И в област Ловеч се работи по проект „Квалификация на педагогическите специалисти”, осъществяван от Министерството на образованието, младежта и науката по ОП „Развитие на човешките ресурси”. Основните дейности са подобряване качеството на услугите в образованието и обучението, като общата стойност на проекта е 75 млн. лв. Целевата група са педагогически специалисти до 35 години, които желаят да повишат квалификацията си, педагогически специалисти от детските градини, училища и обслужващи звена, помощник-директори по учебната дейност на държавни и общински училища, както и директори на детски градини и новоназначени директори в държавни и общински училища. Хората, включени в проекта от цялата страна са учители – 42 230, като 625 от тях са от област Ловеч, помощник-директори по учебната дейност – 1500, а директори на училища и детски градини – 2200. Това докладва на областния управител Ваня Събчева началникът на Регионалния инспекторат по образование Райко Райков.

Общата цел на проекта е повишаване на равнището на професионална компетентност на педагогическите специалисти по отношение на научната, педагогическата, методическата и управленската подготовка и създаване на мотивация за саморазвитие и самоусъвършенстване. Дейностите по проекта вече са стартирани и директорите на училищата и детските градини са провели заседания на педагогическите съвети, издали са и заповеди за участие в квалификацията. РИО – Ловеч организира три работни срещи с директори на детски градини, училища и обслужващи звена.

Ще се работи за създаване на условия за насърчаване и подкрепа на професионалното развитие на изявени педагогически специалисти чрез осигуряване на информираност и достъп до различни форми на обучение, за повишаване на знанията и уменията в областта на чуждите езици с цел достигане на ниво в съответствие с Европейската езикова рамка за учители.

Други дейности са насочени към осигуряване на условия за повишаване на квалификацията на детски учители за работа в групите за задължителна предучилищна подготовка, за работа в интеркултурна среда, за работа с деца със специални образователни потребности, за превенция на училищното насилие и агресия и други.

По проекта ще бъде акцентирано и върху осигуряване на условия за повишаване квалификацията и уменията на педагогическите специалисти за формиране на управленски знания, умения и компетентности, свързани с управление на образователната система и възпитателния процес, с развитието на човешките ресурси, управление на бюджетни средства и други. В проекта са разписани и дейности по създаване на условия за осигуряване на заместващи учители.

От област Ловеч в различните видове обучения са включени общо 625 педагози., като 6 от тях са на едногодишно специализирано обучение във ВУЗ за придобиване на допълнителна квалификация, 15 са в групи са насърчаване и подкрепа на професионално развитие на изявени педагогически специалисти по различни направления, а 4 работят за специализирана квалификация в институти, предлагащи международно признати сертификати. Най-голям брой са включилите се за повишаване квалификацията на педагогически специалисти – общо 540 човека. 56 пък са помощник-директорите и директорите на училища, които ще се усъвършенстват в дейности, касаещи пряката им работа по управление на училища и делегирани бюджети. Един експерт от РИО – Ловеч е организатор на дейностите.