Данчо Заверджиев след успешно положени изпити е дипломиран медиатор и е вписан в Единният регистър на медиаторите. Преди дни беше проведена първата медиация в Ловеч, която завърши успешно.
Г-н Заверджиев, вчера проведохте първата си медиация. С ваша помощ беше намерено удовлетворително решение за страните в спора. Разкажете на читателите на „Ловеч днес“ какъв беше проблема и как беше намерено решение.
Медиацията е доброволна и поверителна процедура за извънсъдебно разрешаване на спорове, при която трето лице – медиатор, подпомага спорещите страни да постигнат споразумение.
Предвид поверителния характер на процедурата по медиация, към този момент ще се въздържа да разкажа подробности за спора и как беше сключено споразумението по Първата ми медиация / с която вече се гордея, тъй като обикновено медиация се провежда за две страни ,които имат спор, а в случая се сключи споразумение между четири страни/ .
Съгласно Закона за медиацията/ЗМ/, по изключение, нарушаването на поверителния характер на медиацията се допуска в случаите, когато разкриването на съдържанието на споразумението, постигнато в резултат на медиация е необходимо за прилагането и изпълнението на същото споразумение. В случая, спора между страните е по предстоящо приемане на Решение от ОбС и в във връзка на върнато от ОбС предложение на кмета за допълнително обсъждане.
В този случай страните се споразумяха да бъде разкрито съдържанието на споразумението им при условия , че се заличат личните им данни и финансовия параметър на споразумението, тъй като той е фирмена тайна.
За това ще предоставя възможността на Kмета и Общински съвет първи да се запознаят със съдържанието на споразумението, тъй като то е важно условие при приемане на Решението от ОбС. Мога да кажа само, че споразумението касае решаването на обществено значим въпрос за жителите на един квартал в Ловеч.
Знаят ли според вас, заинтересованите страни за медиацията, като начин за решаване на спорове? Популярна ли е според вас тази практика?
Гражданите на Ловеч към днешна дата не припознават медиацията като процедура за решаване на възникналите им спорове в живота. И тук те нямат абсолютно никаква вина.
До този момент те не са получили информация за съществуването на такава възможност за решаване на спорове, защото е общоприето споровете да се решават в съда . Това са двете основни причини медиацията да не е популярна тук.
Необходима е широка реклама за възможностите, които предлага медиацията, като процедура за решаване на спорове, нещо което желая да правя в Ловеч.
Какво представлява медиацията?
Започнах с дефиницията за медиация, но пак ще я повторя:
Медиацията е доброволна и поверителна процедура за извънсъдебно разрешаване на спорове, при която трето лице – медиатор, подпомага спорещите страни да постигнат споразумение .
Само ще добавя основните характеристики на медиацията:
– доброволност
-кратка процедура, пестене на време
-неформалност, рамката на споразумението се определя от страните
-гъвкавост
-по-евтина процедура, финансово по-достъпна
-конфиденциалност
-активно участие на страните/съавтори на споразумението/
-вариантност на споразумението
– спора се решава по приятелски начин
-фокуса е между отношението между страните
-печелившо за всички страни в спора
-високо удоволетворяване на страните в спора
-доброволно изпълнение на крайната цел
Тези характеристики определят медиацията като лека, бърза, достъпна и ефективна процедура, при която може да се постигне споразумение извън съда и в същото време споразумението да удовлетворява страните в спора за разлика от другите познати начини за решаване на спорове.
С какво медиацията е полезна на страните?
Има една стара максима в правото /която се споделя и от много сега действащи съдии/, че и най-лошото споразумение е по-добро, от най-доброто съдебно решение.
Полезна ли е медиацията за хората? На този въпрос отговора е „ДА” в много европейски държави и САЩ . Като пример ще дам Холандия където 80% от споровете не влизат в съдебна зала, а се решават чрез процедури по медиация.
И след като вече знаете основните характеристики на медиацията, сами можете да си направите извода дали и до колко е полезна медиацията за Вас при даден спор и сами да решите какво да изберете: продължавате спора в съда или участвате в процедура по медиация.
Колко струва на страните намирането на решение по пътя на медиацията?
Медиацията е платена процедура съгласно тарифа за такси за медиация. Страните, участващи в медиацията, предварително са запознати с това, колко ще им струва медиацията и чак когато се сключи споразумение за медиация, те заплащат съответната такса по тарифата, като разходите се разделят по равно между страните, участващи в медиацията.
Панацея ли е медиацията при решаване на спорове?
Медиацията е лекарството за решаване на всеки спор при условия, че страните участват доброволно в нея и имат волята да решат спора.
