Три зони за въздействие на интегрирания план за градско възстановяване и развитие на Ловеч ще трябва да определят общинските съветници. Предложение за това е направил кметът Минчо Казанджиев, ще го гледат преди заседанието на общинския съвет комисиите по правно-нормативни въпроси и по общинска собственост. Това съобщават от пресцентъра на Община Ловеч.
Зоните за въздействие се определят в рамките на спечеления от община Ловеч проект по оперативна програма „Регионално развитие” – „Подкрепа за разработка на интегриран план за градско възстановяване и развитие на град Ловеч”. Кметът предлага те да са три – зона с преобладаващ социален характер, зона с потенциал за икономическо развитие и зона на публични функции с висока обществена значимост.
Първата зона включва в обхвата си ж. к. „Младост”, ж. п. гарата, автогарата, болничния комплекс и жилищната зона, заключена между ж. к. „Младост”, болницата, ул. „Д-р Съйко Съев”, ул. „Княз Имеретински”, ул. „Цачо Шишков” и ул. „Иван Урумов”. Във втората попадат части от Източна и Северна промишлени зони, ограничаващи се на юг от гробищния парк „Стратеш”, Професионалната гимназия по кожарство, облекло и химични технологии „Марийка и Маринчо Караконови”, ул. „Велико Търново”, ж. к. „Здравец”, а на запад, север и изток – от зелени площи, ниви и земеделски земи. Третата зона обхваща централната градска част, заключена между улиците „Тодор Каблешков”, „Търговска”, „Г. С. Раковски”, „Осъмска”, „Димитър Пъшков”, „Ген. Скобелев”, „Инж. П. Иванчев” и „Княз и Имеретински” и парка „Стратеш” (включително зоопарка и гробищния парк), АИР „Вароша”, предвидените в кв. Дръстене спортни терени, Средновековната крепост „Хисаря” и парка „Башбунар”.
Тези предложени зони за въздействие са в резултат на проведени пет публични обсъждания през последната година с граждани в кварталите на Ловеч, с НПО-ата, фирми, браншови организации, се посочва в предложението на кмета. В понеделник, 3 септември, предстои публично обсъждане с всички заинтересовани страни за развитието на града, на което ще бъдат представени зоните и визията за града за следващия програмен период – 2014-2020 г.
Ловеч е един от 36-те града у нас, центрове на агломерационнни ареали, който разработва интегриран план за градско възстановяване и развитие. Този план е съвкупност от свързани във времето и пространството проекти, действия и инвестиционни намерения, които се прилагат в определени градски зони за въздействие.
Зоните за въздействие включват система от взаимосвързани дейности, които целят трайно подобрение на икономическото, материалното, социалното и екологичното положение на градската зона и града като цяло. Изработеният интегриран план ще подпомогне осъществяването на дългосрочната визия за развитието на града чрез реализация на проекти в градски територии в неудовлетворително състояние, с негативни тенденции в развитието и/или с нереализиран потенциал, с привличане и координирано управление на разнородни инвестиции. Съответствието на бъдещите проекти с интегрирания план е задължително условие за финансиране от структурните и кохезионните фондовете на Европейския съюз за периода 2014-2020 г.
Схемата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ предвижда зоните да бъдат определени от общинския съвет и одобрени от управляващия орган на оперативната програма. Крайният срок за подаване на предложението за определяне на зоните за въздействие в управляващия орган е 23 септември.
Решение за това общинският съвет на Ловеч ще вземе на заседанието си на 11 септември.
Съгласен! 🙂 Приятни почивни дни!
Прав сте в разсъжденията си, нямам какво да добавя, освен да призная, че не се безпокоя за тези неща толкова горещо, колкото вас. Мисля си, че когато нещата станат достатъчно нетърпими и критично неотложни, ще влезем в Приказката за Неволята, т.е. ще се появи решението.
Днес е събота, г-н Пеевски. Нека да си дадем почивка , а и утре да изкараме един хубав неделен ден. Друг път ще споделим друга тема. Бъдете здрав.
Какво значи това на български?Нещо като продуктово позициониране ли?
