ОУ „Васил Левски“ – Ловеч, ще приеме партньорите си по проекта „Математиката около нас“ от 17 до 21 октомври. Гостите от Полша, Италия, Испания и Турция ще се запознаят с възможностите, които предлага ОУ „Васил Левски“ за обучение, ще посетят час по математика на преподавателя Красимира Маринова, ще гостуват на Община Ловеч, ще разгледат изложбата в завод „Балкан“. В програмата им са предвидени посещения на музеите в Ловеч, природните забележителности Крушунски водопади и Деветашка пещера, Троянския манастир и архитектурно-етнографския комплекс „Етъра“ в Габрово, както и посещение на София.
ОУ „Васил Левски“ работи по тригодишния проект „Математиката около нас“ по програма „Еразъм +“ съвместно с училища от Полша, Италия, Испания и Турция.
Основната цел на проекта “ Математиката около нас“ е да развие широк спектър от умения на учениците чрез участие в творчески дейности в областта на математиката, информационните технологии, чуждите езици и някои други природни науки.
Ключовата тема, свързваща партньорите от петте училища, е математиката. Основна цел на дейностите по проекта е да се подобрят уменията на учениците чрез възприемане на математическите казуси от заобикалящия ни свят, чрез насърчаване на опитите им да решават математически задачи от реалния живот, чрез намиране на приликите и разликите между различната среда и методи на обучение в отделните страни. Всички форми на съвместна работа между учениците се провеждат на английски език, което допринася за подобряване и развиване на езиковите им умения. Учителите от петте различни страни от Европа /Полша, Испания, Турция, Италия и домакините – България/ имат възможност да обменят мнения и опит, да наблюдават различни методи на преподаване в продължение на три години. В чисто дидактически аспект акцент се поставя върху формиращото оценяване и неговото приложение в работата.
По време на първата част от проекта дейностите бяха съсредоточени върху „Mатематиката в готвенето“. Учениците се запознаха с различни мерки, теглилки, калорийни единици, приготвяха традиционни ястия по стари рецепти на различните страни и изчисляваха калории и микроелементи от математическа гледна точка.
Първата среща на ученици и учители от всички училища се проведе в Италия през месец май 2016 в град Сан Марко ин Ламис, регион Фоджа.
Втората част, най-важната за ОУ „Васил Левски“ в качеството на домакини, е посветена на „Mатематиката в превозните средства“. Тук учениците имат възможността да наблюдават както математически, така и физични и химични явления и закономерности при решаване на задачи за движение, за приложението на превозните средства в ежедневния живот на хората, в промишлеността, в спорта и в някои аспекти на науката за космоса.
Третата част „Математиката в архитектурата“ ще бъде приоритет на турските домакини. Проектните задачи са свързани с изучаване на големи архитектурни забележителности, с измерване на съотношения и пропорции при архитектурни орнаменти, запознаване с различни стилове и техните особености и др. Четвъртата част ще бъде посветена на „Математика в природата“, учениците ще опознават околната среда и ще решават задачи и казуси, свързани с мястото им на живеене и опазването на неговите дадености. Полските учители и ученици ще бъдат водещите при етапа“Математика в природата“. В петата част „Математиката в игрите“ учениците ще проектират и разработват игри, свързани с културата на страната си, испанските дамакини ще популяризират техни национални развлечения и забавления. Като част от тези дейности ученици ще развиват своите социални умении и уменията за общуване и справяне със задачите в международни екипи.
Проектът „Математиката около нас“ дава на учениците възможността да се срещат, да сравняват и усъвършенстват своите умения за решаване на задачи в международни групи. При работата с компютърни и интернет-програми, системи и платформи учениците развиват своите способности в областта на информационно-комуникационните технологии /ИКТ/.
В края на проекта се очаква да се постигне ново и по-високо ниво на знанията, уменията и компетентностите по математика, ИКТ, английски език и другите езици на страните участнички, както и на социалните умения на нашите ученици. Работейки заедно, въпреки различните предварителни нагласи, методи на преподаване и учене, ученици създават и реализират истински успехи в науката, но и истински приятелства. Международното сътрудничество дава възможност на всички ученици да сравняват своите научни умения, да използват езика в реални отношения, да се срещнат с други култури, да се се научат на толерантност и развиват международното сътрудничество. Учителите обменят опит в преподаването и оценяването по различни предмети, приоритетно по математика,по английски език и по ИКТ.
Тъй като проектът е разделен на пет части, всеки от партньорите отговаря за изпълнението на дейностите от своята част.
Всички партньори общуват постоянно по време на целия период с помощта на електронна поща, Skype, в чата на TwinSpace на еТуининг, в Twitter, както и във Facebook (създадохме групата на участващите), разбира се и лице в лице при планираните срещи.
Полската страна е координатор и отговаря за управлението на всички задачи от партньорските училища.
Партньори:
- Полша – училище „Николай Коперник“ – Зембице – Ева Ненкин, водещ партньор и координатор за целия проект
- Италия – училище „Сан Джовани Боско де Каролис“ – Сан Марко ин Ламис – Микаела Янантонио, координатор за Италия
- Испания – училище от група Зола във Вилафранка, община Мадрид – Летисия Райс, координатор от испанска страна
- Турция – училище“ Ататюрк“ – град Коджаели – Хакан Бозан – координатор за първия етап, Седа Узкан – координатор за всички следващи етапи
- България – ОУ“Васил Левски“ – Ловеч, Наталия Христова, координатор от българска страна