Сдружение „Деветашко плато“ превърна старата селска мелница в с. Кърпачево в учебен и културно-информационен център на сдружението. Там ще функционира и Селска бизнес академия. Уютен дом и естествено притегателно място, съчетало старата конструкция с дървени греди и зидове от камък с прекрасни пространствени решения. Ива Таралежкова от Сдружение „Деветашко плато“ сподели, че всичко това се е случило с помощта на Община Летница и Фондация „Америка за България“.
Учебният и културно-информационен център в Кърпачево беше открит в петък, а гости бяха всички онези хора, които със своя труд, знания и идеи са преобразили старата селска воденица.Самата история на мелница е интересна и любопитна. Ива Таралежкова разказа, че първоначално, воденицата е била построенна в съседното село Крушуна. Там има река и е било естествено място за мелница от този вид. Появили се други воденици в селото и тогава, жителите на село Кърпачево решили да купят мелницата. Разглобили я камък по камък и с волски каруци я докарали и построили в същия й вид в Кърпачево. Тя е от много ценен камък, който вече е защитен и типичен за този район – бигор. Той е красив, декоративен и лесно се работи с него.
Всички стени и конструкцията са запазени в автентичният си вид и цвят. Всички нови елементи са в бяло, за да се знае къде е намесата.
Предназначението на старата воденица е да се превърне в мултифункционално пространство, което ще предоставя възможности за обучения. Ще бъде и туристически информационен център, както и място за културни събития. Ще се правят и практически обучения, например по архитектура, стари техники за строителство. Студенти ще могат да се учат как са се изграждали сгради от кирпич, да видят как се е редил камъкът, по какъв начин са сглобявани гредите.
Ще се предостави и на други организации, институции или фирми, които искат да си направят ритрийт или някакъв вид тиймбилдинг и обучения. Това, което ние ще правим, е Селска бизнес академия. За хората, които вече са започнали да се занимават с бизнес на село, ще се опитаме да им помогнем да професионализират услугите си. Ще проведем курсове, свързани с разработване на бизнесплан, маркетинг и реклама, ценообразуване, гостоприемство и стандарти за приемане на туристи и опазване на околната среда, използване на културното и историческо наследство за развитие на туризма. Това би помогнало на целия район да се прочуе с качествени туристически услуги“, каза още Ива Таралежкова.
Плановете са в бъдеще да се разшири обхватът и да се канят хора от цялата страна, които се занимават с развитие на селски туризъм, защото това според Таралежкова, е неразработен потенциал за страната ни.
Първите курсисти от Селската бизнес академия ще започнат обучение в края на март. След изпит, трите най-добри бизнес плана ще бъдат съфинансирани от Сдружение „Деветашко плато“.