Кметът Казанджиев откри празника и награди красивата Милена – Кумичката на Цветница 2013 г.
Отново е Цветница, отново люляковият Ловеч е изпълнен с хора, дошли от близо и далеч за най-хубавия празник на красивият ни град. Море от цветове е заляло ловешките улици, а площад „Тодор Кириков“ в китният квартал „Вароша“се оказа тесен за множеството ловчалии и гости на града.
Днес по една интересна и стара традиция се проведе ритуалът „По вода“. На транспортният мост свързващ новият и старият град, момичетата, участвали вчера в лазаруването, облечени в народни носии и окичени с върбови клонки хвърлиха в река Осъм своите венчета.
Първо по течението на водата се понесе венчето на Милена и така тя стана Кумичката на Ловеч на 2013 г. Още там на Транспортния мост Кумичката поведе хорото, така стана и половин час по-късно пред сцената на площад „Тодор Кирков”.
Хиляди ловчалии и гости бяха изпълнили площада във „Вароша“ в очакване на новата Кумичка. На сцената кметът на общината Минчо Казанджиев откри тържествено празника, като пожела много здраве, любов и доброта за всички и специално честити именния ден на именниците днес. Кметът получи подаръци от гостите на Ловеч за тържествата – от френския град Лавал и от руския Лотошино. След това Казанджиев обяви името на Кумичката на 2013 г. Тя е Милена Станчева, дванайсетокласничка от Гимназията за чужди езици. Както традицията повелява, кметът й връчи короната и я дари с подаръци от името на общината.
Всички ловчалии и гости бяха благословени от Ловчанския митрополит Гавриил, който припомни историята на днешния ден, входа Господен в Йерусалим. Специални благодарности получи владиката от кмета Казанджиев, когото той определи като „човек, превърнал живота си в мисия – да построи катедралния храм „Св. Св. Кирил и Методий” в центъра на Ловеч”. Рано сутринта митрополитът проведе Божествена света литургия в храма „Света Троица”, където на повече от 20-метрова опашка чакаха граждани, за да си вземат осветени върбови клонки за здраве и благоденствие в дома.
Честванията за Цветница продължиха с концерт на Народно читалище „Зорница 2010” и с Регионалния събор на народното творчество. Тази вечер на сцената във Вароша от 17 ч. излиза танцовата формация на Университета по архитектура, строителство и геодезия – София, „Български огън“. От 17.30 ч. е концертът на гайдарския оркестър при Народно читалище „Христо Ботев – 1869 г.“ – гр. Калофер.
От петък още на площада във Вароша са разположили шатрите си търговците и занаятчиите. Тази година за втори пореден път се провежда международното занаятчийско изложение в дните на празника. В традиционния занаятчийски базар участват над 70 майстори – занаятчии от градовете Троян, София, Панагюрище, Сливен, Стара Загора, Варна, като 20 от тях демонстрират на място своите умения. И тази година традиционно в базара се представят Дневният център за деца и възрастни с увреждания, Центърът за социална рехабилитация и интеграция, Професионалната гимназия по кожарство, облекло и химични технологии. Читалища от община Ловеч пък показват традиционни женски занаяти, практикувани в обичая „Седянка“. От побратимените на Ловеч градове в занаятчийския базар участват майстори от Лавал, Франция, и Лотошино, Русия. Руснаците се представят с декоративно-приложни изкуства и приготвяне на традиционните за руската кухня пелмени. Пелмените са предлагани за консумация заедно с руска водка. Французите демонстрират на място приготвянето на френски шоколадови изделия.