На 9 май 1945 година с подписване на капитулацията на Германия, завършва Втората световна война. В нея освен СССР участват още 60 държави като пряко е засегнато 80% от населението на земята. Военните действия се водят на териториите на 40 държави, на три от седемте традиционни континента и в три от океаните (Атлантическия, Тихия и Северния ледовит), и в тях участват всички развити страни в света по това време.

Повече от 60 милиона души загиват във Втората Световна Война, като около 60% от тях са цивилни. 70% от индустриалната инфраструктура в Европа е разрушена.

След края на войната, България попада за дълго под влиянието на тогавашния СССР и това променя историческия път на страната ни.

Да помним, да знаем, за да не допускаме да се повтаря!

 

1 коментар

  1. Денят на победата стана не само празник за налагането на СССР като световна империя, но и ден на получаването на голяма индулгенция. Сталинисткият режим победи също толкова безчовечен режим и оправдано можеше да се гордее. Но героизмът, саможертвата, ужасът и неизчислимите жертви изместиха, заличиха и изпратиха в наглед далечно минало вътрешната война, която съветската власт разпали на собствената си територия – от колективизация и глада от началото на 30-те години до масовите репресии от края на това десетилетие и избиването на попадналите в плен по време на войната. На 9 май всичко това вече изглеждаше затворена страница, оправдана – или в крайна сметка поне платена – с Великата победа.

    Тази Победа отмени руското Покаяние. Защото победителите не се каят. 

    http://m.dnevnik.bg/analizi/2012/05/09/1823574_zashto_sa_i_na_rusiia_paradi/ 

Comments are closed.