От пресцентъра на Община Ловеч късно вчера уведомиха, че „Поради продължителното засушаване и рязкото намаляване на дебита на водоснабдителна група „Черни Осъм“, и с цел осигуряване на вода за питейно-битови нужди за населението, кметът на община Ловеч издаде заповед № 865 от 24.08.2012 г., с която се въвежда режим на водоползване в град Ловеч.
Водоподаването ще бъде спирано всеки ден от 23,00 ч. до 06,00 ч., считано от 27.08.2012 г.
Напомняме, че е необходимо да се спазва забраната за ползване на питейна вода за поливане на зелени площи, миене на балкони, улици и моторни превозни средства.“
Може да не е нормално, но пък имам вода, която използвам не само при режими, а и при аварии. Просто държавата ни ни принуждава да измисляме нестандартни неща за да се чувстваме удобно. Аз не съм казал, че е най-доброто решение за справяне с режима на водата, но поне не стоя без вода въпреки режима. Сега обмислям и варианта за подпомагане на отоплението от слънцето и вятъра и това ще стане много скоро факт, което от своя страна ще ми намали сметките за ток и газ. Просто при тези цени на тока и газа човек трябва да измисли някаква алтернатива, а не да си сваля радиаторите. Същото е като при колите, хората си слагат газови уредби за да се возят по-евтино или крас и това не е нормално.
Да приемеш, че е нормално да си слагаш 500 л резервоар за да си подготвен, може да го мисли само някой Пенчо. Още повече да твърди, че това е РЕШЕНИЕ 🙂 Хора всякакви.
Ама така си бе, Пенчо – трябва да помислим. Като ни прецакаха с двойната цена на газта, а от там и парното – българинът помисли, помисли и си свали радиаторите. Другаде си свалят не радиаторите, а правителствата след такова прецакване. Ама те щото не мислят като нас. Идеята всеки да си сложи съд за вода по 500 и повече литра е умопомрачителна. Ако си посадите в хола някоя слива или ябълка – може и компоти да си направите и няма да ви дреме за цената или дали изобщо ги има в магазина. Друго си е да знаеш какъв е режима. Кога има и кога няма. Да си направи българина сметката. Щото той много обича да си прави сметката, макар сметката никога да не му излиза. Режим на водата, режим на тока, режим на здравеопазването, режим на транспорта, режим на… режим, режим, режим. За да си знае и никакви протести срещу другия….Режим.
Г-н Костов, пишете, че г-н Кмета не е издал заповед, а само е информирал гражданите. Ако е така, защо тази работа по „информиране на гражданите“ не е свършена от медиите по информация от ВиК Ловеч? Сега пък на мен нещо не ми се връзва. Един кмет и като журналист ли трябва да работи? По отношение житото и водата от природата – споменах ви, че днес сме 2012 година. Наистина сте прав, че пещерният човек силно се е влияел от капризите на природата. Само че когато водата е била „кът“ дори пещерният човек е търсил подземни източници някъде в дъното или под пещерата, а по-късно, когато е измислил грънчарското колело – правил си е глинени съдове за съхраняване на вода… защото е била „кът“. Прав сте като казвате, че когато водата е кът – снабдяването се свива. Един пък като отворил – светнало. Затворил – загаснало. Отваря-свети, Затваря-тъмно. Я, хладилник, казал си. Не съм съгласен, че въпросът с управлението и стопанисването на ВиК е друг въпрос. Напротив – точно в това е въпросът. Ако приемем, че днес е 2012-та година и че не живеем в пещери, обясненията за липсата на вода с природни аномалии са меко казано неадекватни, а обясненията за цената на водата – още по-зле. С кое съм съгласен – ВиК Ловеч задължително и час по-скоро трябва да стане общинска фирма. За да се знае кой носи отговорност. За да може община Ловеч да прави и да реализира местна политика по отношение третирането и ползването на водния ресурс. Случващото се днес е пълно безхаберие и безобразие.
