Баба Марта бързала,мартенички вързала ,

морави, зелени,бели и червени…” По стар български обичай на първи март символично посрещаме Баба Марта.Тя е облечена в червен сукман, забрадена с червена забрадка окичва с мартеници  гората, полята, градините, птиците и дечицата за здраве и берекет през годината.В българския фолклор винаги е отъждествявана като символ на края на зимата и пробуждащата се природа.Традицията на този ден повелява да се окичим с усукани бели и червени вълнени конци за здраве и късмет.

Регионален исторически музей – Ловеч, Клуб на пенсионера – кв. Вароша и ученици от Ловешките училища – „Димитър Димов”, Васил Левски”, „Климент Охридски” и „Тодор Кирков” приветстваха пристигането на Баба Марта /Мария Опълченска от Клуб на пенсионера – кв. Вароша/ в сградата на Музейна сбирка „Минерали и минерални суровини”.В духа на инициативата учениците  изслушаха беседа и легенди за произхода на мартеничката свързани с първия български владетел хан Аспарух умело представени от уредника при РИМ – Ловеч Силвия Вутева.Под напътствията на уредници от Музея и седем жени от „Клуб на пенсионера” – кв. Вароша начело с председателя им Мария Йонкова учениците усукваха с много любов бял и червен конец, от които плетяха гривни, правеха медальони, пумпали, Пижо и Пенда и други мартенски бижута. Някой от децата нарисуваха Баба Марта, така както те я виждат в представите си.Този самобитен български ритуал, в който са вплетени надеждите на творящия за здраве, щастие и просперитет на него и на близките му се прави единствено и само в България и в българските общности по цял свят.

С инициативата Регионален исторически музей – Ловеч отправи своето положение за здраве, късмет и добруване към децата на Ловеч.