Турски холдинг и Италиано –швейцарски консорциум са заявили инвеститорски интерес към тунела Троян-Кърнаре. Това обяви областният управител на Пловдив Здравко Димитров пред колегите си от Ловеч Ваня Събчева, Смолян Стефан Стайков и Пазарджик Дончо Баксанов, представители на Националната компания „Железопътна инфраструктура” и транспортни специалисти, участвали в разработването на проекта преди около 15 години, които участваха в работна среща по темата. Тя се проведе на 20 ноември в пловдивската областна администрация.
След като благодари на колегата си от Пловдив, Ваня Събчева цитира няколко дати от летописа на троянската железница, показващи дълголетието на идеята за изграждането на тунела – 1929 г. – Висшият експертен съвет на БДЖ одобрява проект за продължаване на юг на жп линията Свищов – Левски – Ловеч с базисен жп тунел Троян – Христо Даново с дължина 7500 – 9800 м през Стара планина под Козя стена. По този проект започва подготовка по прокопаване на тунела; 07.08.1938 г. – Комитетът за културно и стопанско повдигане на Троян и Троянско свиква конференция в града и се учредява постоянен „Акционен комитет за свързване с жп линия Свищов – Левски – Ловеч – Троян – Карлово – Пловдив” с цел не само да се съживи замрялото строителство на линията, но и да се пробие тунела през Стара планина; 03.06.1999 г. – Учредяване в Троян на обществено неправителствено „Сдружение за изграждане на тунел Троян – Карлово”; 22.11.1999 г. – С Постановление на МС № 208 проучването на тунела „Троян – Карлово” е включено в „Национален план за регионално развитие 2000 – 2006 г.”; 20-21.09.2001 г. – Провеждане на международен „Железопътен форум 2001”, посветен и на изграждането на жп тунела за комбинирани превози Троян – Карлово, като част от Европейските транспортни коридори.
Моето присъствие на днешната среща е гаранция за готовността ни да съдействаме всичката проектна и проучвателна дейност, която трябва да се извърши, да работим заедно с правителството по реализацията на една идея, захвърлена от предишни кабинети. Тук сме, защото работим и защото си даваме ясна сметка, че тунелът Троян-Кърнаре е важна стъпка в цялостния градеж на съвременна България, каза още областният управител на Ловеч като акцентира, че област Ловеч е най-заинтересована проектът да се реализира като добър начин за свързване на Северна и Южна България.
По време на срещата стана ясно още, че заради сроковете и сложността на проекта ще е почти невъзможно той да се включи в програмите на ЕС за 2014-2020 година. Като най-реалистичен вариант е очертано публично-частното партньорство или концесия. Според пловдивския губернатор на първо време трябва да се случат няколко неща, за да стане проектът реалност – да се включи в генералната жп схема на България, да се включи в Регионалния план за развитите на заинтересованите области, да се мисли дългосрочно за тунела – като връзка между Северна България, респективно река Дунав и Егейско море.
Според специалистите, участвали в с срещата, тунелът Троян – Кърнаре може да е с дължина от 7 до 15 километра и да бъде за железопътен и автомобилен транспорт. Предстои да бъде изготвен и анализ за трафик прогнози. В края на разговорите е взето решение през януари следващата година да се състои друга среща на областни управители, кметове и експерти, като на нея бъдат поканени и потенциални инвеститори, на която да се очертаят конкретни задачи за реализиране на проекта.
Проектът за изграждане на тунел Троян-Кърнаре има почти 100 годишна история. Идеята води началото си още от 30-те години на миналия век. Тогава – през далечната 1938 година в Троян, е създаден Аукционен комитет за изграждането на тунел Троян – Кърнаре. Идеята е възродена отново през 1997-ма година, когато се създава Сдружение за тунела. То работи близо 15 години, но без практически резултати. Членовете му наброяват 120 души – физически и юридически лица. Включени са със свои представители общините Троян, Карлово, Сопот, Априлци, Ловеч и Пловдив.