т.н., предполагам си по запознат. 🙂

  2. Поредна платена статия 🙂 Германия след провеждането на т. нар. Стрес тестове и под натиска на бизнеса за евтина и най- вече сигурна и постоянна като добив енергия се отказа от програмата си за затварянето на реакторите, а ВЕИ расте , защото в него се включват не само солар, вятърни перки, а и т. нар. когенерация, горене на РДФ и Германия като мотор на ЕС се готви да изпълни постепенно програмата 20 20 20 .

    Също така от АЕЦ не са се отказали Франция, Англия, Япония дори иска да реновира Фукошима и ще го направи. В момента се строят около 80 реактора в света като над 20 са в КИТАЙ, защото Китай се отказва постепенно от ТЕЦ , който строеше, защото по-бързо осигурява мощност за нарастващото потребление на страната. Околонас турците даже имат проект за 3 АЕЦ-а , Румънците правят и те още един.

    Такива измислени статии ще ни върнат в каменната ЕРА. ВЕИ имат една основна слабост ,че не са постоянен и надежден източник на ел енергия, за разлика от АЕЦ.

    1. Е как така платена, мога да ти дам други източници с част 1,2 и 3 🙂 Ей, няма да се откажете от АЕЦ и това е 🙂

    2. Е как така платена, мога да ти дам други източници с част 1,2 и 3 🙂 Ей, няма да се откажете от АЕЦ и това е 🙂

    3. Мите те си мислят хората, че това е като да си спреш колата в гаража. Удрят ключа и си тръгват 🙂

  3. Поредна платена статия 🙂 Германия след провеждането на т. нар. Стрес тестове и под натиска на бизнеса за евтина и най- вече сигурна и постоянна като добив енергия се отказа от програмата си за затварянето на реакторите, а ВЕИ расте , защото в него се включват не само солар, вятърни перки, а и т. нар. когенерация, горене на РДФ и Германия като мотор на ЕС се готви да изпълни постепенно програмата 20 20 20 .

    Също така от АЕЦ не са се отказали Франция, Англия, Япония дори иска да реновира Фукошима и ще го направи. В момента се строят около 80 реактора в света като над 20 са в КИТАЙ, защото Китай се отказва постепенно от ТЕЦ , който строеше, защото по-бързо осигурява мощност за нарастващото потребление на страната. Околонас турците даже имат проект за 3 АЕЦ-а , Румънците правят и те още един.

    Такива измислени статии ще ни върнат в каменната ЕРА. ВЕИ имат една основна слабост ,че не са постоянен и надежден източник на ел енергия, за разлика от АЕЦ.

Comments are closed.