Моника Дончева

На 18 декември 2007 година Генералната Асамблея на ООН прие резолюция 62/139, която обявява отбелязването на този ден. В съществуването си досега ООН е приела само три подобни документа, един от които е за аутизма! 

  За една година с тази диагноза се диагностицират  повече деца, отколкото с диабет, рак и СПИН, взети заедно. С тази резолюция ООН дава израз на своята загриженост за нарастващия брой деца, диагностицирани в аутистичния спектър, затова че проблема се превръща във вид епидемия и алармира за необходимостта от ранна диагностика и ранна интервенция за всички засегнати.

   Събития по цял свят ще отбележат световния ден за повишаване информираността по въпросите на аутизма. С това ще се даде глас и на онези хора по света, които не са диагностицирани, които търсят подкрепа и разбиране в обществото ни, опитвайки се да осмислят света, чиито възприятия за него са така различни.

   2 април както в България, така и по света ще отбележи уникалния свят на съществуване, различното мислене, специфични интереси и способности на хората с аутизъм.
– Пъзелът като основен мотив в тази панделка отразява загадъчността и сложността на аутизма.
– Различните цветове и форми изобразяват многообразието и уникалността на хората, живеещи с разстройството.

– Яркостта на лентата е символ на надежда – надежда, че различните проучвания в областта и информирането на хората като теб за това какво е аутизма, ще доведат до позитивна промяна.

  В България не е налична официална статистика за броя на децата с аутизъм, но по неофициална информация, те са между 16 000 и 20 000.

  Известни личности с аутизъм са Леонардо Да Винчи, Мария Кюри, Томас Едисон, Томас Джеферсън, Людвиг Ван Бетовен, Волфганг Амадеус Моцарт, Нютон, Марк Твен, Ван Гог, Стивън Спилбърг….
Аутистичните личности нямат долна и горна граница, те могат всичко и … нищо.
Човек с мозък „в норма“, може да стане отличен математик, човек с аутистичен мозък, може да стане Гениален математик. Човек с мозък в норма в състояние на силен стрес, може да плаче и крещи, човек с аутистичен мозък, може да слезе под „Кота нула“ и да замълчи завинаги..или до тогава, докато не получи любовта и не усети приемането и доверието.

     По повод  2 април – СВЕТОВЕН ДЕН ЗА ИНФОРМИРАНОСТ ЗА АУТИЗМА  Ресурсен  център – Ловеч   се включва  в  инициативата  на Фондация „Стъпка за невидимите деца на България“, Сдружение „Тацитус“   и Националната асоциацията на ресурсните учители в България „Свободни часове за деца с разстройства от аутистичния спектър”.

На 02.04.2012 г. /понеделник / от 14.00 ч. в началото на алеята „Башбунар”  стартира инициативата „Чуйте за нашите деца!” организирана от   на родители на  деца от аутистичния спектър и ресурсния център.  Фондация „Стъпка за невидимите деца на България” ще предостави тениски и балони с тазгодишното лого на кампанията „Време е да научим за аутизма”, които организаторите ще раздават на участниците. Шествието ще продължи до края на алеята, където децата и техните ресурсни учители ще се забавляват и играят заедно.

По-късно, същия ден  в Ресурсния център стартира Клуб “Заедно” за родители на деца със специални потребности. Целта  на сформирането  на  този клуб е ежемесечно родителите да се срещат, да споделят своите впечатления, преживявания идеи и опит при отглеждането на децата си, да намират подкрепа и отговор на въпросите си. Клубът е организиран с активното участие на родители на деца аутисти. 

  В гр. Троян, в училище “Иван Хаджийски”, в което се обучава дете с аутизъм ще се проведат съвместни игри под мотото “Играй с мен”. Предвидени са различни сензорни игри подходящи за игра от деца аутисти, както и подреждане на огромни пъзели, които са основен мотив отразяващ загадъчността и сложността на това състояние. Децата ще изработят голяма “рисунка” заедно.