Добре де когато няма вода в резервоарите и да има и да няма въведен режим, пак няма да има вода, така поне знаем че няма да има и ще се подготвим. По-добре ли е да обикаляме улиците смърдейки на нигерийския посланник, защото не знаем кога ще има вода? Аз смятам, че по-добре да се въведе режима и да знаем кога можем да използваме водата, отколкото да чакаме евентуално да дойде.А ако вместо да плюем по кмета вземем, че помислим, което както виждам тук много много не се отдава, лесно бихме могли да намерим решение. Аз например си имам 500л съд за вода от няколко години, който е предназначен за такива случаи и въобще не ми дреме има ли или няма режим на водата. С толкова вода, ако не я разхищавам мога да изкарам няколко дена.
Гусин Костов, сутринта водата дойде със сериозно налягане и мноого въздух. Вместо да си измия терасата и колата, както вие предполагате че правя, сега ще платя въздуха в тръбите, защото на водомера му се зави свят! Да не говорим, че това не беше вода, а кална локва! Е хайде тогава да ми обясните защо аз трябва да плащам въздуха на ВиК? И кой ще плати повредите, които се появиха вследствие на водния режим, понеже поне на 2 места видях течаща вода по улиците? А Регионалната здравна инспекция в Ловеч дали има на идея каква вода ще пием от днес нататък?
Другарю Костов /ама как звучи само, а?/, тук бе споменато, че се инвестираха огромни суми с цел спиране на загубата на вода при доставката и до потребителите. Въпреки това процентът на немирната божествена течност, изчезнала в небитието по пътя и от водоизточника до потребителите, остава доста висок с оглед на похарченото. Стана въпрос и за факта, че в една търговска сделка между два субекта, скрепена с договор, няма място за посредник, неподписал въпросния документ, пък бил той и кмет на община. По същия начин и ние, пишещите тук, нямаме подобна нужда някой да ни посредничи и дава акъл как да комуникираме с г-н Казанджиев, най-малко по простата причина, че когато се налага някакво обществено обсъждане в Ловеч, сме винаги на масата срещу него и нещата, написани тук, му ги съобщаваме в прав текст лично. На тези обсъждания обаче Вас не сме Ви виждали. И последно, не върви, когато един бивш езиковец допуска неправилната употреба на пълен член в своите коментари, да намира кусури в употребата му от другите. Приятен ден.
(‘кметът на община Ловеч издаде заповед № 865 от 24.08.2012 г., с която се въвежда режим на водоползване в град Ловеч.’)Росене, пълният член е друга тема и няма връзка с водоподаването 🙂 Кметът НЕ може да издава такава заповед и гражданите трябва да му предявят съдебен иск за материални и морални вреди!!!!!
Ugly duckling, аз също можех да скрия името си 🙂 и да се репча, но не го правя. Дали съм другар или господин – това си е мой проблем, дали кметът има басейн – не знам, а и слабо ме интересува 🙂 и една забележка 🙂 подлогът в изречение обикновено получава пълен член.
До ugly duckling – от Вас няма да стане лебед 🙂 особено като се криете… Господин Пеевски – според Вас кметът е издал заповед за режим… не – някъде по-нагоре е цитирана заповедта – а тя е за информиране на гражданите… малко не ми се връзва… Хлябът се произвежда от жито/пшеница… водата идва от природата, жито може да се купи, вода трудно може да се достави 🙂 разтълкувайте ми терминът Водоснабдяване и канализация 🙂 когато водата е кът – снабдяването се свива… Друг е въпросът как се управлява и стопанисва дружеството 🙂 Още по-различен е въпросът как се управляват още доста подобни дружества с участие я на държава, я на община… Аз лично мога да приема нормално обективно мнение, но безспирно злословене – поправете ме, но е тъпичко някак си.
Другарю Костов , кмета с вода от дерето ли си пълни басейна
или напротив.
