Книги от ловешки автори, свързани с историята на общината, цветя и искрени поздравления занесоха в ловешкото село Дренов общинските съветници на ГЕРБ Ирина Митева – водач на групата, и Корнелия Маринова – председател на Общински съвет Ловеч, съобщават от пресцентъра на партията. Гостите бяха единствените, уважили поканата на читалищното ръководство да се присъединят към празника на местното читалище “Пробуда 1927 г.” по повод 85-годишнината му.

Бай Борис Хитов – музикант, пръв посрещна съветниците в залата като побърза да уточни, че самият той е с три години по-голям от читалището и през целия си живот активно е следил неговите дейности.

Силно вярвам, че още 85 години, а защо не и в пъти повече, читалището в Дренов ще бъде дом за пробуждане на сетивата – нещо, от което всички се нуждаем, за да гледаме напред, но и онази памет, която трябва да имаме, за да не забравяме миналото си, каза в обръщението си Маринова. Тя пожела на всички читалищни дейци, на жителите на Дренов „да съхранявате и разпалвате искрицата на надежда в доброто, да пренасяте светлината на познанието към вашите деца и внуци, и правнуци, да пазите спомените, да градите, да развивате дейностите, които да осмислят настоящето и ще осмислят и бъдещето ви, които ще ви дават поводи и основания за празници в Дренов”.

Най-самобитната българска институция в Дренов е учредена на 7 февруари 1927 г. от Йордан Митев, Димитър Генов, Стефа Фортунова, Донка Панова, Йордан Петров, Борис Шишков, Янко Лилов и много други родолюбиви жители. Първият председател на читалище “Пробуда” е учителят Йордан Христов. Първата програма е насочена към културно-просветната работа, библиотеката и театралната трупа. Именно тя е изнесла и първото театрално представление по повод първата годишнина на читалището – пиесата “Майстори” от Рачо Стоянов, постановка на учителя Стойчо фортунов. В следващите 15 години в репертоара на трупата са записани още 20 постановки, разказа от сцената Маргарита Димитрова, председател на читалищното настоятелство.

През 1928 г. за председател на читалището е избран Станчо Мичев, а от 1929 до 1942 г. то се представлява от Цветан Цвятков.

През 1930 г. читалището е оземлено с 50 дка земя, от която и днес подпомага дейността си.

Началото на библиотечната дейност се поставя от дарителски фонд, който продължава и сега, а за помещение се използва частна къща. През 1956 г. книгите в местната библиотека са 300 тома, а като библиотекар на доброволни начала работи Дечо Димитров. Днес библиотеката на читалише “Пробуда” разполага с 4800 тома, а тази година от Министерството на културата е получило мащабно дарение от енциклопедии, художествена литература и детски книжки.

Читалището в Дренов е издател и на вестник “Пробуда” по повод своята 10-годишнина.

Музикалната дейност на читалището има дълбоки корени, като започва със създаването на хор от Стойко Фортунов до женската певческа група с ръководител Маргарита Борисова. Дълги години читалището в Дренов е поддържало и духов оркестър, разказа още Димитрова с нескрита гордост.

30 години като читалищен секретар и библиотекар работи Катя Христова.

85-годишнината си читалище “Пробуда” отпразнува с концерт, като на неговата сцена пяха и млади и стари, а специални гости да поднесат поздрав бяха и дамите от двете вокални групи от близкото село Александрово.