Какво трябва да знаят за медиацията страните по даден спор?
Трябва да знаят, че участват в процедурата по своя воля, доброволно и искат да решат спора. Споразумението се постига с взаимно съгласие и до подписване на споразумението, могат да прекратят процедурата по медиация по тяхно желание.
Каква е правната стойност на подписаното споразумение между заинтересованите страни, постигнато по пътя на медиацията?
Споразумението обвързва само страните по спора и не може да се противопостави на лица, които не са участвали в процедурата. Споразумението задължава страните само за това, за което са се договорили. Нищожно е споразумението, което противоречи на закона или го заобикаля, както и когато накърнява добрите нрави.
Споразумение по правен спор, постигнато в процедура по медиация, има силата на съдебна спогодба и подлежи на одобрение от районните съдилища в страната.
Съдът одобрява споразумението след потвърждаването му от страните, ако не противоречи на закона и добрите нрави. Съдът изслушва мнението на прокурора, ако той участва като страна по делото.
Защо решихте да се занимавате с медиация, след като имате успешна практика в сферата на бизнеса с недвижимите имоти?
„Когато хобито ти стане професия и най-малките успехи носят голямо удовлетворение“. Винаги съм се водил от тази сентенция. Бизнеса с недвижими имоти за мен беше хоби ,превърнато в професия, а този бизнес за мен беше доста успешен. Но през последните 4-5 години, както знаете, активно използвам инструментите за прякото участие на гражданите в местното самоуправление.
Преди малко повече от година случайно попаднах за Закона за медиацията/ в сила от 2008г/ и разбрах, че това е сериозна възможност за решаване на почти всякакви спорове . И колкото повече четях за медиацията, толкова повече осъзнавах, че искам това да ми стане професия. Положих не малко труд за да стана действащ медиатор и днес съм щастлив с резултата от Първата си медиация.
Колега, медиацията е достатъчно популяризирана в България, но мандалитетът на българина пречи за нейното приложение.
Уважаеми/а lole,
благодаря Ви за коментара, който ми дава възможност да обясня защо на въпросите :
„Знаят ли според вас, заинтересованите страни за медиацията, като начин за решаване на спорове?
Популярна ли е според вас тази практика?”
аз съм отгоеворил :
” До този момент те/гражданите/ не са получили информация за съществуването на такава възможност за решаване на спорове, защото е общоприето споровете да се решават в съда .”
Аз съм съгласен с написаното от Вас, че:
„Едно от първите неща, което прави съдът, когато пред него е образувано дело, е именно да уведоми страните, че могат да прибегнат до медиация.”
и това е неоспорим факт, но когато по един спор, страните не са намерили законосъобразен начин, доброволно да решат спора си , преди той да е влязъл в съда , според мен това означава, че:
Страните по спора не знаят за медиацията като възможност за извън съдебно решаване на спора , отиват в съда и там получават информация за медиацията като възможност за решаване на спора, защото ако имаха предварителната информация за възможностите, които дава медиацията то съвсем логично / а и доста по-евтино/ е те да направят опит да се споразумеят доброволно чрез процедура по медиация , а не да стигат до там , че да решават спора в съда /като последна възможност за решаването на спора/.
не е вярно, че хората не получават информация за възможността да решат спора си чрез медиация. Едно от първите неща, което прави съдът, когато пред него е образувано дело, е именно да уведоми страните, че могат да прибегнат до медиация.
Браво!! Радвам се, че и в Ловеч туй чудо стана, а дваж се радвам за теб, защото това е изключително лично постижение и трябва да си горд и удовлетворен.
Поздравления г-н Заверджиев! Успех в начинанието и удовлетворение от постигнатите резултати!
Знаеш, че силно подкрепям инициативата ти 🙂 Желая ти много успехи и удовлетворение!
Данчо, радвам се за теб и на поредното ти добро за хората ново начинание. Успех!
„Положих не малко труд за да стана действащ медиатор и днес съм щастлив с резултата от Първата си медиация.“
Дано да има много поводи да се усетиш щастлив. 🙂
„Положих не малко труд за да стана действащ медиатор и днес съм щастлив с резултата от Първата си медиация.“
🙂
pozdravleniq.derzai
…браво!
pro4etoh cqloto interviu, bravo na teb, gorda sam 4e te poznavam:)))
Честито г-н Заверджие, Ловеч все повече заприличва на един съвременен град, в който има протести, когато хората са недоволни , а и когато решат ползват модерни правни способи. Скоро четох,че вече имало и заведения, в които не се пускало и чалга 🙂
Поздравления г-. Заверджиев, дано повече хора прибегнат до този цивилизован способ.