Отделите от 16 стават 6, ръководните длъжности се редуцират от 26 на 16, тежестта пада на експертното ниво, както изискват промените в законодателството, съобщават от Община Ловеч.

Спазване на промените в законодателството – намаляване на размера на субсидията за заплати и възнаграждения на персонала, нает по трудови и служебни правоотношения в държавно делегираната дейност „Общинска администрация” през 2012 г., настъпилите промени в нормативите за минимална численост при изграждането на вътрешните структурни звена в специализираната администрация и ръководните кадри и в съотношението между обща и специализирана администрация. Така кметът на община Ловеч Минчо Казанджиев мотивира предложението си до общинския съвет за новата структура на общинската администрация.

 

Намаляване на общинската администрация от 162 на 144 щатни бройки, намаляване на общата численост на общинската администрация от 124 на 105 бройки, от които 15 % ръководни длъжности, съотношение 35:65 % обща и специализирана администрация. Това е новата структура. В нея тежестта пада на експертното ниво, броят на отделите се намалява от 16 на 6 – в пет от дирекциите няма отдели, закриват се два сектора, а сектор „Вътрешен одит” се преобразува в звено. Броят на ръководните длъжности от 26 става 16 , закриват се 13 щатни бройки на експерти в населените места, част от тях ще бъдат структурирани в дейностите от местно финансиране.

 

Други разлики в сравнение със сега действащата структура са четвъртият зам.-кмет – по проекти, програми, инвестиции и сигурност, и разделянето на дирекция „Хуманитарна политика” на две – „Образование, култура и туризъм” и „Социални дейности”. Нуждата от четвърти зам.-кмет е породена от факта, че все по-голяма тежест ще се придава на средствата от европейските фондове, в привличането и усвояването на които община Ловеч вече има опит и е водеща, коментира кметът Казанджиев. Той обясни, че основна част от средствата в следващия програмен период, който е част и от мандата на това общинско ръководство, ще е на принципа на програмното бюджетиране. Предстои много по обем и важност работа, свързана и с интегрирания план за градско възстановяване и развитие, в който трябва да бъдат разписани и всички бъдещи проекти, които ще бъдат финансирани от оперативните програми и държавата в следващите години.

 

Новата дирекция „Социални дейности” Казанджиев обясни с това, че общината изпълнява вече над 20 социални услуги, всяка от които е специфична, с отделни стандарти и обслужва различни категории граждани. Тук е включено още здравеопазването, контролът по качеството на храненето в детските, социалните и здравните заведения, борбата с противообществените прояви от деца, младежките дейности и спорт, социалната заетост и жилищната политика. Увеличените дейности поставят необходимостта от добро управление, координация и контрол. Подобна е причината и за създаването на дирекция „Образование, култура и туризъм”. Освен образованието, което е един от основните приоритети на община Ловеч, ще се обърне повече внимание на културата, ще се преосмисли отношението към културните институции, още повече че вече се работи по опазването на културното наследство като основен фактор за развитието на туризма. Спечелени са редица проекти в областта на културата и туризма, предстои подписването на договори за туристически атракции и всичко това изисква устойчивост и добро управление, което пък налага нова позиция в тези процеси.

 

Тези две дирекции са в йерархическа подчиненост на зам.-кмета по образование, култура, туризъм и социални дейности.

 

Дейността на кмета на общината ще се подпомага от още двама зам.-кметове – по общинска собственост, стопанска политика, финанси, местни приходи и транспорт – към него са дирекциите „Местни приходи” и „Икономическа политика и бюджет” и отдел „Счетоводен”, и зам.-кмет по екология, строителство, архитектура и градоустройство – дирекция „Устройство на територията и околна среда”. Към зам.-кмета по проекти, програми, инвестиции и сигурност е дирекция „Проекти, програми и инвестиции”.

 

Дирекция „Административно-правно и информационно обслужване” е на пряко подчинение на секретаря на общината. Той пък заедно с главния експерт по сигурност на информацията и отбранително-мобилизационна подготовка, главния архитект и звено „Вътрешен одит” е на пряко подчинение на кмета на общината.

 

Предлаганата от Казанджиев структура на общинската администрация е в съответствие и с приоритетите на Общинския план за развитие, Програмата за управление на община Ловеч през мандат 2011-2015 г. и приетите вътрешни нормативни документи.

