По идея на екипа на областния управител д-р Мадлена Бояджиева и с участието на възпитаници от ОУ „Георги Бенковски” в Черни Вит на християнския празник „Вяра, Надежда и Любов” се състоя благотворителен концерт в подкрепа на малките таланти от училището. Сцена за проявата бе пещерата „Съева дупка”. Това е само началото, идеята ни е това да стане традиция на този ден, коментира кратко д-р Бояджиева и благодари на всички, допринесли да се случи събитието.
Благотворителният концерт е по повод 30-годишнината от въвеждане на музикалното образование в школото. Събраните на място в кутията 839,60 лв, както и средствата, които ще бъдат внесени по банков път, ще бъдат използвани за закупуване на нови костюми на децата, които ежегодно участват и печелят различни конкурси и фестивали, обясни директорът на училището Цветанка Иванова.
Сред невероятната красота на пещерата „Съева дупка” пред истински ценители на народната музика се изявиха шестокласниците Марин Стоянов, Ива Иванова, Марио Тодоров, Атанас Христов, Дани Тонева, Мариян Недков, Людмила Лазарова и Габриела Константинова, петокласниците Василена Врабевска, Десислава Иванова и Велислава Христова. Най-малкият участник сред децата бе третокласничката Клементина Димитрова, а най-големият – седмокласникът Раиса Симеонова.
Благодарности за инициативата на Областен управител изразиха както ръководителите на групата Бистра Генчева, Асен Асенов и Росен Александров, които не само придружаваха децата, но и свириха с тях, така и директорът на училището.
Историята разказва, че през 1867 година се слага началото на едно от най-старите училища в Тетевенска община. Първият учител – даскал Васил Тилов, повежда будните черновитчани към светското образование.
От 1985 година в училището се въвежда изучаване на народни инструменти в паралелки с разширено изучаване на музика. По онова време то е първото и единствено такова училище в страната.
Гайди, кавали, гъдулки и тамбури огласят околността на Черни Вит. Ентусиазирани преподаватели повеждат децата към необятния български фолклор и музика. За две години в училището е попълнен преподавателския състав с учители по музика.
След 30 години възпитание в любов и съхранение на българския фолклор, завършилите паралелки по народна музика са повече от 400 ученици, като половината от тях са продължили образованието си в Средните музикални училища в Плевен, Котел, Широка лъка. Подкрепа и методическа помощ училището получава от Музикална академия в град Пловдив. Около 70 бивши ученици вече са дипломирани висшисти с музикално образование и продължават традицията като преподаватели по музика в училищата на страната, както и в школото в Черни Вит.
Няма конкурс и фестивал, в който училището е участвало и да не е спечелена награда. Конкурсите„Орфеева дарба”,” Орфеево изворче”, „Диньо Маринов”, „Руско Стефанов”, „Приятели на България”, „Малешево пее”, Международен конкурс „Северняшки славеи“, Международен фестивал в Черна гора, Националните конкурси „Пиленце пее“, „Песенна дъга над Кутев“ и „Ключът на музиката” и заетите призови места са доказателство за добре свършена работа.
Днес творческите изяви на възпитаниците имат нужда от подкрепа. Те я заслужават!
БАНКОВА СМЕТКА НА ОУ „ГЕОРГИ БЕНКОВСКИ”
BG 93IORT 8046 3110 0124 00
IORT BGSF – ИНВЕСТБАНК, КЛОН ТЕТЕВЕН