Д-р Цветомила ДУДЕВСКА, Управител на „СБАЛББ-Троян”ЕООД
Хроничната обструктивна белодробна болест и ли съкратено ХОББ е опасно заболяване , от което страдат милиони хора от цял свят
Десет процента от населението на света страда от ХОББ.
Според данни на водещи учени един на всеки 10 човека в света на възраст над 40 години вероятно е болен от ХОББ. Огромна част от тези хора нямат поставена диагноза и за тях не се полагат адекватни медицински грижи.
ХОББ заема челно място и в статистиката на заболеваемост на българите. Прецизно научно изследване показва честота на срещане на ХОББ сред близо 15% от населението. Тези данни предизвикват основателна тревога, която трябва да ни подтикне към незабавни действия.
Три милиона души по света умират от ХОББ всяка година. Прогнозите показват, че към 2020 година ХОББ ще бъде третата по ред причина за смъртност в световен мащаб или иначе казано повече хора ще умират от ХОББ, отколкото от СПИН.
Каква е цената която плащаме?
Над 38,6 милиарда евро струва лечението на ХОББ само в ЕС. Това е изключително висока социална цена, платена он всеки един от нас, заради липсата на навременна профилактика и откриване на заболяването в неговия най-ранен стадий, когато то е напълно контролируемо за дълъг период от време.
Основен рисков фактор за ХОББ е тютюнопушенето, в т.ч. и пасивното. Други важни причини са замърсяването на въздуха от тежък автомобилен трафик, лошата хигиена на улиците , честите и неадекватно лекувани белодробни инфекции, непълноценното хранене, професионалните рискове, наследствеността. Добрата новина е , че близо 2/3 от новооткритите болни с ХОББ са в ранни стадии на болестта и активната лекарска намеса би дала добри резултати на сравнително ниска социална и икономическа цена.
Какви са проявите на ХОББ? Заболяването се проявява най-често с недостиг на въздух, кашлица с отделяне на храчки. Лесната умора при физически усилия или дори ежедневни домакински дейности, мускулната слабост и ограничената физическа активност/особено в сутрешните часове/ също могат да се дължат на ХОББ.
За съжаление ХОББ е хронично заболяване, след диагностицирането на което оплакванията няма да изчезнат. Ако се предприемат навреме необходимите мерки ХОББ се превръща в лечимо заболяване. Лечението ще намали оплакванията, ще подобри качеството на живот и ще намали случаите на влошаване. Ако обаче не бъдат взети необходимите мерки оплакванията ще се задълбочават лавинообразно във времето.
Лечението на ХОББ е дълъг и сложен процес, свързан не само с употребата на медикаменти, а преди всичко с цялостна промяна в поведението и в начина на живот. Вече откритите пациенти с ХОББ получават съвременно и до голяма степен безплатно лечение, финансирано от НЗОК.
На територията на България активно лечение провеждат около 40 хиляди диспансеризирани българи. Ясно е обаче, че това е малка част от нуждаещите се от лечение. Това отново поставя проблема за ранното откриване на болестта на преден план. Обществеността в България има право да знае за тази подценявана болест, а гражданите на България трябва да получат адекватно съдействие за решаване на проблема, наречен ХОББ. Ето защо за поредна година ще бъде отбелязан и в България