Права сте, това не е точно дебат. Явно човек не винаги може да се опази от т.нар. „деформации“ 🙂 Така е, за една нова СИСТЕМА и нов модел на обществените отношения и управление са нужни нови хора и реален, а не дирижиран /бутафорен, както пишете/ граждански сектор. Да, ама от къде да си ги внесем? За 23 години толкова ли не се намериха такива хора? Да, с времето и годините, които продължаваме да пилеем безхаберно – тези хора ще стават все по-малко и по-малко. Още по-лошо – репродуктивният фактор се изнася еднопосочно от България и базата за бъдещ възможен избор силно се стеснява. Енергията и силата на един действащ и свободен граждански сектор бе смазана още в средата на 90-те. Каква е прогнозата за бъдещето? Колкото до т.нар. „комунисти“ /то пък едни комунисти/ – кой ги овластяваше 23 години след 89-та? За да стигнем до днешния цинизъм – Комунистът Борисов да се оправдава с „комунистическото наследство“, а ортодоксалният комунист М.Акимов да тича по троянските села и да се кара на хората защо гласували за комунистите???? /с четири въпросителни като на онова… Народе????/ Или за комуниста др.С.Данков, бивш труженик в ГК на БКП Троян, а сега зам.областен управител и с’руител на демокрацията. За снахичката на политбюро др.Пръмова /Кунева/ сте го казали перфектно 🙂 Какво бъдеще с тези и с такива…. строители на недоноШчета и доказани некадърници? Доказани, ама пак си ги избират. Ето този „феномен“ все не успявам да го разчета. И вечното оправдание, че все нямало за кого. От всички партии на политическият пазар, единствено АТАКА не носи вина за днешният погром над България. Да, ама не я харесвали, защото така им казали „по телевизора“. Като не им харесва АТАКА и все нямало за кого – ами нека да си направят нещо по-добро от Атака и за да има „за кого“. Законът го позволява. Да, ама българинът е свикнал все някой друг да му върши работата или да дойде някой Освободител и да му поднесе Свободата и благоденствието на тепсия. Да му звънне на звънеца на образцовия дом и да му я поднесе с букет цветя. А той да каже – моля, оставете я до вратата, после ще си я взема, като догледам турският сериал. Е, може да даде бакшиш на Освободителя-разносвач… две ябълки…. и две череши
Г-н Пеевски, вече нямам никакво желание да дебатирам с когото и да било. Предпочитам спокойната размяна на мисли, доколкото се раждат в главата ми. Да, най-бедни сме от всички бивши соц. страни, но с нашите комунисти никои други не могат да се съизмерят нито по безродие, нито по наглост, нито по хайдутлук, нито по жестокост.
С последния си пост вие само потвърждавате моята теза, че нуждата от нови автентични политически субекти и от истински , а не бутафорен граждански сектор съществува навсякъде, а по нашенско е крещящо необходима. Колкото до второупотребната БГ на Кунева- тя е мюре за лов на наивни интелигенти, както вече писах в една анкетка.
Права сте, г-жо Стойчева, трябва да се гледат реалностите. Но това не означава, че моментните реалности могат и трябва да променят обективните закони и правила от развитието на съвременната цивилизация, още по-малкото – да се примиряваме и да полягаме пред тези реалности, с които сме станали за смях и съжаление в цяла Европа. Най-бедната държава, с най-ниските доходи на работещи и пенсионери, в дъното на всички европейски и световни класации. Тенденции и перспективи – ужасяващи! Кой е виновен? Коя е причината? Кое е различното в България спрямо Литва, Естония, Чехия, Словакия, Полша и т.н.? Не питам в сравнение с Германия, Англия или Франция. Атака ли е виновна? Години наред Атака обяснява, че не се правят реформи в България. Дори на последната сесия в ОбС повторих за 100-тен път, че Преходът на общинско ниво все още не е стартирал. Преди няколко дена от ЕС ни заплашиха, че ще спрат финансирането на България, защото не се правят реформи. Е, и от ЕС ли са лошите като ПП Атака? Тук се връщаме на темата за европроектите – с какво реализираните европроекти от предпресъединителните фондове и тези след 2007-ма година спомогнаха на Реформите, на европейският модел на развитие на България, на качеството на живот на българина? С какво тези проекти спомогнаха за икономическото и социалното ни развитие, което да даде възможност в бъдеще време да се самовъзпроизвеждаме, създавайки икономическа и социална база, върху която да надграждаме собственото си развитие? Защо населението беше изолирано от тези процеси по евроинтеграцията ни и усвояване на средствата по тези еврофондове? Защо държавата и общините концентрираха в себе си 99% от тези европейски средства? Нещо повече – заети в разпределяне на проценти от комисионни, ще се окаже в края на периода, че сме усвоили само една малка част от предвидените средства за периода 2007-2013. А това е процес, минаващ през няколко правителства. Пак ли Атака е виновна? Какво става с преговорната глава по „Политиката по доходите на българите“, която Кунева подписа? Защо всички се крият и мълчат по тази тема? Какво точно е подписала Кунева? Или е заета с новата си партия „България на гражданите“, която по образец на „проекта герб“ се опитват да наложат в обществото като някаква алтернатива. А тези „граждани“ от виртуалната /все още/ партия на Кунева попитаха ли я какво е подписвала, защо в Брюксел и казваха „Мадам Йес“. Попитаха ли я, дали заради един Орден на почетния легион унищожи АЕЦ Козлудуй, мамейки и лъжейки цял един народ /заедно с Ферхойген/ за обвързване членството ни в ЕС със затваряне на ядрените ни реактори? Това ли е алтернативата на „лошата“ Атака? За предателството, младото поколение и връзката родител-деца – друг път ще си поговорим. И за много други „реалности“ в България, една от които е, че в България не се робува на Идеи, а се робува на силните на деня. Като изчезнат идеалистите…. то е като при пчелите. Удоволствие е да дебатирам с вас! Поздрави!
