С решение на Европейската комисия, 25 юли 2012г. е обявен за Четвърти европейски ден за пътна безопасност. Основната тема на деня е „Активно участие на младежите в безопасността по пътищата“.

        Целта, която си поставяме през този ден е да повишим чувствителността и отговорността на младите хора към безопасността на движението. Да се създадат подходящи условия младежите да участват активно в промяна, както на нагласите, така и в организирането и провеждането на конкретни мероприятия за подобряване на пътната безопасност на национално и регионално ниво.

        Пътнотранспортните произшествия са една от главните причини за високата смъртност сред младежите от 15 до 24 години. Всеки месец, в страните членки на ЕС, 500 младежи съюз стават жертви на пътнотранспортни произшествия. Ежегодно на територията на Европейския съюз около 6000 млади хора губят живота си, а повече от 60 000 получават сериозни наранявания.

        В нашата страна през 2011г. от пътнотранспортни произшествия са загинали 120 младежи и са били ранени 1895. Загиват млади хора в началото на своя съзнателен живот, безсмислено, без идея, в резултат на празноти в обучението, подценяване на опасностите на пътя и голямата обществена търпимост към нарушенията предизвикващи тежки пътнотранспортни произшествия.

       Нараняванията и смъртните случаи по пътищата на страната могат да бъдат избегнати и за това са необходими конкретни  съвместни действия, за да опазим човешкия живот.

Беше разработена Национална стратегия за подобряване на безопасността на движението по пътищата на Република България, чиято основна цел е да се постигне намаление на броя на загиналите от пътнотранспортните произшествия с 50% спрямо показателите през 2010г. и на ранените с 20%.

            Оценката на резултатите от изпълнението по броя на регистрираните пътнотранспортните произшествия, убитите при тях и ранени граждани през първите 18 месеца от десетилетието показва 161 по-малък брой убити 95 човека повече ранени.

 

Какво бе направено през този период?

На 11 май 2011 г. под ръководството на Председателя на Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата /ДОККПБДП/ стартира работата по обявеното от Организацията на Обединените Нации „Десетилетие на активни действия за безопасност на движението през периода 2011 – 2020 г.”

В изпълнение Решението на Министерския съвет всички областни управи и министерства разработиха и приеха собствени стратегии за подобряване на безопасността на движението. Въз основа на стратегиите бяха приети планове за изпълнение на Стратегиите за периода 2012 – 2013 г. Приети бяха от областните управи и от част от министерствата мерки за опазване на служителите и работниците от пътнотранспортни произшествия и наранявания.В изпълнение на конкретните планове редица областни управи проведоха конкретни мероприятия свързани с безопасността на движението.

Тук трябва да отбележим, че община Ловеч никога не е оставяла въпросите по безопасността на движението на заден план, поради което в отговор на разработената Национална стратегия, ОбКБД разработи и прие на свое нарочно заседание „Мерки за подобряване безопасността на движение по пътищата в община Ловеч за периода 2011-2015 г.”

 По инициатива на министерството на вътрешните работи и комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения бяха предприети конкретни промени на Наказателния кодекс и Закона за движението по пътищата.

По инициатива на граждански организации бяха организирани и проведени различни мероприятия във връзка с безопасността на движението. По инициатива на СБА стартира международната кампания на ФИА на тема „Десетте златни правила за безопасността на движението“.

Всичко това оказва определено положително въздействие за промяна поведението на участниците в движението и повишаване чувствителността на обществото към проблемите на пътнотранспортните произшествия.

Независимо от постигнатото намаление на жертвите от пътнотранспортните произшествия  през първото шестмесечие на 2012 г.бяха регистрирани  2854 пътнотранспортни произшествия с 244 загинали и 3451 ранени граждани. Анализът на конкретните случаи показва че голяма част от тези пътнотранспортни произшествия са били предотвратими. Те са в резултат на грешки и нарушения на участниците в движението, пропуски в организацията на движението и пътната инфраструктура, техническа неизправност на МПС и проблеми с оказването на своевременна долекарска и специализирана медицинска помощ.

Ето какво показва статистиката за изминалия период на 2012 г. за жертвите на ПТП по възраст:

                                                                     убити              ранени

           до 17 г.                                                10                      437

           от 18 до 24 г.                                       39                      572

           от 24 до 64 г.                                     154                    1991

           над 64 г.                                               41                      449

             Данните от пътнотранспортните произшествия през първото шестмесечие на годината позволяват да се направят някои изводи:

       1.Запазва се тенденцията на задържане и намаление на тежките пътнотранспортни произшествия и жертвите при тях. За периода е постигнато намаление на тежките пътнотранспортни произшествия с 1.4%, на убитите с 17.6% и на ранените с 3.5%.

       2. Запазва се високия дял на пострадали деца и млади хора. До 14 годишна възраст са загинали 7 и били наранени 313 деца. От 15 до 24г. са загинали 42 и били ранени 696 младежи и девойки.

      Сигурни сме че всички споделяме тази тревога и желаем промяна на сегашното положение. Да предоставим възможности на голям кръг хора да разработват и осъществяват инициативи относно пътната безопасност.

Следва да съсредоточим нашите усилия за формиране от най-ранна детска възраст култура за безопасно участие в движението по пътищата, да повишим информираността на младите хора за необходимостта да спазват правилата за движение като условие за защита на своя живот и живота на останалите участници в движението.

      Само обединените усилия на родителите, семействата, училищата и университетите, общините където живеем, държавните институции, неправителствените и браншови организации, бизнеса и медиите могат да осигурят безопасност по нашите пътища.

       Нека на този ден се постараем тревогата за безмислените жертви от пътнотранспортните произшествия да достигне до по-голям кръг хора и като основен мотив за спазване на правилата за движение по пътищата застане грижата за здравето и живота на хората.

      Нека всеки, съобразно своите компетенции и възможности да съдейства за опазване на живота и здравето на хората участващи в движението по улиците и пътищата.

      В тази връзка филмът „Млада Европа“ създаден по проекта Икарус, преведен и адаптиран с помощта на Фонда „Безопасност на движението“ може да окаже съществена помощ.

Състояние на пътно-транспортната обстановка на територията на община Ловеч за първото полугодие на 2012 г. сравнена с първото полугодие на 2011 г.

                                          ПТП                     Убити                    Ранени

                   2011 г.             186                           1                              35

                   2012 г.             137                           1                              44

                   Разлика            -49                           –                               +9

 

                 Пострадали по възрастови групи:

                                                 2011 г.                              2012 г.

   Възрастова група       Убити     Ранени                Убити   Ранени

                     До 18 г.           0              5                          0             4

                     19-24 г.           0              5                          0             8

                    Над 24 г.          1             25                         1            32