sds402131Ловеч е една от 40-те общини, в които е почти невъзможно увеличаването на учителските заплати

От дълго време се говори за увеличаване на средствата за образование, за повишаване на доходите в сферата на образованието, за приоритета както на държавата, така и на общината свързан с образованието. Но има неща, които се казват, но не се доизказват. Това каза директорът на ОУ „Христо Никифоров“ и член СДС Венцислав Христов, на пресконференция дадена от неговата партия, по повод подписването на формулата за разпределение на единните образователни стандарти.

От миналата година община Ловеч е преминала в по-долна група, което означава, че училищата в ловешко ще получат по-малко средства, разпределени със съответните постановления.

В едно от постановленията се казва, че общини, преминали в по-долна група, запазват единният разходен стандарт от предходна година, което беше добре през миналата година, обясни Христов.

Проблемът се състой в това, че никой не е направил нищо, това положение да се запази и за тази година. Изненадата на голяма част от хората свързани с образованието е в това, че през тази година, текста, който визира запазването на стандарта от 2011 за общини преминали в по-долна група не се е случил, каза Венци христов.

Увеличението на единният стандарт за всички 11 общински училища е 23 лева, което е около 1.5%. Как могат да бъдат увеличени средствата за работни заплати  с 8, 10 или 12 %, след като в едно училище с около 400 ученика, увеличението е около 10 000 лв., попита Венци Христов. На това отгоре, с тези средства трябва да се покрие и увеличението на минималната работна заплата, на тези, които получават такава.

Вероятно ще се получи увеличение от 0.5% до 1% максимум, което аз лично като директор на училище, ще ми бъде неудобно да предложа такова увеличение на колегите, каза Христов. Тук дори не отчитаме всички останали компоненти – инфлация, цена на газ, ток, вода …

Реално, през последните години единният разходен стандарт не е увеличен и от тази гледна точка недоумявам, защо Община Ловеч се притеснява да каже цялата истина. Излезе публикация от пресцентъра на Община Ловеч, в което се казва, че ще бъде получено увеличение от 23 лева, но нека бъде обяснено какво се случва реално, апелира Христов.

Казва се също, че преходният остатък на ловешките училища е около 1,6 млн. лв. Това е невероятна сума и ако училищата са направили такъв остатък, това означава средно по 167 000 лв. на училище! Това е нещо невероятно и не отговаря на истината, категоричен е директорът на ОУ „Христо Никифоров“.

Казано е нещо, което подвежда. Ако не съм наясно, ще си кажа „какво искат тия, след като имат толкова много пари“. Тук обаче не е казано, че в тази сума влизат вероятно и 1 милион, които са за спортната зала, която се изгражда в Езиковата. Реално, преходните остатъци са много по-малки. В моето училище той е около 14-15 хил. лв.

На въпрос до Министерството може ли да се направи нещо за тези 40 общини, отговорът е, че тези общини са „проспали една година“, каза Венци Христов и допълни, че не е в състояние да обясни какво означава този отговор.

На въпрос какво е направила Община Ловеч през тази година към Минчо Казанджиев е станало ясно, че направеното е „нищо, но от сърце“, обясни Христов. Той допълни, че силно се съмнява, че някой от близо 1000-та преподаватели в община Ловеч ще получи каквото и да било увеличение, за какво се говори през цялото време. Единствено младшите учители ще получат увеличение от 450 на 500 лв., но те са единици. Има и още няколко групи, които ще получат увеличения. Формално са спазени 6.5% увеличение, но реално, нещата са различни.

Не изказването на цялата истина по проблема означава, че или ни е страх, или не го разбираме или ни е все едно, каза в заключение Венци Христов.

Зам. председателя на СДС и председател на „Подкрепа“ Иво Райнов каза, че част от училищата са били „насилвани“ да заделят средства за преходният остатък, за да може с тях да се финансира един проект, който касае училищата „Хр. Никифоров“, „Д. Димов“ и „В. Левски“ . Той потвърди, че не е вярно, че има колосални суми като преходен остатък.

От 2009 не са променяни единните разходни стандарти, от което следва, че в образованието не са влизали допълнителни пари, макар че, разходите са се увеличили многократно, каза Райнов.

Образованието е любима дъвка на всякакви управляващи – национални и местни, заяви синият лидер. Изключение не правят и сегашните управляващи. Продъниха ушите на обществото, как образованието е приоритетен сектор, обаче истината е, че дори и да приемем, че този гаф не се е случил, това увеличение от 6.5% са смешни пари, които дори не компенсират натрупаната инфлация до момента, категоричен е Иво Райнов. Абсолютен популизъм е, че се увеличават парите за образование сериозно, допълни той.

Райнов се солидаризира с мнението на директора на ОУ „Христо Никифоров“, за това, че община Ловеч не е свършила абсолютно нищо по отношение на този въпрос. Т.е. администрацията е приела за нормално това, че община Ловеч ще получи по-малко пари за образование, а същевременно пуска информация как ще се дадат едни 23 лева повече, каза Райнов.

От този хаос следва, че в много училища заплатите не могат да бъдат увеличени. Това генерира страхотно социално напрежение, защото обществото смята, че учителите постоянно искат и постоянно им се увеличават заплатите, а това не е така, каза Райнов.

Не може да се манипулира обществото и не може да се говорят неистини. Не може да не говорим и за очевидния гаф, че община Ловеч е дискриминирана, заедно с останалите 40 български общини, каза в заключение Иво Райнов.