bprd302131Павлин Иванов
Домат. Краставица. Чушка. Храна. Какво асоциация правите? А ако ви попитам какво изниква в съзнанието ви, когато чуете био домат, био краставица, био чушка, био храна? Кое ви изглежда по-изкуствено?
Не разбирам нуждата да наричаме краставицата „био краставица“, само и само да изглежда по-истинско. Не трябва ли да обърнем нещата. Имаме истински просто домат и всичко друго, което е вариация на този домат и не го прави истински. Защо трябва да подменяме съдържанието на думите?
Винаги ми става смешно, когато в многобройните телевизионни предавания за здравословно хранене засягат темата и обясняват на драгия зрител, че домат е мръсна дума, а виж, това „био домата“, вече е друга работа!?
Моето поколение знае как ухаят и какъв вкус имат истинските плодове и зеленчуци. Проблемът ще се появи в идващите след нас. В учебниците на децата вероятно няма да пише, че мишките обичат сирене, защото ще звучи на децата някак отровно, а с големи букви ще е обяснена живителната сила на „био сиренето.
Понякога се питам, знае ли стрина Пена от Деветаки, че в двора си отглежда „био патладжан“ и „био чушки“ и че може да ги продаде на баснословна цена на Женския пазар в София на гражданята, като трудно ще задоволи количествено платежоспособната и модерна част от жителите на големият град. Стрина Пена очевидно не е осъзнала, че без да иска е създала уникално успешният модел на био земеделието в България.
Дядо Коно от Славяни също не е осъзнал, че създава чист био продукт под формата на свинска пържола, която градският човек няма как да си купи в просторните магазини на хранителните вериги. Дядо Коно няма да хукне да изучава химия специално за да си храни по екологично чист начин прасето. Той просто го храни с каквото има, а по силата на някакво природно чудо, пържолките са невероятно крехки и вкусни.
Представяте ли си как чичо Петър от Йоглав гони пилците по двора със спринцовка в ръка за да ги надупчи с хормони на растежа? Той, милият селянин, само по телевизията е чувал за този съвременен метод за бърз и качествен растеж на био кокошките. Но докато чичо Петър след като е резнал главата на поредно пиле и си е направил вкусна пилешка супичка, гражданята купуват яйца и месо от „щастливи“ кокошки.
Чичо Петър си казва „да са щастливи, да са щастливи, колко да са щастливи“ и сменя канала за да се отдаде изцяло на личната драма на Ферхунде.
Та питам се аз, човек ли съм или съм био човек? Защото ако аз съм някакъв киборг, може и по телевизията да ме пуснат. Ако пък съм си обикновен човек, истински ли съм?

8 коментара

  1. "Когато нямаме въможност да си произвеждаме…" ??????????????????????

  2. Българското био е като българската демокрация или българската пазарна икономика – менте. Не ни е виновен ЕС, че сами си се лъжем. Когато нямаме въможност да си произвеждаме, то всеки сам прави избора си какво да купува. Не е задължително да е най-скъпото.

  3. Скоро една баба ми даде яйца от село. Не може да става и дума да се сравнява вкусът им с този на яйцата от магазина. Може би щото на бабата кокошките са ровили в био лайната на двора, яйцата са станали естествено “био”, а не “евробио”. За съжаление имаме все по-рядката възможност да ядем истинска храна (което все още е възможно в Македония например). На нас ни слагат в устата био шпека с био яйцата на ЕС. Ама и ние послушно си го ядем. 18+

  4. Много си прав ,г-н Иванов!
    Според сегашните директиви обикновеният домат само ще се"черви"от срам,че не може да излезе на "биопазара"защото е прост "селянин"и няма сертификат за произход.По причина,че се правим на по-големи християни от Папата(отнася се за поведението на Агенцията по храните)в Ловеч вече не може да има павилиони,предлагащи хранене на открито,защото било опасно за здравето.А да останеш без работа си в павилиона и гладен,то е безопасно!Всичко трябва да бъде покрито зад стъклени похлупаци,да е стерилно?!А хранене на открито съществува и в Париж и в Лисабон и в много гръцки градове.И това позволява на хората да развиват и малък бизнес,а на клиентите на такива места за хранене-да остават под открито небе и да побеждават стреса от изкуствената излъскана обстановка на залите между четири стени.
    Всичко,което виждаме сега с това"био"ме сеща за един френски филм с великия и незабравим Луи де Финес"Крилце или кълка".Изкуственичко,но със сертификат !
    Стерилното хранене създава "стерилни хора" във всякакъв смисъл.
    Тихол Тихолов

  5. Повечето от пестицидите са внасяни и употребявани в страната главно като препарати за растителна защита. Употребата им има най-големи размери през 60-те години. През този период ежегодно с тях се третират над 20 млн дка селскостопански земи, горски насаждения и други. В резултат на нерационално планиране и на презапасяване в национален мащаб през периода на 60-те години са натрупани и залежали количества от тези пестициди, които се третират като опасни отпадъци. С доказаните в световен мащаб негативни последици за хората и околната среда са предприети мерки за забрана и ограничаване на употребата им.

    http://www.friends-of-earth.org/index.php?option=com_content&view=article&id=90&Itemid=82&limitstart=2

  6. Павче, не се тревожи дали си киборг или обикновен, истински човек , отговарям ти, че си съвсем истински, защото моето и вашето поколения ядяхме краставици и домати, ягоди и малини от градините на нашите и вашите баби, торени с добре ферментирала оборска тор . Всички млечни продукти бяха също истински, защото кравите пасяха по поляните, а кокошките се разхождаха свободно из огромните дворове, защото никой не беше чувал за Чернобил и ядрена енергия. По него време не беше необходимо на етиката на стоките да се пише "био", защото по неписани закони си бяха БИО.

  7. Като чуя за био краставица, домат и т.нат. в съзнанието ми изниква био цената, която трябваше да платя за това био удоволствие… Аз съм за здравословното хранене, но не ми става ясно от етикетите, това био, колко е истинско.

  8. Българинът, докато се осъзнае и опознае предимствата си, търговските вериги ще го превърнат в киборг.А медиите се надпреварват да му доказват, че не става за нищо.

Comments are closed.