 

В дейностите извън общинската администрация също е направено преразглеждане на финансираната численост в различните бюджетни дейности за 2012 г. с оглед осигуряване на финансова стабилност през годината. Тяхното структуриране ще бъде предложено на следващото заседание на общинския съвет, когато ще бъде внесена и актуализацията на бюджета на община Ловеч.

 

Кметът предлага на общинските съветници новата структура и численост на общинската администрация да стане факт от 3 септември т. г. Структурата ще бъде гледана от всички постоянни комисии на общинския съвет на 23 и 24 юли, гласуването й ще бъде на 31 юли на 13-ото заседание на общинския съвет.

 

5 коментара

  1. Collodi, въпроса който поставяте с възраста не стои точно по този начин. Служителите не бива да се далят на стари и млади , а на можещи и неможещи, т.е.поставени на работа на партиен принцип, наш човек.

  2. От перестановки мест слагаемых сумма не меняется. Старо аритметично правило. 

  3. Колко общински служители са 
    на възраст до 30 години и колко са над 60 години в новата структура на
    общинската администрация ?

    Отговора на този въпроса ще определи развитието на общината
    за следващите 4 години.

    Сега няма никакво значение с какви  имена  се
    кръщават новите  отдели  и дирекции 
    в общината защото  докато тези над
    60 седят  в общината – нищо добро не ни
    чака .

    За такава нова структура народа  е казал :

    “Със стари ку*ви нов бардак не става !”

  4. Попитали "Радио Ереван" :
    Каква е новата структура на общинската администрация ?
    "Радио Ереван" отговорило без да се замисля :
    Роднина , зам.кмет, роднина, зам.кмет, роднина, зам.кмет ….

  5. Една нова структура се прави първо в интерес на гражданите, в интерес на обществото, и с нея кметът би трябвало да подобри обслужването и услугите които ще извършва общинската администрация.Кметът използва като мотив за понижаването в длъжност но 10 бр началници на отдели и липсата на 10 отдела, в следствие на настъпилите промени в нормативите за
    минимална численост при изграждането на вътрешните структурни звена в
    специализираната администрация и ръководните кадри и в съотношението
    между обща и специализирана администрация. Значи държавата се меси яко в местното самоуправление и връзва ръцете на кмета. В интерес на истината, какъвто и да е г-н Казанджиев и другите кметове, държавата прехвърли на общините огромни задължения без реално обезпечаване и реално финансиране, което е от най- голямо значение, както за гражданите, така и за администрацията. Това твърдение мога да обоснова твърде подробно, но за сега спирам.Сега се връщам на структурата, защото някои биха ме упрекнали в защита на г-н Казанджиев. Тази структура според мен няма да е работеща защото:1. В нея е даден преоритет на директорите на дирекции, които би трябвало да са пенкилер специалисти и трябва да следят направленията в дирекциите върху всички дейности, което на практика е невъзможно, това ще доведе до понижаване нивото на услугите и хаоса в администрацията, който и сега не е малък.2. Това окрупняване единствено го сравнявам с преминаването от ТКЗС към АПК през епохата на соца, т.е. предвищавам пълен провал в административните услуги.3. Предполагам, че отделите, личният им състав и техните началници биха преглътнали понижението си в името на гражданите изразяващо се в повишаването на качеството и бързината на услугите от общинската администрация, но това няма как да стане с тази структура няма как да се случи, с тази обощена и окрупнена структура.3. Интеренен е четвъртият зам.-кмет, при наличие на дирекция, директор и трима началници на отдели да видим на кого се търси място. Интересно ще е!.4. Интересно ми е как ще  изпълни с тази структура приоритетите на Общинския план за
    развитие, Програмата за управление на община Ловеч през мандат 2011-2015
    г. и приетите вътрешни нормативни документи.5. А най интересно ми е за кого се създава новата дирекция “Социална политика”, Може да не съм прав, може да греша, не упреквам кмета, него сме избрали, той ще казва кой ще кара влака и кой ще подава въглища. Глас народен, глас Божи, нали? Мога още неща да питам, но за сега стига толкоз, смятам, че са достатъчно на този етап.

Comments are closed.