Днес в навечерието на патронния празник на полицаите се състоя тържествено честване в сградата на ОДМВР – Ловеч.
Директорът на областната дирекция старши комисар Милен Маринов отправи приветствие към всички служители: „В съвремието професията на полицая е белязана с големи изисквания, защото обществото е изключително чувствително към нередностите и то не само когато бъдат засегнати личните права и законни интереси, но и когато престъпните посегателства нараняват чувството за справедливост.“ Той изказа благодарности към служителите на ОД МВР-Ловеч за неуморния труд, за високия професионализъм и себеотрицание в борбата срещу престъпността и за осигуряване сигурността и спокойствието на всички жители на ловешка област.
По време на честването станаха ясни и имената на служителите от подразделенията на ОД МВР-Ловеч, които са наградените за проявена бдителност, инициативност и постигнати високи професионални резултати при изпълнение на поставените им задачи, както и във връзка с предстоящия утре професионален празник на българската полиция.
С „Писмена похвала“ от името на директорът на ОД МВР-Ловеч са наградени 34 служители, като сред тях са зам-директорът на ОД МВР-Ловеч комисар Цветозар Цанков, началник отдел „Охранителна полиция“ комисар Светослав Шишийски и началниците на шестте райони управления на територията на областта.
Комисар Цанков от свое име с „Писмена похвала“ е наградил 12 служители, а комисар Шишийски – 16 служители на ОД МВР-Ловеч.
С „Писмена похвала“ са отличени и двама разследващи полицаи от отдел „Разследване“ на дирекцията за постигнати високи резултати в професионалната дейност.

 

Инициативата за учредяване на патронен празник на българската полиция датира от 1924 год. Тя принадлежи на софийския градоначалник о.з. подполковник Георги Кисьов. На 29 август 1924 год. в рапорт до министъра на вътрешните работи и народното здраве той предлага да бъде избран за патрон на полицията един от нашите светци с мотива, че това е “в интерес на службата, за да се поддържа по-добре религиозното чувство на полицаите и се ръководи още по-правилно тяхното възпитание”.

Министърът на вътрешните работи и народното здраве Иван Русев възприема идеята на градоначалника и под влияние на софийския митрополит Стефан спира вниманието си на празника на Св. Архангел Михаил. При избора на патрон на полицията натежава и аргумента, че Св. Архангел Михаил символизира защитничеството, като проява на мъжество и хуманизъм.

Така на 21 ноември /8 ноември по нов стил/ 1924 год. за първи път е отбелязан патронния празник на цялата полиция в царството – Св. Архангел Михаил.

На тази дата всяка година до 1943г. на площад “Св. Ал.Невски” в гр.София се е извършвал тържествен водосвет , преглед на представителните части от различни служби на полицията, награждавани са били проявилите се полицаи. Следва прекъсване от 55 години, до 8 ноември 1999 год., когато се подновява честването на празника.