Павлин Иванов
В събота Ловеч тържествено отбеляза 134-годишнината от Освобождението на България. В знак на почит и уважение към загиналите за свободата на България, стотици младежи развели българския национален флаг, политици, официални лица и граждани изпълниха на 3 март площад „Тодор Кирков.
Изключително добре организираното и стойностно тържество събуди в душите на ловчалии чувството на национална гордост. Със залпа на черешовото топче, Бори Мечката, четниците, тържествения военен ритуал, изпълненията на Градския духов оркестър, Църковният хор „Евстати Павлов“ и градският смесен хор „Панайот Пипков“, най-после усещането за значимост, тържественост, гордост и уважение към българщината се завърна.
Тържествата по случай Националния празник започнаха още на 29 февруари в детския отдел на Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев” с рецитала „В сърцата си България носим…”, посветен и на 135-годишнината от освобождението на Ловеч.
На 3 март най-българският празник започна с панихида за загиналите за Освобождението на България в катедралния храм „Света Троица”. Бяха поднесени венци и цветя на паметника на загиналите в църковния двор, на паметната плоча на Цачо Шишков, на Алеята на българо-руската дружба, на Белия и Черния паметници, на Кървавия камък в кв. Дръстене.
На площад „Тодор Кирков“ за тържествения военен ритуал се събраха двата лъча на шествията, тръгнали от катедрален храм “Света Троица” и от Кървавия камък в кв. Дръстене. В тях се включиха Народните представители д-р Анатолий Йорданов и Димитър Горов, кмета Казанджиев, председателя на общинския съвет Корнелия Маринова, областния управител Ваня Събчева, ученици от ловешки училища и доброволците на Регионална библиотека “Проф. Беню Цонев”, представители на политическите сили, граждани.
С минута мълчание присъстващите отдадоха почит към паметта на загиналите за Освобождението на България.
Вълнуващи бяха изпълнения на Църковният хор „Евстати Павлов“ и градският смесен хор „Панайот Пипков“ на „Стани, стани, юнак балкански“ и химна на Република България.
Празникът завърши с концерт на рок група „Епизод“, чиито песни са по текстове на Ботев и Вазов.