Един реализиран проект в Ловеч от културно – образователно направление на Програма „Публики” при Министерство на културата, изпълняван от Сдружение”Зона Ловеч”, доказа за пореден път слабата инициативност на доста от местните граждани за културна изява. Оказа се, че халтурата и комерса са стигнали до много от онези иначе критици на нашето съвремие, относно правилното възпитание на подрастващите.
Идеята за „Пъстра черга – жива традиция” в Ловеч зададе ново начало в местните културни инициативи и обърна поглед към традициите, като се потърсиха местни ученици, които чрез своите творчески заложби да проучат и презентират традицонната тъкан. Не толкова приветливо посрещнато обаче се оказа внасянето на информацията за проекта в самите училища /вероятно напоследък тягостно се посрещат всички външни проектни инициативи, които малко или повече ангажират учащите в свободното им време, и сигурно има защо/…е, нали пък Министерство на образованието тъкмо прокламира своята нова Успешна програма за т.нар. „училищни кръжоци”…Всъщност от обратната връзка стана ясно, че рекламните материали за „Пъстра черга – жива традиция” някъде, но не навсякъде, така и бяха прибрани …да събират прах вероятно /първи признак на….неуважение да го наречем към младите хора и техните извънучилищни интереси и не достатъчно признаване на формите за проявление на творчески заложби и умения. За вложените и до известна степен похабени средства за изработка на презентационните материали по проекта за привличане на желаещи да участват – няма смисъл да говорим/. Разбира се, никога не могат да бъдат обхванати безброй деца в едно или друго начинание, въпросът е, че имат правото да бъдат информирани. Въпреки малкото на брой – десетина младежи, които проявиха интерес за участие в дейностите по проекта, в рамките на няколко месеца, проучвайки чергата в България и по света, изработиха уникални арт – модули:
„Тайници за духове” /модул, дарен на Регионална Библиотека „Проф.Б.Цонев”/,
Модул „Шарките”,който предстои да бъде предоставен на Ловчанско читалище ”Наука – 1870”
и Модул „Очите” направен от и за учениците на Професионалната гимназия по кожарство, облекло и химични технологии в Ловеч.
Тези творчески произведения представляват една компилация от минало, съвремие и бъдеще на шарките от тъканта – черга, пречупени през погледа и разбирането за изкуство на учащите.
Т.е. младите хора доказаха, че стига да им бъде дадена възможност, подкрепа и мотивация могат да постигнат отлични резултати, могат да работят в екип за обща творческа кауза, могат от напълно непознати да станат добри приятели, комуникирайки чрез темите за изкуство и култура.
Мултимедийната презентация „Пъстра черга-жива традиция“ бе подготвена също от двама тийнеджъри, учащи в една от елитните гимназии, и то така, че да може да се презентира в часовете по изобразително изкуство, да бъде част от фонда на местните училища.
/Колко от днешните преподаватели в предметите по музика и изобразително изкуство, извън специализираните паралелки, успяват да задържат вниманието на учащите върху тематиката, която преподават….?/.
И в този ред на мисли: Колко от редовните посетители на Клуба на дейците на културата в Ловеч разпознаха паната „черга”, постоянно експонирани в залата–представени в нов и необичаен вид?
А колко ли от участващите на 16 юни в градската арт акция – рисуване на ловешката черга – осъзнаха, че събитието е за тях-хората – без ограничение на възраст, пол и обществено положение и разбира се – всеки отишъл сам оставяйки своята емоция, успя ли да покаже своето отношение не само към инициативата, а и към съхранението на културата и изкуството в Ловеч !?
Разбира се, всеки сам би могъл да даде оценка на своята душевност, ценност и житейска роля в културен аспект.
Нетрадиционната мобилна изложба, която се появи пред погледите на ловчалии през изминалото лято пред Библиотеката, в Сити Центъра и в Етнографските къщи във „Вароша“ бе идеята, чрез която изкуството отново провокира зрителя в непосредствена близост
не само до местните хора, а и до гостите на Ловеч през целия летен сезон.