Предлагам ви да гледаме реалистично и да се позоваваме на фактите, г-н Пеевски. И тук ще цитирам вас: "В целия свят нещата се променят или пък не се променят само с помощта на политическия инструментариум плюс властови ресурс."
ПП Атака влезе в настоящия парламент с 21 народни представители, което представлява близо 9%. Този партиен ресурс е крайно недостатъчен, за да бъде и властови, ще се съгласите. Към момента групата едва се крепи. Вярно е, че ви бият и ругаят отвсякъде, но и много от членовете на групата се оказаха недостатъчно устойчиви и неподкупни, което означава, че селекционерът е слаб. Освен това, оказа се, той и други слабости има.
Но да се върнем на темата за развитието, заради което божем се правят тези проекти – тема, която стана причина за този диалог. Моето мнение е, че освен да си разхвърлят едни пари, други цели управляващите тези проекти нямат. Наистина нямат, каквото и да твърдят. Защото простата логика ми подсказва, че не благоустроената среда стимулира икономическата активност а точно наопаки- икономическата активност естествено довежда до комфортна среда. В каквото и политическо действие да се вгледате, ще откриете тази закономерност- каруцата задължително е пред коня, защото нещо друго, а не движението напред е най-важното. Мястото на здравия разум постепенно беше заето от перверзията във всякакви форми. И това не е у нас зародила се болест, прихванахме я набързо отвън.
Днес в България, а според мен и в целия западен свят, към който за добро или лошо някакси се пришихме, крещяща необходимост има най-вече от смяната на караула, т.е. досега властващият политманталитет трябва да се измете и на негово място да поеме отговорността за живота си най-новото поколение, което се различава радикално от всички досегашни. Аз не знам и не мога да кажа с какви нови концепции и инструменти трябва това ново поколение да си послужи, за да си спаси кожата от иначе неизбежната драма и поради тази причина казвам, че съм стара, неспособна и слаба.
У нас кризата се чувства някак по-слабо, защото ние никога не сме били богати, та да почувстваме с всичката му сила едно сриване към бедността. Нито пък сме изпитвали онази крайна мизерия, която да ни изпълни с достатъчно гняв и решимост да разбием статуквото. А имаме и една особено вредна традиция да отглеждаме и храним децата си докато сме живи, което ги прави мързеливи, немислещи, неспособни на смели решения и действия. Затова мисля, че за младото ни поколение е извънредно полезно да се изнася от България за повече или по-малко време – да страда, за да се учи. А в общем – истинските беди са пред него и то волю-неволю ще трябва да се справи. Радвам се, че споделихме мисли.
Мисля, че сте прекалено критична и то несправедливо критична към себе си, г-жо Стойчева. /косвено – и по моята „сметка“/ Несправедливо, защото когато човек вярва, отстоява и се бори за идеите си – той не е слаб. Напротив – много е силен. Слаби са политическите пумпали, ренегатите и прегърбения слугинаж. Това, че нещата не се променят – не е ваш /мой, негов, техен/ провал и още по-малко някаква оценка за неспособност. Провал е за тези, които станаха съучастници и крепят с вота си днешната СИСТЕМА И СТАТУКВО. Всичко това, разбира се, съотнесено към днешните реалности с плачевното състояние на България и бедстващия „масов“ българин на фона на европейското ни членство и другите държави от ЕС. Думичката /определението/ „хейтър“, във всичките му значения, преводи и интерпретации е напълно неадекватна в случая и е по-скоро едно автоизвинение /от/за „страничния наблюдател“, който вечно си мълчи, трае, търпи, пълзи, мрънка под юргана или след 5-тата ракия, а като изтрезнее – тича да угоди на същите тези сатрапи, които е овластявал и умрял от страх пак се кани да овласти. Такъв човек няма собствено съзнание. Той е на дистанционно командване. И вместо да мъчи съзнанието си с думичката „хейтър“ по-добре ще е да научи значението на думичката „лузър“ за собствена употреба. Така, че не се притеснявайте и укорявайте, г-жо Стойчева, току виж сме успели да събудим някого… въпреки огромните дози „приспивателно“, с които тъпчат българина денонощно 😉 Лека вечер и на вас.
