lovechobshtina103121

(Обновена – началният час на обсъждането е 17.30 ч.)

Покана за обществено обсъждане на проект за Наредба за предоставяне на прилежащата площ – частна собственост на Община Ловеч – към сгради етажна собственост в квартали с комплексно застрояване за поддържане и използване от съответната етажна собственост.
Община Ловеч кани гражданите на гр.Ловеч на 17 януари 2013 г., четвъртък, от 17.30 ч. в заседателната зала на Община Ловеч ІІ етаж, на среща за обществено обсъждане  на проект за „Наредба за предоставяне на прилежащата площ – частна собственост на Община Ловеч – към сгради етажна собственост в квартали с комплексно застрояване за поддържане и използване  от съответната етажна собственост“.
Всички предложения ще бъдат взети под внимание при изготвянето на проектното предложение на „Наредба за предоставяне на прилежащата площ – частна собственост на Община Ловеч – към сгради етажна собственост в квартали с комплексно застрояване за поддържане и използване  от съответната етажна собственост” за внасяне в заседание за приемане от Общински съвет Ловеч.
В общественото обсъждане очакваме да се включат  управители/председатели на УС на сгради в режим на етажна собственост на територията на град Ловеч, председатели на квартални съвети, неправителствени организации и други.
Проектът за „Наредба за предоставяне на прилежащата площ – частна собственост на Община Ловеч – към сгради етажна собственост в квартали с комплексно застрояване за поддържане и използване  от съответната етажна собственост” е публикувана на сайта на Община Ловеч -http://www.lovech.bg
Съобщението за  общественото обсъждане е в изпълнение на т.2 от решение № 224 /23.10.2012 г. на Общински съвет Ловеч и  заповед № 1424/28.12.2012 г. на кмета на община Ловеч .

6 коментара

  1. Имаме нов стрелбищен комплекс по биатлон в Троян, строи се модерна мултифункционална спортна зала в Езиковата гимназия за един милион лева, при положение, че в града има зала, която заради лошо управление вече и в ужасно състояние. Нова спортна зала се откри и в Ябланица. Както знаете, дариха се 100 000 лв от партийните средства на ГЕРБ и за продължаване на строителството на катедралния храм в центъра на Ловеч.
    Изобщо всяка община в област Ловеч, която изготвя качествени проекти, която ги реализира и получава европейски пари за направеното, може да се счита за по-богата в смисъла, който вие влагате, а от там и областта като цяло. И община Априлци, която в предишния мандат не бе усвоила и едно евро, само за първата година на мандата вече реализира проекти за близо 5,5 млн. лв.

    Много са основанията да считам, че в много отношения област Ловеч днес е по-добре изглеждаща отпреди 4 години. За съжаление обезлюдяването на региона, започнало преди 10-15 години, е факт и процесът не може да се промени толкова бързо и осезателно, колкото ни се иска. Но съм оптимист, сигурна съм, че при един втори мандат на това правителство изграждането и на нови обекти, и рехабилитацията на вече съществуващи ще продължи. Нашето правителство е първото, което призна, че държавата е длъжница на Северна България. А това вече е ясен сигнал, че вторият мандат ще бъде насочен към нас.

    Държавата е планирала вече до 2017 година автомагистрала „Хемус" да бъде цялостно изградена. Сред акцентите в дейността на МРРБ през следващия програмен период за усвояване на европейски средства са два проекта, които касаят конкретно област Ловеч – магистрала „Хемус" и язовир „Черни Осъм” – единственият начин, по който може да се осигури питейна вода за областите Ловеч и Плевен.

    Така че не знам в момента дали област Ловеч е по-богата или не, но знам, че е по-уредена, а и през следващите години ще става още по-уредена от днес. И това ще се вижда и от инвеститорите, и от хората. Което пък е сериозна предпоставка за завръщане на онези, които я напускаха през последните 15 години. Разбира се, имам предвид с това правителство – то доказа, че строи.

  2. – По-бедна или по-богата стана област Ловеч през последните 4 години?

    – Област Ловеч няма банков трезор, в който можем да надникнем и да кажем: Сега сме по-богати от преди 4 години или обратното. Кризата си каза думата и тук, както и навсякъде по света. Нови предприятия обаче не се откриват всеки ден и във всяко населено място. За съжаление. В това отношение мисля, че ние сме по-добре. Откри се заводът на «Литекс Моторс», който сега предстои да разрасне производството си, откри се в Летница предприятие за катерачни стени на „Уолтопия”, вече работи и предприятието за производство на градинска мебел с италиански инвестиции.

