Беседа на тема „100 –години от началото на Балканските войни” изнесе проф. Калчо Калчев преподавател във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” в Клуб на дейците на културата – кв. Вароша във вторник 23.10.2012 от 16.30ч.Това е част от поредицата инициативи на Регионален исторически музей – Ловеч посветени на годишнината.
Професорът проследи причините и събитията довели до започването на Балканската и последвалите я Междусъюзническата или Втората балканска и Първата световна война. Наблегна на предпоставките довели до военен конфликт между Османската империя, от една страна, и съюзените България, Сърбия, Гърция и Черна гора, от друга, продължил от 26 септември (9 октомври по нов стил) 1912 до 17 (30) май 1913 г, както и Дипломатическата подготовка на войната.
Акцентира върху военнотехническите проблеми – слабата подготовка на военно – медицинската част, регулацията на финансовите разходи и разногласията на генералите в българската войска. Лекторът обърна внимание на бунтовете в българската армия през май — юли 1913 г., предизвикани от отказа на главното командване да разпусне войниците в края на Първата балканска война. Антивоенните прояви обхващат по различно време и с различна интензивност 28 полка при дислоцирането им по границите и демаркационните линии със Сърбия и Гърция. Активните участници в тях са най-малко 13 000.
С беседата си проф. Калчев достигна до извода,че след приключване на двете Балкански войни България се оказва с най – малко териториални и демографски придобивки в сравнение с бившите си Съюзници. Резултатите са вследствие и на много вътрешнополитически разногласия и грешки в дипломацията.