Господин Костов, ако позволите, няколко забележки. 1. Огромните загуби на вода се плащат от цялото население, без да са ползвали тази вода. 2. Миенето на терасата или поливането на градинката пред къщата е с вода, която миещият и поливащият заплаща от джоба си. Това не е тарикатлък а необходимост. В щатите ако не поливате градинката пред дома си – може и случка да ви се случи плюс солена глоба. 3. Понеже все повече потребители имат договори с ВиК – бихте ли посочили клауза в този договор, позволяващ безнаказано воден режим? 4. ВиК след като управлява водния ресурс с тези над 51%, защо търси кмета да издава заповед за воден режим? Ами да управлява и да си изпълнява задълженията по договорите с потребителите. Утре по същата логика, ако Хлебопроизводителите няма да доставят хляб и те ли ще поискат от кмета да издаде заповед за режим на хляба? А режим на въздуха? Днес сме 2012 година, а още сте/сме на някакъв режим. Да, цивилизованото третиране и ползване на водния ресурс е важна и отговорна работа. Има десетки програми и методи за пестеливо ползване на водата за да няма проблеми, но това е друга тема. И тя е актуална само когато има вода. Когато няма вода, и то през 2012 година – проблемите са от друго естество.
Прави впечатление , че когато кмета направи гаф, веднага много компетентно се включват „адвокатите” му да
доказват колко е безгрешен и колкото повече ни убеждават , че кмета не прави грешики,
толкова повече се убеждавам, че кмета е направил голям гаф.
г-жо Иванова, не защитавам никого, но и не нападам никого без причина… Не ми плащат да бъда адвокат някому, но като гледам с каква злоба му скачате оставам с впечатлението, че на Вас Ви плащат… Лека Ви вечер – не ми се занимава с глупости! И следващият път – пак разходвайте водата на умиране, пак кметът ще Ви е виновен 🙂 Бъдете здрави – това е по-важното
Гусин Рамазоти 🙂 28% не управляват търговско дружество… Ако това не Ви е ясно, мисля, че няма какво да се говори :)…А относно огромните загуби – може ли да Ви попитам – Вие терасата измихте ли си? А колата? Или си поляхте нивицата 🙂 и то по нощите зер да не Ви видят. Дизтарикатлъкът е проблем, който не кметът, ами и Господ не може да реши 🙂
" 27.08.2012 в 18:26 Росен Костов казва:
До Данчо Заверджиев:Не знам от къде и кой си измисли, че кметът е издал “заповед”… Тъй като в цялата работа общината само дава информация на гражданите, че това ще се случи…"
Уважаеми г-н Костов, така наречено ‘писмо’ от „ВиК” е фактически предложение по смисъла на АДМИНИСТРАТИВНОПРОЦЕСУАЛНИЯ КОДЕКС подадено до компетентния орган /в нашия случай – кмет на община/
Съгласно АПК, решението по предложение се взема, след като се изясни случаят и се обсъдят обясненията и възраженията на заинтересованите лица.
Във връзка с въвеждането на режим на водоползване. населението от град Ловеч се явява заинтересовано лице с което кмета трябва /съгласно кодекса/ да обсъди предложението на „ВиК” , но кмета еднолично взема решение за приемане на предложението и въвежда режим на водоползване.
Съгласно АПК, Чл. 118. (1) Решение по предложението се взема най-късно два месеца след неговото постъпване и се съобщава в 7-дневен срок на подателя, но кмета веднага обявява решението си с издаване на заповед за въвеждане на режим на водоподаване по предложението на „ВиК” без да е обсъдил обясненията и възраженията на заинтересованите лица с което той е нарушил Чл. 114. Ал.1 от АПК.
Уважаеми г-н Костов, това са фактите и не мисля повече да ги коментирам с Вас.
Браво г-н Костов! Добро сравнение на Кмета с Господ 🙂 Следващият път г-н МинЧо може да не може да промени времето, но може да вземе да помисли като Кмет на Община-акционер във ВиК Ловеч дали няма да потърси сметка на дружеството с 28% общинско участие за това, че не прави НИЩО за намаляване на ОГРОМНИТЕ загуби във водопроводната мрежа, вследствие на което се стигна до този воден режим!
До Данчо Заверджиев:Не знам от къде и кой си измисли, че кметът е издал „заповед“… Тъй като в цялата работа общината само дава информация на гражданите, че това ще се случи…