    Това, което определено ме радва, е, че областта ни е на първо място по усвояване на средства по Оперативна програма „Регионално развитие” в Северозападния регион. Мисля, че г-н Николай Нанков, когото наследих на поста Областен управител, може да се гордее като зам.-министър на регионалното развитие с нас. Помощта, която получаваме от него, е огромна и това признават всички общини.

    Много се направи по Програмата за развитие на селските райони, реставрираха се западнали от години църкви, община Троян реализира над 15 млн. лв евросредства, Административният съд в Ловеч е с нова сграда, всички общини имат проекти по ОП „Развитие на човешките ресурси”, по Околна среда, инвестираха се средства в областта на туризма, мащабни ремонти с държавни средства се извършиха в няколко отделения в областната болница, и още, и още…

    Област Ловеч по проучване на Областния информационен център е с най-много евросредства на глава от населението, втори сме в Северозападния регион за планиране по договорени средства по оперативни програми.

    Абсолютно категорична съм, че сме по-добре по отношение на пътната инфраструктура. В областта са рехабилитирани през 2012 г. над 70 км само от републиканската пътна мрежа, което е 10 % от цялата й дължина. Отделно от нея много километри важни участъци от общинските пътища, ремонт по които не е правен през последните повече от 20 години, също са рехабилитирани вече.

    През тази година успешно беше завършена цялостната рехабилитация на част от пътя Плевен–Троян–Кърнаре. Приключихме ЛОТ 17, финансиран също по ОПРР. Това са пътищата Троян–Кърнаре, част от път III-3701 – граница с ОПУ София–Черни Вит. По аварийна програма се извърши укрепване на свлачище между селата Шипково и Рибарица. Работи се по ЛОТ 35 – Луковит-Червен бряг-Кнежа, 7-километровият участък в област Ловеч не бе ремонтиран през последните… 36 години. Приключи и ЛОТ 2 – Дерманци-Угърчин-Микре

  3. – Наскоро с Ваши колеги отново извадихте прашясалата карта на проекта за тунела Троян-Кърнаре. Това да не би да е начало на предизборната кампания за Парламентарни изори 2013?

    – Проектът за изграждане на тунел Троян-Кърнаре има почти 100 годишна история. Моето мнение е, че тунелът Троян-Кърнаре е важна стъпка в цялостния градеж на съвременна България, област Ловеч е най-заинтересована проектът да се реализира като добър начин за свързване на Северна и Южна България. Готова съм да съдействам за всичката проектна и проучвателна дейност, която трябва да се извърши, да работим заедно с правителството по реализацията на една идея, захвърлена от предишни кабинети.

    Поради сложността на проекта е почти невъзможно той да се включи в програмите на ЕС за 2014-2020 година. Като най-реалистичен вариант е очертано публично-частното партньорство или концесия. На първо време трябва да се случат няколко неща, за да стане проектът реалност – да се включи в Регионалния план за развитите на заинтересованите области, да се мисли дългосрочно за тунела – като връзка между Северна България, респективно река Дунав и Егейско море. С мое становище от началото на декември до Началник отдел „Стратегическо планиране и координация на регионалното развитие в Северозападен район“ в МРРБ съм направила предложение да бъде включен „Изграждане на тунел Троян – Христо Даново“ в Регионалния план на развитие на Северозападен район 2014-2020г.

    – Върху какво ще съсредоточите вниманието си като областен управител до изборния ден?

    – Както е било и до сега – върху правомощията и задълженията ми. Тази година е много важна за страната ни. В момента организираме провеждането на първия национален референдум на 27 януари. Ще повторя, че зад Областен управител стои перфектен екип на Областна администрация Ловеч, екип, на когото използвам случая да благодаря и да им пожелая да продължават да дават най-доброто от себе си.

    Предстои и организационно-техническата подготовка на избори за държавни органи на властта през лятото, подчертавам – организационно-техническата. Също така до края на юни ще изготвим и съгласуваме Областната стратегия за развитие 2013-2020г., с която ще определим средносрочните цели и приоритети за развитие на областта, както и стратегическите насоки за разработването на общинските планове за развитие, изключително важен процес, за които ще работим с цялата си отговорност

  4. – Общински съвет – Ловеч одобри на второ гласуване поисканите допълнително от кмета Минчо Казанджиев 200 000 лв. за снегопочистването, въпреки че Вие окачествихте тази постъпка като незаконна. Как си обяснявате поведението на ловешките местни депутати? И особено на онези от тях с партиен билет на ПП ГЕРБ?

