Много граждани и гости на Ловеч наблюдаваха историческата възстановка „Връчване на Самарското знаме на българското опълчение“, която се състоя на пл. „Тодор Кирков“ на 3 март. Участваха доброволци от РК „В. Левски“ при НД „Традиция“, танцьори от НЧ „Бяла Анаста – Ловеч 2016“, както и Ловчанският митрополит Гавриил.
На 18 май 1877 г. в Плоещ българското опълчение получава Самарското знаме. То е ушито от монахините на Иверския девически манастир (гр. Самара, Русия) от тежък копринен плат от три цвята – малинов, бял и светлосин. Когато приключва церемонията, руква проливен дъжд, а над Карпатите блесва ослепителна светкавица. Всичко това било изтълкувано като знамение за добро начало и залог за успех на освободителното дело. Самарското знаме по време на българското опълчение се развява над сражаващите се опълченци и ги въодушевява да проявяват чудеса от героизъм. То е символ на Освобождението ни от турско робство.
Припомнено бе още, че знамето се прочува по време на битката при Стара Загора.

Загиват трима знаменосците, известен в историята остава подвигът на подполковник Павел Калитин, който с героични усилия и цената на живота си успява да спаси знамето от турски плен. Знамето е носено в битките при Шипка и Шейново. Събитието завърши с голямо народно хоро.