Кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова проведе на 20 август среща с представители на село Александрово по повод тяхно жалба от нанесени щети от добив на инертни материали. От страна на администрацията присъстваха зам.-кметът Венцислав Христов и Иваничка Хр. Иванова, началник отдел “Общинска собственост”. С кмета на селото Красимир Кръстев дойдоха и представители на жителите, включително авторът на писмото. Жителите се оплакват, че тежките камиони напукват къщите и разрушават моста над реката. Кладенците пък са пресъхнали заради изземването на много баластра от реката.

Според кмета на селото обаче няма голям проблем и затова не е сигнализирал.

„Нито веднъж досега никой не е повдигал този въпрос пред мен – нито вашият кмет, нито някой друг по време на моите срещи и събрания, които съм правила в Александрово“, изтъкна още в началото Корнелия Маринова, която не е съгласна, че всичко това се е случило вчера.

Тя посочи, че решението за концесия е от 2007 г. по внесено предложение на тогавашния кмет Минчо Казанджиев. Гласувано е от общинските съветници, включително от Иван Минков (ОБТ), чийто представител днес е кмет на Александрово. Решението тогава е взето в нарушение на ЗМСМА, тъй като липсва становище на местната общност.

С промяната на закона през 2008 г. общинската концесия става държавна към Министерството на енергетиката. Сега Община Ловеч ще изиска от министерството работния план за концесията, за да се знаят какви са обемите, какъв е маршрутът на камионите и прочие.

„Веднага, след като получих на 10 юли т.г. сигнал за проблема от общинския съветник Юнал Мъстънов, заедно със зам.-кмета Даниел Колев посетихме мястото. На 12 юли дойдоха представители на фирмата, която добива материал. Последваха още наши проверки, както и проверки от Басейнова дирекция „Дунавски район“ и РИОСВ – Плевен“, разказа Маринова. Винаги сме били активната страна, но вие защо мълчите над 10 години, попита кметът на общината.

В последно време са издадени три заповеди за повишен контрол. Сега предстоят съвместни проверки с принципала, обследване на моста над Осъм (за който има остарял проект за ремонт), както и текущ контрол върху маршрутите на камионите с баластра.