    – Не, върнах като немотивирано /което го прави незаконосъобразно!/ решението за определяне на годишния размер на такса битови отпадъци, който пък се базира на одобрената план сметка. Нейната законосъобразност обаче ще провери Сметна палата, която е компетентен орган.

    За мен има значение само това, че приетото от съветниците решение не е издържано и това се вижда и от гражданите, които се интересуват от работата на местния парламент. И докато това не се изправи, няма да престана да използвам всичките механизми, които имам, в това число и да сезирам други компетентни органи.

    Важно е какви са били мотивите на общинските съветници от различните групи, в това число и на тези от ГЕРБ да гласуват така, как са формирали решението си и на каква база, след като липсва определяща информация, свързана с приходната и разходна част в документа.

    – Вашето впечатление от работата на съпартийците Ви общински съветници по места?

    – Като областен управител за мен е важно всяко решение на който и да е общински съвет в област Ловеч да бъде законосъобразно. И съветниците са длъжни да се подготвят по такъв начин, че да приемат решенията си на база законодателните норми.

    А защо те са гласували дадено решение по един или друг начин, нека отговарят пред общинските си централи, пред областния ръководител, пред вас – медиите, и най-вече пред избирателите си – те са тези, които са ги изпратили там и те са в правото си да поискат сметка за техните решения.

    – Вече ни наваля първият сняг. Оценката Ви за фирмите, нагърбили се със снегопочистването на републиканската пътна мрежа на територията на област Ловеч? Забележки към тях?

    – Доволна съм от предприетите мерки, които извършихме всички отговорни институции за поддържане на републиканската пътна мрежа в усложнена зимна обстановка. Поддържането й е организирано в съответствие с плана на Областно пътно управление, утвърден от изпълнителния директор на Агенция „Пътна инфраструктура. Главният изпълнител на дейностите по поддържане е Обединение „Ловеч 2010“, с когото е сключен договор за цялата 735-километрова мрежа, преминаваща през територията на областта.

    На този етап нямам забележки, но и зимата като че ли още не се е развихрила. Републиканската пътна мрежа през дългите празнични дни, а и преди това, бе проходима при зимни условия. Нямаше проблеми заради ниските температури, нямаше аварирали моторни превозни средства, пострадали. Службите са по своите места, следи се ситуацията, дежурните са на поста си и ако зимната ситуация се промени рязко, те са готови да реагират незабавно.

    Не съм се успокоила обаче, че всичко ще е наред, едва започна най-зимният месец – януари, надявам се и вярвам, че и до края на зимата ще е така. Готови сме за всякакви атмосферни изненади.

  5. – Често казано, от Вас се очакваше да действате по-толерантно спрямо Общинските съвети – първо, защото сте от нежния пол, второ, защото се твърдеше, че водещите качества на характера Ви са плахост и смирение, и трето – с отсъствието на управленчески опит?

    – Вече съм казвала – жените сме доказали, че носим не само властова отговорност и мощ, но и притежаваме качества, като толерантност и търпение, благодарение на които се справяме отлично. Толерантност в отношенията с хората да, но не и толерантност към незаконосъобразните решения на общинските съвети. На мен никога не ми е минавало през ума да бъда толерантна към погазването на закона или пък работа против интересите на жителите на област Ловеч. Така че не очаквайте излишна толерантност при изпълнение на преките ми задължения и отговорности.

    Жените като социални същества се стремим да градим отношения на сътрудничество, на работа в екип. Това до голяма степен помага за намирането на благоприятен изход при конфликтни ситуации в редица сфери на професионалния и обществен живот.

    Според мен, за да бъде успешна дейността трябва да притежаваш най-малко две качества – желание и умения да се ръководиш от правилни принципи. Желанието го имам, а опитът се трупа. Не забравяйте, че все пак имах и над 7 години стаж в държавната администрация, преди да поема поста, именно те ми бяха от полза – познаването на функциите, отговорностите, задълженията на държавния апарат и най-важното – екипът зад мен.

    Що се отнася до твърдението, както вие казвате, че водещите качества на характера ми били плахост и смиреност, бих казала, че са изразени от хора, които изобщо не ме познават. Никога не съм била плаха, още по-малко смирена в професионалния си живот.

    – Как си обяснявате недоизпипаните законово текстове на местните парламенти? С липсата на достатъчно професионалисти сред общинските съветници? С недоглеждането поради бързане? Или заради преследването на определени интереси – били то партийни, корпоративни или лични?

