Вчера, ловешкото Сдружение „Знание” събра на заключителна областна конференция представители на образованието, местната власт, институции, граждански организации и родители на деца със специални потребности, съобщават от от организацията. Инициативата е част от проект „Училище за всички”, темата «Участието на децата със СОП в извънкласни форми на обучение – важна част от интегрираното и включващо обучение». Представен беше модел за пълноценно включване на ученици със специални потребности в извънучилищни форми. Моделът включва обследване и оценка на възможностите на ученик със СОП за участие в извънкласни дейности, изработване на индивидуална образователна програма и включване в най-подходящата за ученика извънкласна форма. На конференцията бяха представени също изготвени в рамките на проекта дидактически материали – учебна програма, сборник с материали, готварска книжка, специално адаптирана за деца и филм за конна езда и хипотерапия.
„Училище за всички” е за деца със специални образователни потребности от Ловеч и Троян. В рамките на година специалисти от двата града работиха за подпомагане на образователния процес на учениците със специални образователни потребности (СОП), чрез включването им в различни извънкласни форми. Финансиран е по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” схема „Подпомагане на обучението на деца и ученици със специални образователни потребности”. Партньори са ОУ «Св. св. Кирил и Методий» Ловеч, СОУ «Васил Левски» Троян и Ресурсен център.
Проектът даде възможност за повишаване на уменията за работа с ученици със специални потребности на 120 учители и педагогически специалисти. Проведени бяха два обществени форума в Ловеч и Троян. В двете партньорски училища бяха създадени общо шест извънкласни форми: в ОУ „Св. св. Кирил и Методий” – Ловеч – вокална група, група по конна езда и театрална формация; в СОУ „Васил Левски” – Троян – вокална група „Гласчета”, група по готварство и театрална формация.
Във всяка от извънкласните форми участваха между 13 и 15 ученици на възраст от първи до осми клас и ученици със СОП от Ловеч и Троян. Групите бяха интегрирани и в тях участваха ученици със СОП и ученици в норма. Преподавателите в извънкласните форми разработиха учебни програми за работа. Целта беше те да бъдат приложими в следващи години и с възможности за мултиплициране в други училища. В хода на работа програмите бяха апробирани и съобразени със специфичните потребности на учениците. Във всяко едно занятие участваше и ресурсен учител, чиято задача беше да подпомогне разработката на програмата и пълноценното участие на учениците със СОП в обучението, включително и придвижването му до залата. Особен интерес предизвика новата за ученици и учители форма по конна езда, провеждана на конна база в с. Рибен, Плевенска област, която е специализирана за работа с деца със СОП. Работата на групата се подпомагаше методически от преподавател в Националната спортна академия.