Благодаря, г-н Пеевски. Искам да ви обърна внимание, че това, което съм написала в първия си пост гласи "….липсват субектите, способни на подобен подвиг.", а не че въобще липсват субекти, несъгласни с наложените схеми. Аз и вие сме несъгласни- и какво от това? Вие и аз сме се опитвали да разобличим схемите, но сме се провалили- какво означава това? – Означава че сме слаби, неспособни да променим нещо, на което впрочем комай всички се радват. Така че в съзнанието на мнозина вие сте хейтър, г-н Пеевски, както впрочем и аз. Лека вечер.
Поздравления, г-жо Стойчева. Мисля, уцелихте десятката. Точно така, всичко опира до, цитирам ви – „наложените схеми на обществено функциониране“!!! С други думи – СИСТЕМАТА и СТАТУКВОТО. Само не бих се съгласил с вас, ако позволите, че липсват „субектите“ и че никой не работи и действа срещу тази порочна система и статукво. Имам поне 20 политически декларации и изявления в ОбС Троян, в които атакувам днешния модел на обществено функциониране, предлагайки алтернатива с друг модел. Защото точно ОбС е политическият орган на местно ниво и там могат и там трябва да се променят нещата. В предизборните ми програми за местните избори имам цял ПОЛИТИЧЕСКИ ПАКЕТ ОТ МЕРКИ за смяна на системата и статуквото. На национално ниво – това е работа на лидерът на ПП АТАКА В.Сидеров и той също го прави години наред, но в парламента на Р.България. Явно това се стори много опасно на „някои“ и от 7 години сме свидетели на тотален политически и медиен погром и инвазия по сатанизирането на ПП АТАКА. Дано не ви отегчавам, споменавайки толкова често Атака, партията към която принадлежа, но, съгласете се – в целият свят нещата се променят или пък не се променят само с помощта на политическия инструментариум плюс властови ресурс. Без значение видът на обществения строй. Засега поне – нищо друго не е измислено. Поздрави!
Г-н Пеевски, въпросът ви е риторичен. Не очаквате някой да си даде труд да ви отговори що е туй “Подкрепа за разработка на интегриран план за градско възстановяване и развитие на гр.Ловеч”, сигурна съм. Вие знаете защо. Аз – също. Наложените от повече от две десетилетия схеми на обществено функциониране няма от кого да бъдат променени- липсват субектите, способни на подобен подвиг.
Г-н Пеевски, въпросът ви е риторичен. Не очаквате някой да си даде труд да ви отговори що е туй “Подкрепа за разработка на интегриран план за градско възстановяване и развитие на гр.Ловеч”, сигурна съм. Вие знаете защо. Аз – също. Наложените от повече от две десетилетия схеми на обществено функциониране няма от кого да бъдат променени- липсват субектите, способни на подобен подвиг.
п.п. Малка корекция, но доста съществена. Проектът в Троян се казва „Техническа помощ за интегриран проект за воден цикъл на Троян и с.Орешак“.п.п.2 Към момента, от тази „техническа помощ“ разбрах, че р.Осъм тече от Балкана в посока Ловеч, че минава през Троян и че на Орешак отпадните води няма да се заустват в градската пречиствателна станция /нещо което е решено още в средата на 80-те години/ или пък ще се заустват. Програма за „даване на акъл“ на стойност 5,5 милиона лева. Ура за печелившите!
Може ли някой да ми разчете името на проекта – „Подкрепа за разработка на интегриран план за градско възстановяване и развитие на гр.Ловеч“. Смислово, моля! После ще питам за другото. Така и не разбрах, вече 4 години, какво означава един друг проект, но в Троян – „Техническа помощ за интегриран воден цикъл на гр.Троян и с.Орешак“. Едва ли от ОЛАФ и ДАНС също са разбрали за какво са похарчени и все още се харчат тези 5,5 милиона лева по тази „програма“. Кой ли го интересува и кой ли ще попита? Единствено ПП АТАКА се интересува и пита, ама тя нали е „лоша“, кой ще и обърне внимание.