    – В началото на мандата грешките бяха по-скоро от липсата на опит. Това наложи и връщането на правилниците за дейността на общинските съвети за ново обсъждане в почти всички общини. Според мен една от причините е и в сроковете – знам, че има места, където предложенията се внасят за обсъждане в последния момент и вероятно съветниците нямат достатъчно време да се запознаят качествено с тях – налага се да се търси и допълнителна информация и така времето за работа действително се скъсява, после пък трябва да се бърза и така се стига до решения, които като областен управител не мога да приема, но причината да бъдат приети е според мен недоглеждане.

    – Достига ли до Вас ехото от един или друг Общински съвет, когато връщате негово решение?

    – О, да! Особено от Ловеч научавам веднага кой какво казал. Това нито ме притеснява, още по-малко плаши – нали вече уточнихме, че не съм нито плаха, нито повече смирена отколкото е нужно.

    По-важно е другото, че изключително добре работим с председателите на общинските съвети. Когато има върнато решение обикновено се чуваме, коментираме, съгласуваме с юристите и изглаждаме нещата. Говоря, когато става дума за техническа грешка или допусната такава от бързане.

  6. http://oblastlovech.org/currentNews-769-nikakva_tolerantnost_.html
    07.01.2013

    НИКАКВА ТОЛЕРАНТНОСТ КЪМ НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНИ РЕШЕНИЯ, ПРИЕТИ В ОБЩИНСКИТЕ СЪВЕТИ
    Интервю за в. «Перо»

    – Г-жо Събчева, през 2012 г. в региона като че ли не остана Общински съвет без върнато решение? Кой от тях е "най-слабият ученик"? А "отличникът" измежду тях?

    – Нещата не са толкова прости. Целият процес, който включва упражняване на контрол по законосъобразност на актовете на общинските съвети, е много сложен.

    Ловеч е с 8 върнати решения, но при общо приети 251, процентът е 3,18%. „Отличникът”, тоест местен парламент с най-малко върнати решения, безспорно е община Летница – само едно при приети 106, което е заслуга, както на съветниците, така и на вносителят. Най-висок е процентът на върнатите решения в община Ябланица – 4,18%. Те имат приети 138 решения, а върнатите са 6. Не мисля обаче, че по този начин трябва да се определя работата. Още повече, добре е да имаме предвид наистина и броя на приетите решения и процентното съотношение приети-върнати. Общинският съвет на Априлци е приел 157 решения, а върнатите са 3, в Тетевен и Троян съответно приетите решения в местните парламенти са 240 и 232, а върнатите съответно 6 и 3. В Луковит и Угърчин цифрите сочат съответно приети 166 и 268, а върнатите и в двата общински съвета са по 5. Но в Луковит процентът е 3,01%, а в Угърчин – 1,87%.

    През 2012 година общият брой на върнатите решения от Областен управител е 37 при общо 1548 приети такива. Едно решение ще бъде оспорено пред Административния съд. Не всички обаче са поради незаконосъобразност. Има решения, които връщам заради това, че в тях няма достатъчни мотиви, че не са изготвени или пък аргументирани по достатъчно категоричен начин. И тъй като сроковете са кратки, то понякога е по-добре да бъдат върнати за ново разглеждане, за да бъдат оформени както е редно. Не забравяйте и това, че зад мен стои екип от юристи и експерти, които упражняват контрол по законосъобразност на актовете на общинските съвети и вършат работата си перфектно.

    Според мен обаче процесът на приемане на решения не е едностранен акт. Едно проекторешение се разглежда първо в комисии, там се обсъждат различните позиции, коментират се различни гледни точки, защитава се или не едно или друго виждане преди то да влезе в зала, дават се предложения. А там, в самото заседание на общинския съвет, трябва да стане пределно ясно защо предложението за решение се подкрепя или не. Жителите на общините се информират не от заседанията на комисиите, където реално трябва да се случва дебатът, а от заседанията на сесиите. Тоест всяко решение трябва да бъде защитено или отхвърлено именно там. Затова има и в правилниците право на обяснение на вота – подкрепям, защото… или не подкрепям, защото… Така жителите на всяка община са наясно кой, как и защо от общинските съветници е гласувал по един или друг начин дадено решение. И ако проследят този процес, ще видят „благодарение” на кои от общинските съветници е прието незаконосъобразно решение например.

    Да си общински съветник е отговорна и много всеобхватна дейност. И не само защото по време на кампанията за местни избори си поемал различни ангажименти пред избирателите си от свое име, но и от името на партията, която ти е гласувала доверие, а защото от твоя глас зависи начинът на живот на всички жители от общината. Това е наистина голяма отговорност. За която трябва да си подготвен и да работиш наистина всеки ден.

Comments are closed.