Годишен обучителен семинар за учители по български език и литература от Ловешка област се проведе в Трявна на 7 и 8 декември. Той бе организиран от Регионалния инспекторат по образованието с подкрепата на Издателство „Просвета“ и в него участваха 80 педагози. Лектори в обучението бяха Маргарита Христова, учител от Професионалната гимназия по туризъм „Пейо Яворов“ в Добрич с темата „Обучение чрез проекти в часовете по български език и литература“ и доц. д-р Владимир Атанасов, преподавател в Софийския университет, бивш министър на образованието. Добри практики в работата с учениците в училище и извънкласните дейности представиха Ани Андреева, учител по български език и литература в ГЧЕ „Екзарх Йосиф I“, и Цецка Цакова, директор на Обединения детски комплекс в Тетевен.
Традиционното даване на информация се превръща не във водеща цел на работата в клас, а само „трамплин“ към изграждане в часовете на умения за начините, с които учениците да си служат с тази информация, посочи в презентацията си Маргарита Христова. Според нея задаването на проектни задачи на учениците е начин да се преодолее демотивацията им в учебната работа, помага за осмисляне на прочетеното и изученото, води до познаване на фактите и явленията в дълбочина. Проектното обучение предоставя и големи възможности за интердисциплинарни връзки. Изготвянето на албум „България в поезията на Вазов – поетически, исторически и географски аспекти“ е позволило на учениците от Добрич да покажат освен задълбочен прочит на литературния текст и знания по география и история. Маргарита Христова разказа на педагозите как заедно с ученици от паралелката по готварство направили инсценировка и изложба в класната стая по „Чичовци“ на Вазов. Изненадващо след събитието направила тест, който показал, че средният успех на класа от 3,40 се е променил на 5,84. Двама от участниците в инсценировката изготвили и презентация на реализирания проект по „Чичовци“. „Проектната работа изисква повече усилия от учители и ученици, но резултатът от нея по друг начин не може да се постигне“, каза Христова. Тя посъветва педагозите проектите да бъдат съобразени с интересите на учениците и да им помагат да се съсредоточат върху най-важното, което ще им трябва в житейската практика, да изграждат умения за екипна работа, планиране, сътрудничество с ментори, спазване на указания и срокове. Маргарита Христова сподели и опит в работата с ученици по публично говорене и организирането на такива форуми в Добрич по повод 11 май – Деня на Св. Св. Кирил и Методий.
Доц. д-р Владимир Атанасов говори пред учителите по български език и литература за междутекстовия диалог. Той посочи, че мисия на преподавателите е разширяването на културния кръгозор на младите хора, което е алтернатива на лумпенизацията на обществото. „Учителите по литература имат и свръхзадача , свързана с начините, по които създават, оформят, насърчават гражданското съзнание. Отношението към родината, изграждането на положителен образ на българското, натрупването на национално самочувствие са ценности, които се постигат в общуването с литературните текстове“, каза доц. Атанасов. Според него на учениците трябва да им бъде показана висотата на словото, градивните модели на поведение, високи примери на човешки отношения. Бившият министър си спомни битките, които се водиха по негово време срещу матурите, и набързо препита педагозите по различни задачи, които е включил в помагала за подготовка за матура.