На 9 май 1945 година с подписване на капитулацията на Германия, завършва Втората световна война. В нея освен СССР участват още 60 държави като пряко е засегнато 80% от населението на земята. Военните действия се водят на териториите на 40 държави, на три от седемте традиционни континента и в три от океаните (Атлантическия, Тихия и Северния ледовит), и в тях участват всички развити страни в света по това време.
Повече от 60 милиона души загиват във Втората Световна Война, като около 60% от тях са цивилни. 70% от индустриалната инфраструктура в Европа е разрушена.
След края на войната, България попада за дълго под влиянието на тогавашния СССР и това променя историческия път на страната ни.
Да помним, да знаем, за да не допускаме да се повтаря!
Денят на победата стана не само празник за налагането на СССР като световна империя, но и ден на получаването на голяма индулгенция. Сталинисткият режим победи също толкова безчовечен режим и оправдано можеше да се гордее. Но героизмът, саможертвата, ужасът и неизчислимите жертви изместиха, заличиха и изпратиха в наглед далечно минало вътрешната война, която съветската власт разпали на собствената си територия – от колективизация и глада от началото на 30-те години до масовите репресии от края на това десетилетие и избиването на попадналите в плен по време на войната. На 9 май всичко това вече изглеждаше затворена страница, оправдана – или в крайна сметка поне платена – с Великата победа.
Тази Победа отмени руското Покаяние. Защото победителите не се каят.
http://m.dnevnik.bg/analizi/2012/05/09/1823574_zashto_sa_i_na_rusiia_paradi/