На 17 юни 2021 г. от 11:00 ч. в Регионален пресклуб на БТА в гр. Ловеч се проведе пресконференция по повод осъществяването на проект „Социално-икономическа интеграция в Луковит“. Целите и проектните дейности бяха представени от г-жа Цветенка Хаджиева – заместник-кмет на Община Луковит и ръководител на проекта.
На събитието присъстваха представители на медиите БТА, БНР, „Зетра“, „Ловеч днес“, експерти от Областен информационен център – Ловеч и представители на „Сдружение „Знание“ гр. Ловеч – партньор по проекта.
Проектът е финансиран от две оперативни програми – ОП „Развитие на човешките ресурси“ и ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“, по интегрирана процедура BG05M9OP001-2.018 „Социално-икономическа интеграция на уязвими групи. Интегрирани мерки за подобряване достъпа до образование“ – Компонент 1“. Обща му стойност е 1 022 011,10 лв., от които по ОП РЧР – 633 926,21 лв. и по ОП НОИР – 388 084,89 лв. Бенефициент е Община Луковит, а партньори са училищата СУ „Алеко Константинов“ гр. Луковит, ПГСС „Сергей Румянцев“ гр. Луковит, ОУ „Христо Ботев“ с. Румянцево, НУ „Инж. Вълков“ гр. Луковит и Сдружение „Знание“ гр. Ловеч.
Главната цел на проекта е чрез взаимно допълващи се мерки по двете оперативни програми да бъде оказана подкрепа на най-бедните и уязвими семейства в община Луковит.
Основните дейности по ОП РЧР включват субсидирана заетост за над 90 лица от ромската общност и създаване на Център за обществена подкрепа /ЦОП/ в гр. Луковит с изнесен „Общностен център“ в ромския квартал на града. Досега в дейността са обхванати 827 роми, издирени са най-уязвимите лица и семейства, прегледани от акушер-гинеколог са 128 здравнонеосигурени жени.
Дейностите по ОП НОИР са насочени към допълнително обучение по български език за ученици, за които българският език не е майчин и към занимания със застрашени от отпадане от училище.
В подкрепа на учениците от етническите малцинства с цел продължаване на образованието в гимназиалния етап и успешно завършване на средно образование, в училищата бяха създадени школи за подготовка за матури 12 клас и НВО – 7 и 10 клас. Тази дейност обхвана 377 ученици от трите училища. Същевременно се проведе общинско предизвикателство „Учебният предмет на практика“, в което се включиха 11 паралелки от трите училища с учители-ментори.
В училищата-партньори бяха назначени пет образователни медиатори от ромски произход. За развитие на местните общности продължи работата с Местната активна група, създадена по Програма РОМАКТ.
По време на пресконференцията изпълнителният директор на Сдружение „Знание“ Ралица Попова представи дейностите за преодоляване на негативните стереотипи. В рамките на ОП РЧР експерти от сдружението работят с ромската общност в областта на здравословното хранене, справяне с трудности, ролеви игри в проблемни ситуации сред младежите, формулиране на значими проблеми за общността. В тази дейност досега са се включили над 200 участници.
В дейностите по ОП НОИР експертите работят с ученици от начален курс по теми от област „Толерантност“, а с ученици от горен курс – в област „Финансово образование“.
Проектът ще приключи на 31 октомври 2021 г.
2021-06-18