Да се забрани движението на пътни превозни средства с животинска тяга града, с изключение на кварталите Гозница и Продимчец. Това предлага кметът на Ловеч Минчо Казанджиев, внасяйки в общинския съвет предложение за изменение и допълнение на Наредба № 2 за организацията и безопасността на движението, дисциплината на водачите на превозни средства и пешеходците на територията на община Ловеч. Правим го, за да дадем положителен отговор на обществените очаквания, в централната градска част и в жилищните комплекси хората остро реагират на преминаващите по улиците каруци, коментира Казанджиев.

Проектът му включва създаване на нова глава в наредбата – „Движение на пътни превозни средства с животинска тяга”. Според нея пътни превозни средства с животинска тяга се допускат за движение по улиците, отворени за обществено ползване на територията на община Ловеч, след като бъдат регистрирани. Регистрацията се прави от кмета на община Ловеч или от кмета или кметския наместник на съответното населено място по местоживеене на собственика. Той получава регистрационен талон и регистрационна табела с номер. За да се случи това обаче, пътните превозни средства с животинска тяга трябва да са предварително оборудвани, както изискват Законът за движение по пътищата и правилникът за приложението му – да имат два жълти светлоотразителя отпред, два червени отзад, а през нощта – отзад вляво да е поставено светещо тяло, излъчващо бяла или жълта добре различима светлина, да са снабдени с предпазни престилки за животински екскременти. Табелата с регистрационния номер трябва да е поставено на видимо място – отзад, отпред или отстрани.

В Наредба № 2 кметът предлага още да бъдат регламентирани видът и процедурата на издаване на картите за паркиране на автомобили, обслужващи хора с увреждания. За безплатно предоставяне на такива карти общинският съвет взе решение на заседанието си през април т. г.

Местата за престой и паркиране на превозни средства, обслужващи хора с увреждане, се обозначават с пътен знак Д21 „Инвалид”. Картата за паркиране се издава за определен автомобил, който може да е собственост на лицето с увреждане, съпружеска имуществена собственост или собственост на родител, настойник или попечител, по договор за лизинг. Картата се издава на лица, които вследствие на увреждане не могат да се придвижват без използването на инвалидна количка, ортопедични апарати, външни протези, патерици или чужда помощ – определеният процент на трайно намалена работоспособност, респ. ограничена възможност за социална адаптация при децата, трябва да е над 50 %. Към тази група се приравняват и лицата с над 90 % трайно намалена работоспособност поради сърдечни и белодробни заболявания.

Друга категория лица, които имат право на карта за паркиране, са тези с пълна двустранна слепота и имащите над 90 % трайно намалена работоспособност поради зрителни заболявания или увреждания.

Трайно намалената работоспособност или вид и степен на увреждане се удостоверяват с решение за освидетелстване на ТЕЛК, НЕЛК или ДЕЛК в оригинал. Картата се издава от кмета на общината в 14-дневен срок от подаване на искането за нея, валидността й е съобразно срока на експертното решение, ползващите я са длъжни да я поставят на видно място в долния десен ъгъл на предното стъкло на автомобила.

Контролът по спазване на правилата се осъществява от органите на МВР и от длъжностните лица на БД „СКОРС” към община Ловеч. Наказателните постановления за нарушения се издават от кмета на общината.

Право да престояват и паркират на определените места имат превозните средства, които към момента, при и по време на паркирането обслужват персонално лицето с валидна карта, издадена на негово име.

Тези предлагани от кмета Казанджиев промени в Наредба № 2 ще бъдат обсъждани в три от постоянните комисии на общинския съвет утре и в сряда.

1 коментар

Comments are closed.