Павлин Иванов

Ловешката болница се оплаква от липса на кадри, но дали реално търси медици?

Към 1 юни 2021 г. в МБАЛ „Проф. Парскев Стоянов“ Ловеч по щатно разписание трябва да работят 381 души. Това стана ясно от отговора на ловешката болница, по заявлението на „Ловеч днес“ за достъп до обществена информация. Заетите позиции обаче са само 311.25. Близо 20% от работните места са свободни, като в абсолютен брой това са 70 специалисти!

Искане на тази информация е продиктувано от очевидната неспособност на ръководството на ловешката болница да предприеме адекватни действия по привличане на медицински специалисти, които да осигурят така необходимата грижа за живота и здравето на жителите на област Ловеч.

Предстоящото, много вероятно, закриване на още две отделения, поставя във фокуса на общественото внимание простия въпрос- кой ще се грижи за здравето на жителите на област Ловеч?

Трябва ли заради нечие умишлено или неумишлено бездействие по отношение на реалното привличане на специалисти, над 100 000 души да се притесняват за бъдещето си?

За тази ловешка болница е писано толкова много, проведени са стотици работни срещи, изготвяни са планове за развитие, за стабилизиране, но винаги резултата е катастрофален.

Защото мениджмънта на една фирма, пък била тя и болница, е плод на уменията на личностите назначени да я управляват. И когато доброто управление не се случва, въпреки връчените почетни звания, ръкопляскания, подкрепа и множество дарения и пари, очевидно може да се търси линия на поведение, която заобикаля обществения интерес. А той е прост – работещи отделения, професионално и човешко отношение към пациентите, спазване на високи медицински стандарти.

И както във всяка една фирмена или обществена среда, както има отдадени и подготвени професионалисти, така има и служители от другия тип.

Не подлежи на никакво съмнение факта, че пандемията в страната показа безбройните нерешени проблеми в българското здравеопазване. Очевидна е липсата на достатъчно на брой медици. Но този факт е за всички лечебни заведения, участващи в пазара на този труден пазар на труда. И тук идват разликите.

Едни медицински заведения с лекота намират екипи за своите болници, други мениджъри, единствено се оправдават колко е трудно и как няма откъде да дойдат лекари.

В множество неформални разговори с ловешки медици, които не желаят да бъдат споменавани по ред причини, се твърди, че не се полагат никакви усилия дори за задържането на сегашните, работещи в болницата медици. А идването на нови лекари се осуетява от мениджмънта на здравното заведения. За причините за отблъскването на и без това малкото желаещи да работят в системно умъртвяваната ловешка болница, може само да се гадае.

Интересен е въпросът – когато имаме 20% недостиг на персонал и поради този факт закриваме отделения, как мениджмънта търси медици за да обезпечи с лекари и сестри здравето на жителите на област Ловеч?

Отговорът за съжаление, не е труден. Никак. Дори бърза проверка днес показва, че в двата най-големи портала за работа – Jobs.bg и Zaplata.bg, обяви за работа в МБАЛ „Проф. Параскев Стоянов“ в Ловеч няма.

В друга популярна платформа Linkedin, в която много професионалисти намират нова работа, също липсва информация, че ловешката болница търси лекари, сестри, санитари.

Единствената неформална информация, с която разполагам е, че търсенето на кадри става с питането на бивши, пенсионирани медици, с молба до някой лекар да „поразпита“. В 21 век е доста несериозно да нямаш проактивна политика по привличане, задържане и дори обгрижване на персонала в едно лечебно заведение. Особено в силно конкурентна, специализирана среда. Не бих искал да си помисля, че когато мениджърите на ловешката болница, очевидно не могат да се справят с намирането на персонал, да не са се сетили да използват поне някоя специализирана агенция за подбор на персонал. Би било доста безотговорно ако не са използвани абсолютно всички възможности за запълване на 20%-ия дефицит на медици в лечебното заведение.

Но все пак, живеем в България, Ловеч. Тук са важни снимките и титлите. Важно е човека да е добър, а не професионалист в управлението. Важното е да се пренасочват пари, със съдействието или бездействието на хора и институции.

Снимката е част от официално представеното по ЗДОИ щатно разписание на МБАЛ „Проф. Параскев Стоянов“ в Ловеч към 1 юни 2021 г. Важните колонки там са:

  • щат

  • заети

  • вакантни

Изводите са за собствениците – Държавата и всички общини на територията на област Ловеч, но най-вече за всички онези нуждаещи се от здравна грижа хора.