Първото нещо, което всеки начинаещ ловец трябва да усвои, е да се научи да лъже. Това е в кръга на шегата, разбира се – чували сме десетки вицове и за авджии, и за риболовци, които обожават да се увличат в хиперболи, когато стане дума за техните подвизи и за размера на улова. Но освен хумора и забавните моменти, които съпътстват почти всяка ловна дружина, трябва да се вземат предвид напълно сериозно и няколко съществени фактора. Опитните ловци ги знаят, а ето какво трябва да си изяснят начинаещите, още преди да са стъпили в гората с пушка на рамо.

Как се борави с оръжие?

Първото условие, за да си помислим изобщо да направим опит с това хоби, е да знаем как се стреля. Това не се учи на двора на село или на вилата през уикенда. Бъдещият ловец трябва да премине през специализирана подготовка, която комбинира теоретични познания и практически умения. Желаещите да притежават не само ловна пушка, но каквото и да е огнестрелно средство, се включват в курс за безопасно боравене с оръжие. След покриване на хорариума (обикновено 32 часа, като се разделя по равно между двата типа обучение) се полагат и два изпита – теоретичен и практически.

Още преди да стартира подготовката, бъдещият ловец трябва да получи медицинско свидетелство, в което да е ясно подчертано, че няма психически проблеми. Изисква се и свидетелство за съдимост, защото държавната институция не дава разрешително за оръжие на рискови личности. Курсът и получаването на необходимите документи отнема известно време, така че трябва да се проучи и да се планира.

Какви видове пушки се използват за лов?

С какво оръжие ще отидем на лов? Няма да задълбаваме в детайлите на тази толкова широкообхватна тема, като ще маркираме най-същественото. При преследване на дивеч се използват различни видове пушки, по-рядко пистолети и ножове, а с лъкове и стрели сигурно боравят вече само туземните племена в джунглите.

Пушките могат да се класифицират по различни начини. Един от основните признаци е вътрешната повърхност на цевите. Според това какви са стените на изходните цилиндри, оръжията могат да бъдат гладкоцевни и набразденоцевни. Вторият вид превъзхожда осезаемо първия по отношение на далекобойност и точност на големи разстояния.

Броят на цевите също има значение. Повечето карабини (скъсени пушки) обикновено са едноцевни, докато класическите ловни оръжия са двуцевни. Има и пушки с 3 и 4 изходни цилиндъра, но те са рядкост. При двуцевките се наблюдава разлика в разположението на тръбите – те могат да са хоризонтални (успоредка) или вертикални (надцевка). Изборът на ловна пушка зависи и от това каква цел или цели се набелязват за излета. Затова начинаещият е добре да се посъветва с опитните майстори.

И още нещо за това какви оръжия са позволени при преследване на дивеч. Автоматите са абсолютно забранени, докато полуавтоматичните се допускат, но при спазване на определени ограничения.

Откъде да си набавим боеприпаси?

Старите ловци могат да разказват за времената, в които са си купували барут, сачми, гилзи и празни патрони, за да си подготвят сами боеприпасите. Някои продължават да го практикуват, но в днешно време вече не е толкова необходимо, както е било преди три-четири десетилетия. От една страна, тази подготовка изисква време, а освен това, у нас вече има доста оръжейни онлайн магазини, от които могат да се намерят търсените боеприпаси. Важно за начинаещите е да са наясно с какъв калибър патрони (куршуми) работи оръжието, на което ще разчитат. Задължително трябва да има съответствие, иначе не само няма да има успех, но може да се окаже и опасно.

Ловният сезон – кога е позволено да се отстрелват определени видове и кога е забранено?

Календарът трябва да се познава безупречно. В ловната дружина са наясно и могат да обяснят сроковете на новобранеца. Но датите в ловния сезон не са тайна, те се обявяват официално всяка година. И докато някои видове могат да бъдат отстрелвани целогодишно, особено при подборен лов, то при други има стриктни ограничения.

Тези рестрикции са свързани с размножителните периоди при различните животни. Така например женските от семейство Плътнороги (кошута, сърна, женските при елена лопатар) могат да се преследват само в рамките на няколко месеца през есента и началото на зимата. Начинаещият ловец трябва да се запознае детайлно с тези забрани, защото глобите са сериозни. Но все пак, бидейки част от ловна дружина, новакът в занаята ще бъде посветен от старите авджии.

Каква екипировка се използва при преследване на дивеч?

От ловно-рибарския съюз препоръчват на участниците в излет за преследване на дивеч да бъдат облечени в дрехи с ярък сигнален цвят, да имат и съответните ленти и шапки. Това се прави с цел да се отличават помежду си при групов лов, за да не се достига до фатални грешки. От друга страна обаче ловците трябва да носят камуфлажна екипировка, за да бъдат по-трудни за забелязване от страна на самия дивеч. Окраската варира според сезона – зелена през лятото, оранжево-кафява през есента, бяла или бежова през зимата. Освен качествено облекло, от съществено значение са и обувките, както и други аксесоари като ръкавици, шапка и т.н.

Какви са правилата за безопасност?

Това е последна от 6-те точки, но всъщност е най-важната. Новобранецът първо трябва знае какви правила за безопасност трябва да се спазват по време на лов. Оръжието например трябва да се сглобява на място в гората или поне на над 1 км извън населеното място, което е близо до гората.

Никога не се стреля произволно по движещи се обекти в храстите, без да е наясно ловецът към какво точно същество насочва оръжието си. За съжаление това е най-непоправимата грешка, допускана в лова.

Когато не сме в позиция за стрелба, пушката винаги трябва да е насочена вертикално (нагоре или надолу), не хоризонтално, за да се избегне риска от рикошет при инцидентен изстрел.

Познанията в тази насока също са част от теоретичната подготовка. Всяка от посочените 6 точки е от изключително важно значение и никой прохождащ ловец не може да си позволи да подцени който и да е от изброените фактори.