45-годишнината от полета на първия български космонавт бе чествана днес в Ловеч с тържествен ритуал. Участваха представителна част от Гарнизон Ловеч и Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ – Долна Митрополия, и оркестърът на Военновъздушните сили на България. Специален въздушен поздрав отправиха от 12-а авиационна база – Долна Митрополия. Поздрав поднесоха и танцьорите от фолклорен танцов ансамбъл „Магия“ при сдружение „Танцьорите“.
Стотици се събраха на площад „Екзарх Йосиф I“, за да отпразнуват знаменателната годишнина. На 10 април 1979 г. нашият съгражданин Георги Иванов нареди България на шесто място в света сред космическите държави и цели 45 години след това ние с гордост заявяваме пред света, че първият български космонавт е роден тук, каза в словото си кметът Страцимир Петков. Той посочи, че „напоследък думи като гордост и национално самочувствие липсват, но Георги Иванов ни кара да се обръщаме с тези думи и да показваме на младото поколение, че е възможно да достигне своя връх и да докосне своята звезда“.
Непредвидени обстоятелства попречиха Георги Иванов лично да се включи в тържествения ритуал, каквито бяха предварителните планове, но пък изпрати послание, прочетено от полк. Красимир Стоянов, дубльор на втория ни космонавт Александър Александров. В него изказва най-сърдечни поздрави и благодарности към своите съграждани. „Не възприемам 10 април като личен празник, макар че тогава сбъднах своята мечта, това е триумф на българската наука“, изтъква Георги Иванов. Той благодари на всички, които „винаги са ме посрещали сърдечно, и на малките приятели, които темата „Космос“ много привлича“.
След тържествената церемония проявите за честването продължиха в кино „Космос“, където проф. Йорданка Семкова говори за космическите изследвания в България и за научните програми на българските космонавти, излъчен бе и филмът „Георги Иванов – моят път към звездите“. Специален гост беше синът на космонавта Иван Иванов със семейството си. Кметът удостои Георги Иванов със специално изработен за 45-годишнината от полета плакет, получиха го внуците му. Петков връчи плакет още на командира на Съвместното командване на силите генерал-майор Красимир Кънев, на началника на ВВВУ „Георги Бенковски“ – Долна Митрополия, бригаден генерал Юлиян Радойски, на командира на 12-а авиационна база – Долна Митрополия, полк. Петър Банков, на полк. Красимир Стоянов, проф. д-р Георги Желев, директор на Института за космически изследвания и технологии, проф. Йорданка Семкова, майор Михаил Младенов, диригент на оркестъра на ВВС.
Наградени бяха и победителите в конкурса на Община Ловеч за есе „Към звездите“ (за това отделно – б. р.), както и връчени благодарствени грамоти на учениците от ППМГ, преобразили бетонната стена на Алеята на космонавтите. Там днес в знак на признателност бяха поднесени цветя на паметните плочи на Николай Руковишников, командир на космическия кораб, с който Георги Иванов излетя в Космоса, и на акад. Димитър Мишев, ловчалията с особен принос в космическите изследвания и научните програми за българските космически полети.
На паркинга до Общината бяха открити две изложби – фотоизложба „45 години от полета на първия български космонавт“ и изложба на ракетомодели, организирана от „Моделклуб“ – Ловеч.
Сред гостите на тържеството бяха още областният управител Виктор Стойчев, зам.-началникът на Военен географски център – Троян, подполк. Тихомир Чавдаров, зам.-началникът на Военно формирование 24480 майор Дилян Янчев, генералният директор на БТА, медиен партньор на събитието, Кирил Вълчев, зам.-кметовете на Ловеч д-р Алдин Начков, инж. Петър Маринов и Цветелин Винчев, общински съветници.
По повод тържествата за годишнината поздравителен адрес до кмета изпрати президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев. В него държавният глава казва: „Поздравявам Община Ловеч за Вашата посветеност на каузата за популяризирането на идеите за опознаване и изучаване на Космоса и се обръщам към всички присъстващи с надеждата, че уроците на генерал-лейтенант Иванов ще достигнат до всички Вас, както и до всеки наш сънародник, за да можем заедно да покоряваме предизвикателствата по пътя си“. Президентът изтъква още, че историческият полет на „Союз-33“ остава неподвластно на времето вдъхновение за поколения младежи, стремящи се да откриват нови хоризонти и светове, и изразява увереността си, че споменът за това ще спомогне да се отворят нови златни страници за българската космонавтика.