От месец юли на 2012 г., в Изпълнителна агенция «Главна инспекция по труда» функционира специализиран софтуер за проследяване задълженията на работодателите относно изплащането на трудови възнаграждения в проверяваните предприятия.
Директорът на Дирекция „Инспекция по труда” Ловеч инж. Митко Митев съобщи, че по данни от софтуера от началото на 2012 г. до 20.03.2013 г. инспекторите по труда от Дирекция «Инспекция по труда» – Ловеч са установили забавено изплащане на трудови възнаграждения в 30 предприятия от Ловешка област. Общият размер на забавените трудови възнаграждения е бил 689 935 лева. В резултат на изпълнението на дадените задължителни предписания работодателите са изплатили 559 685 лева. Към момента размерът на неизплатените трудови възнаграждения е 130 250 лева. Със задължения към работниците са 12 прадприятия, а броя на работниците които имат да получават забавени трудови възнаграждения са 116.
Подхода на инспекторите по труда от ДИТ – Ловеч при констатиране на неизплатени трудови възнаграждения е следния: дават се задължителни предписания с 1 месец срок за изпълнение, след което веднага се прави последваща проверка. При неизпълнение на предписанията се съставят актове за нарушения.
Когато работодателят въпреки задължителните прадписания и наложените санкции, не изпълни задължението си да изплати полагащите се обезщетения или възнаграждения, то за работника или служителя съществува и възможност за предявяване на иск по съдебен път. Искът за парични вземания се предявява в тригодишен давностен срок, който започва да тече от деня, в който по вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред.
С оглед възможността за получаване на трудово възнаграждение работника може да се обърне до съответния Районен съд за издаване на заповед за изпълнение на основание чл.410 от Гражданско Процесуалния Кодекс. След влизане в сила на заповедта за изпълнение и издаване на изпълнителен лист срещу работодателя сумите могат да бъдат събрани чрез съдия-изпълнител по принудителен ред.