devetashkapeshtera1804121Иво Райнов

Деветашката пещера е едно от големите природни богатства на Ловешка община. Въпреки комунистическите издевателства върху природния шедьовър (военен склад за гориво), пещерата не е загубила своята величествена красота. Дълги години  карстовият феномен  не представляваше  сериозен интерес за местната власт, вакар  формално да я вписваше в общинските планове за развитие. Две десетилетия не бе  предприета сериозни стъпка  за нейното благоустрояване и превръщане в туристическа атракция. Заради безразличието към съдбата на природната забележителност преди години , бе демонтиран и откраднат моста, до входа на пещерата. Ако не беше холивудската продукция „Недосегаемите“  и до днес щяхме да следваме тесни и неудобни пътечки, за да достигнем  природното творение. Подареният от Силвестър Сталоун  нов мост внезапно събуди заспалите амбиции към пещерата и  и отвори силни апетити към нейното стопанисване и използване. Още повече, след като по данни на СКОРС, който охранява моста, само за половин година пещерата е посетена от над 6000 души.  Деветашката пещера внезапно започна да изглежда  като златна мина, от  която може да се копаят парички без да се вложи дори петаче.

През миналата година Министерството на околната среда и водите отговори положително на искане на местния общински съвет и предостави пещерата за стопанисване от Ловешка община. Добронамерен жест, който дава възможност нашата община да развие в проектни идеи всички свои амбиции и намерения за развитието на пещерата  като значим туристически обект. Току-що получили каруцата и започнахме да я впрягаме пред  коня.

На последното заседание  общинският съвет гласува предложение на кмета за промяна в местната наредба и въвеждане на посетителска такса в Деветашката пещера. Предложението раздели съветниците и бе прокарано с твърде крехко мнозинство. Убеден съм, че  местните парламентаристи, дали положителен вот, трудно ще намерят смислени аргументи в полза на кметското предложение. Толкова  трудно бе и на заместник-кметовете и еколога на общината да защитят предложението в комисиите, предшествали заседанието. В някой комисии проектът не получи одобрение и бе върнат до изготвяне на цялостна стратегия за управлението на пещерата.  Сред тях бе и комисията по правно-нормативни въпроси, чието съгласие е задължително, за да бъдат разглеждани от общински съвет предложенията за местна нормативна база (в т.ч. и наредбите). Въпреки това кметът внесе текстовете за въвеждане на входна такса за Деветашката пещера,  заедно с други промени в Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги. Конфликтът с Правилника на общински съвет бе бързо замазан, след като за нарушението лобира лично бившият  председател на местния парламент.

Така след изтичането на законния срок за обжалване на промените и публикуването им в местна медия,  достъпът до Деветашката пещера е срещу 2 лева за възрастни и 1 лев за учащи и пенсионери.  Трескавото бързане с цената дори на нарушаване на правилата, буди силно недоумение.

1.Кому е нужно въвеждане на входна такса за пещерата през мразовития, снежен  и очевадно слаб за туристически посещения месец  януари?  Не беше ли по-разумно  първо да бъде изготвена стратегия за управление (каквото бе мнението на  част от комисиите) и от пролетта да бъде въведена входната такса?

2. Какво ниво на безопасност гарантира общинската администрация срещу 2 лева, заплащани от всеки посетител? Никакво, тъй като господин Пламен Петков призна, че тепърва ще се прави анализ за безопасността на пещерата. Ако до момента всеки посетител е влизал в пещерата на собствена отговорност и риск, сега отговорността ще трябва да се носи от общината. Тя, както се вижда, въобще не е подготвена!

3.Какви услуги и удобства се предоставят на туристите срещу входната такса? Никакви, тъй като Ловешка община не е вложила и лев за благоустрояване на природния феномен. Не е ли малко прибързано да искаме пари преди да сме направили  и малка инвестиция за създаване удобства на туристите?

4.Наясно ли сме, кои са зоните за разрешен достъп, съгласно екологичните изисквания? Екологът на общината, господин Илиев, разясни, че предстои промяна в екологични разпоредби, които ще засегнат посещенията в пещерата. Защо тогава изпреварваме тяхното обнародване?  Отново ще натъртя, че с въвеждането на таксата общината става отговорна за всичко, което разрешава в пещерата.

5. Доколко към настоящия момент въведената такса е съзвучна  на изискванията местната такса да съответства на направените за нея разходи (чл. 8 от Закона за местните данъци и такси)?  Ясно е, че Ловешка община не прави никакви разходи освен тези , за охраната  на моста, който между другото е ничия собственост. Добре, че кметът се засрами и изтегли нахалното искане да се въведе и такса за заснемане с любителски фотоапарат. Щеше да бъде забавно да видя какви точно разходи ще покрива местната община при заснемането на „окната“ (отворите в свода), които са най-голямата атракция и са дело на природата.

Нека бъде ясно – не съм против събирането на такса за посещение на Деветашката пещера. Така се практикува навсякъде по света. Само, че това трябваше да стане, след като пещерата бъде обезопасена и бъдат обозначени  зоните на достъп, в съответствие с  екологичното законодателство. След като на туристите бъде предоставен някакъв туристически продукт, а това означава да сме вложили средства в поставянето на информационни табла и табели, обособяване на зони за отдих и места за паркиране на посетителите.

Така или иначе таксата вече е гласувана – в неразумен момент и с необмислен ентусиазъм. Така най-важна задача става рационалното управление и използване на събраните от таксата средства. В този смисъл е важно да припомним, че Деветашката пещера е природна забележителност и няма как да се управлява от Регионалния исторически музеи, както си е внушил настоящия му  директор, окрилен от странните идеи на заместник-кмета по образование и култура. В същия смисъл господин кметът трябва да осъзнае, че събраните от входна такса средства трябва да бъдат реинвестирани в туристическата атракция и това ще се следи и контролира.  Поне аз, с правомощията си на общински съветник, ще бъда достатъчно бдителен и ще давам гласност на всеки опит да се отклоняват в нечия полза средствата, събрани от природната забележителност Деветашка пещера!

Извинете ме господа местни управляващи, но вашето трескаво и необосновано бързане ме тласка към подобни съмнения.

4 коментара

  1. …Отново каруцата пред коня…
    Преди всичко пещерата е природна забележителност и после нещо друго, каквото си искат от музея и общината!!!
    Всички благоустроени пещери в България с такса вход за посещение се стопанисват от местните туристически дружества. На някой това изобщо известно ли му е? И защо е така…?!!!

  2. Няма законово основание Общински съвет да определя точно такав вид такса. Съгласно ЗМДТ входна такса за посещение -няма /справка чл.6 ал.1 от ЗМДТ/!.Това е услуга /съгласно ЗМДТ/, която Общината предоставя и би следвало да се определи като цена на услуга , а не като такса. Крайно време е общинските съветници да започнат да правят разлика между такси и цени на услугите, които определят със своите решения.

  3. Нека първо оправят пътя след новия мост до пещерата и тогава да искат такса! Инвестиции и после печалбарство!!!

  4. Всяка година ходя по няколко пъти до пещерата, когато мои гости изявят желание, да видят някаква ловешка забележителност.
    За мен бутафорните „покрит мост“ и „крепостта“, не бива да се рекламират като такива. Не е редно, като няма нищо автентично!
    Ако искаме нещо от туризма, трябва да наблягаме на истинските си неща!

Comments are closed.