И тъй като на 28 септември 2012 предстои Благотворителната вечер на картините – фрагменти от чергата / рисувани от граждани на Ловеч – деца, младежи, възрастни /,
следва да се спомене, че събитието се очаква с голям интерес! Тук обаче трябва да подчертаем – да, с голям интерес – но интересът е относно посещаемостта на събитието!
Така е, датата е избрана не случайно, денят – също, целта е благотворителна за провеждане на ново културно събитие през следващата 2013г., съобразени са доста фактори от местно естество, които винаги са били задължителни за спазване в Ловеч или по-скоро тяхното неспазване се ползва за оправдание на неприсъствие, и които фактори няма да изброявам тук!
По-важно е обаче да изброя всички онези, които дадоха своята морална подкрепа, своите добри идеи и творчески предложения като помогнаха проектът да се осъществи такъв, какъвто го видяхте само тук в Ловеч!
Учениците:
Александра Алексиева –ПГВМ „Проф. Д. Димов”-Ловеч
Мариян Пенев – ПГ по кожарство, облекло и химични технологии
Паолина Христова –ПГ по кожарство, облекло и химични технолотии
Йоана Ивелинова – СОУ „Т. Кирков”
Веселка Богданова – СОУ „Т. Кирков”
Микаела Ивалинова – СОУ „Т. Кирков”
Анджелика Павлова – СОУ „Т. Кирков”
Катерина Иванова – СОУ „Т. Кирков”
Антон Николаев – Природоматематическа гимназия
Георги Бенев – Природоматематическа гимназия
Община Ловеч
Ловчанска Света митрополия
Медии от Ловеч и региона
Клуб на дейците на културата, Ловеч
Регионална Библиотека, Ловеч
Регионален музей, Ловеч
Етнографски комплекс, Ловеч
Сити Център, Ловеч
Художествена галерия, Ловеч
ПГ по кожарство, облекло и хим.технологии, Ловеч
СОУ „Тодор Кирков”, Ловеч
ПГ по приложно изкуство, Смолян
Весела Дамиан – актриса/писател
Тихомир Витков – художник
Валентин Стойчев– художник
Валентин Узунов – художник
Теодоси Спасов – музикант
Гергана Христозова – художник
Рени Вълчева – експерт – читалища
Албена Йончева – библиотекар – краезнание
Елена Георгиева – етнолог
Йордан Зърков – IT специалист
Жанина Илиева – КДК/журналист
Емил Бенев – доброволец-проект
Стефан Стефанов – художник – стенописец/фотограф
Цветомир Петров – фотограф
Анатолий Анастасов – водещ/музика, медии
хихи Андрианке, пак си мислила за мъже .
Що не вземете да си отваряте малко тез очи и да мислите малко с главите си като правите нещо по-различно от онова, за което обикновено си мислите??
“ И тъй като на 28 септември 2012 предстои Благотворителната вечер на картините – фрагменти от чергата / рисувани от граждани на Ловеч – деца, младежи, възрастни /,следва да се спомене, че събитието се очаква с голям интерес! Тук обаче трябва да подчертаем – да, с голям интерес – но интересът е относно посещаемостта на събитието!
Така е, датата е избрана не случайно, денят – също, целта е благотворителна за провеждане на ново културно събитие през следващата 2013г., съобразени са доста фактори от местно естество, които винаги са били задължителни за спазване в Ловеч или по-скоро тяхното неспазване се ползва за оправдание на неприсъствие, и които фактори няма да изброявам тук! “
Аре теб си те знае цял Ловеча , а и си русичка , ами този дето ти публикува материала поне той да го беше попрегледал малко преди да го публикува , но може и да се е поразсеял човечеца … Както и да е!
Свикнали сме ви .
За 2011 година 50% от българите не са прочели нито една книга.
…Колко от днешните преподаватели в предметите по музика и изобразително изкуство, извън специализираните паралелки, успяват да задържат вниманието на учащите върху тематиката, която преподават….?
Неда Колева и Юлияна Близнакова от ПМГ-Ловеч. Като ще хвалим, да посоча учители, чийто извънкласни занимания се посещават с удоволствие от учениците.