Павлин Иванов

Тази година, тържествата за Цветница започнаха още в петък, когато в залата на Регионалния исторически музей беше открита изложбата „Лотошино в историята на Русия“. Гостите от побратимения на Ловеч град представиха с фотографии интересни моменти, събития и личности от своята история.

Раиса Бикова представи 28-те фотоса  и каза, че те няма как да опишат богата история на Лотошино. Тя разказа подробно историята на всяка една от снимките. През време на Втората световна война от 7000 къщи са били разрушени 6000 от тях. Няма как войната да не остави дълбока следа както в историята, така и в съзнанието на лотошинци, затова те се отнасят и с голямо уважение към загиналите в нея.

Един от интересните факти, които научихме е, че първата в мандра за кашкавал в Русия е направена именно в Лотошино и в града са идвали чужденци, които изучавали тънкостите на производството.

В изложбата беше включена и снимка от откриването на паметника на дружбата в Лотошино, който беше открит от кмета на руския град Анатолии Лютенко и кмета на град Ловеч Минчо Казнджиев.

На откриването на изложбата присъстваха зам. кмета Пламен Петков, директора на РИМ Иван Лалев, директора на Регионална библиотека “Проф. Беню Цонев” Марияна Иванова, много ловалии.

3 коментара

  1. Още малко история – когато през 1812 година баринът, собственик на Лотошино, е започнал да прави кашкавал, живеещите в него селяни са били продавани на едро като инвентар към селото.

  2. Кмете, от къде дойде предложението за побратимяване с тази посёлка с 2 бензиностанции в цялото село и защо гости само от него се канят? Вече нищо не се говори за побратимените градове Рязан и Ерфурт, а да не говорим за албанския град Берат, който дори го няма в страницата на Ловеч в wikipedia като побратимен град..

  3. Просто за сведение: Лотошино не е град, а село от градски тип /поселок/. Население – едва 5600 жители.
    Едни напълно излишно харчени пари на данъкоплатците за да си правят разпивките някои хора.

Comments are closed.