Третата неделя на месец май 2012 г. – 20 май, Денят за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН, традиционно бележи Третия етап от Националната информационна АНТИСПИН кампания. Кампанията е организирана от Програма «Превенция и контрол на ХИВ/СПИН», финансирана от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария към Министерство на здравеопазването, под мотото „Едновременно здрави и достойни”.
Към 16.05.2012 г. в България са регистрирани общо 1 532 лица с ХИВ инфекция, като от началото на 2012 г. новорегистрираните ХИВ-позитивни са 59, от които 43 мъже и 16 жени. Тази година отново се наблюдава тревожна тенденция – повече от половината от новооткритите случаи на ХИВ са млади хора, от които 44% са от 18 до 29 години, а 10% са под 18 години. Данните показват, че 37 % от всики новоинфектираните са лица употребяващи интравенозни наркотици. Най-голям е броят на новооткритите ХИВ-позитивни лица в столицата София – 32 лица, следват области Пловдив – 5 лица, Варна – 4 лица и Пазарджик – 3 лица.
От началото на годината в КАБКИС и останалите лаборатории в страната за първите три месеца за ХИВ са се изследвали общо 75 026 лица.
В секторите за лечение на ХИВ/СПИН у нас в момента се проследяват 735 души, като 461 от тях получават безплатна трикомпонентна антиретровирусна терапия. Медикаментите се закупуват със средства от бюджета на Министерство на здравеопазването. За осигуряването на непрекъснатост на терапията, беше създаден двумесечен резерв от медикаменти с допълнителни средства от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария. В края на 2011 г., 86% от пациентите започнали терапия през 2007 г са живи и се придържат към терапията. Придържането към терапията позволява на хората да водят пълноценен живот и да са работоспособни. По данни от секторите за лечение, от началото на 2006 г. до момента са починали общо 57 пациента.
Ниското ниво на разпространение на ХИВ сред общото население в България се дължи на изпълнението на една от най-мащабните здравни програми, насочени към превенция. Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” се изпълнява от 2004 г. с финансиране от Глобалния фонд. Тя се изпълнява в общо 21 приоритетни области. Програмата подкрепя над 50 неправителствени организации, които работят сред групи в най-висок риск – употребяващи наркотици, проституиращи, лица от гей общността, лица от ромска общност, лишени от свобода, млади хора и хора живеещи с ХИВ/СПИН. От тях четири организации работят и подкрепят хората живеещи с ХИВ и СПИН.
През 2011 г. година Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” е работила с над 64 484 лица от уязвимите групи (инжекционно употребяващи наркотици, проституиращи, лишени от свобода, лица от ромска общност, мъже които правят секс с мъже, деца в институции) и е достигнала до над 168 547 млади хора. Общо 96 267 лица в риск са се изследвали и са узнали своя ХИВ резултат чрез кабинетите за абонимно и безплатно консултиране за ХИВ/СПИН (КАБКИС), неправителствените организации и мобилни медицински кабинети.
На 20 май сдружение „Деца и юноши” и Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” канят гражданите и гостите на София на концерт, чиято цел е да популяризира посланията за безрисковото сексуално поведение в контекста на превенцията на ХИВ/СПИН и други сексуално преносими инфекции. Музикалното събитие ще се състои на Лятната сцена в Борисовата градина от 17.00 ч. до 22.00 ч. На естрадата в столичния парк ще свирят и пеят млади, както и вече утвърдени поп и рок изпълнители: Ивайло Колев, Криско, Вяра Пантелеева, групите „Go Week”, «Медикус”, „Футбол и Шахмат”, „Sax трио- Colors” и много други. Медиен партньор на инициативата е БГ радио. Доброволци от Клуб „С.У.П.Е.Р.” ще раздават презервативи и брошури, свързани с превенцията на ХИВ/СПИН. На свечеряване участниците в събитието ще запалят свещи, които ще бъдат подредени под формата на панделката – символ на борбата с ХИВ/СПИН.
В рамките на Третия етап на Националната информационна АНТИСПИН кампания през целия месец май РЗИ-Ловеч в партньорство с медицинските специалисти и ръководствата на училищата в Ловешка област провеждат здравно-образователна кампания сред учениците под мотото „Едновременно здрави и достойни”. Кампанията включва здравни консултации и изследване с бързи тестове за ХИВ сред ученици, както и училищни “акции” за разпространение на кондоми, здравно-образователни материали и послания.