pss3001131На 29 януари 1963г.в канцеларията на Туристическо дружество „Стратеш“ Ловеч се събира група от седемнадесет  ентусиасти – туристи, скиори и алпинисти и по примера на вече основаните до момента други отряди в страната решават да поставят началото, като учредят ядро на Планинската спасителна служба към БЧК в град Ловеч.

     Още през 1961г.от туристическите среди са изпратени и обучени на Мальовица в Рила планина в двуседмичен курс по спасително дело седем  човека от града.Това са бъдещия Началник на новосформираното ядро /отряд/ д-р Христо Чорапов до 1978г., д-р Симеон Пушкаров, д-р Димитър Иванов, Тодор Абаджиев, Кръстю Капарашев, Гечо Иванов и Георги Михайлов.Всички те и още десетина съмишленици в учредителния протокол вземат решение и написват следното:

1.Да се дават ежеседмично и редовно в празнични и предпразнични дни дежурство /наряд/ на новопостроената хижа „Дерменка“ от ТД „Стратеш“ в Стара планина.Целта е своевременно оказване и даване на помощ на бедстващи и пострадали туристи в района.

2.Да се проведат, подготвят и завършат курсове за планински спасители други нови и млади хора.

3.Да се подпомогне сформираното ядро с екипировка и съоръжения за спасяване и за изпълнение на поставените цели и задачи.

4.Оптимизиране на списъка за аварийно вдигане на членовете по тревога – адреси, телефони, сборен пункт и пр.

5.Избиране на ръководство.

В учредителната вечер се повдигат и дискутират разгорещено още много въпроси и теми свързани със спасяването.Въпреки това учредителния протокол е подписан от всички и началото е дадено.

     Времето за израстване е трудно и сравнително бедно.Само с ентусиазъм почти няма  и качествена работа.Лека полека опита при оказването на помощ на изгубени и травмирани туристи и извеждането им от трудни ситуации в планински условия набират сила и успех.Не закъсняват и резултатите, плод на идеалите и дълга, поставени пред хората с червени пуловери.Получени са поздравители писма до Ръководството на отряда в израз на чест, признателност и благодарност за тези, които с риск за своя живот са се отзовали и помогнали, за тяхната своевременна и квалифицирана помощ.

     През годините на своето израстване членовете на отряда вземат участие в различни обучителни форми за подобряване и повишаване на квалификацията си, които са организирани на републиканско и местно ниво.Това са курсовете за стажант планински спасители, курсовете за спасители, курсовете в трудни терени за придобиване на звание старши спасител, скални и лавинни курсове, хеликоптерно спасяване, както и курсовете за инструктори.

В  края  на  60-те и началото на 70-те години на миналия век навлиза в отряда нова, млада вълна от  опитни алпинисти от Алпийски клуб „Стратеш“.Чрез своите качества и умения придобити по стените и планините на страната те спомагат в спортно техническо отношение дейността по спасяването.Именно чрез  тази и още подобни вълни от млади хора през годините отряда се самообогатява с опитни  катерачи и скиори.Изпращат се представителни отбори за участие в републиканските прегледи /състезания/ – летни и зимни по планинско спасяване.Завоюват се на няколко пъти  челни и призови  места.Провеждат се ски лагери и международни прояви с цел изкачване на върхове в планината Кавказ.

     Поста Началник на отряда в периода от 1978г.до 2000г.заема инж.Иван Пенчев Иванов – изтъкнат лидер, организатор и радетел за развитието на туризма, ски спорта, алпинизма и планинското спасяване в нашия Ловеч.

     От 1984г. при ОС на БЧК  в окръжния град се открива щатна бройка по планинско спасяване.Назначен е инструктора с дългогодишен опит и стаж Томчо Петров Томчев, който заема тази длъжност до 2006г.Тогава, след неговото пенсиониране щата е закрит по причини за преструкториране в системата на ПСС.

     През далечната вече 1975г. с доброволен и самоотвержен труд на много планински спасители от отряда и туристи от север и юг на старопланинското било на височина 1624м.н.в. изниква из мъглите и ветровете кокетния дом на спасителите – заслон „Орлово гнездо“. Само за 45 дни, макар и с много трудности  той е построен с много желание и ентусиазъм.След около година същият е водоснабден и дооборудван.Вложено е всичко от проекта до идеята за спасителен дом в изграждането му за закрила на туристите в този труден район на планината.

     През 1985г. в Ловеч се провежда Х-ия летен републикански преглед по планинско спасяване.Гласуваното уважение и доверие за домакинство от страна на централното ръководство в София красноречиво говори за високата оценка за израстването в организирането на тази представителна форма от дейността на службата.Осъществява се първия десант от въртолет за спасяване на хора от строящата се тогава сграда на Областния съвет в града.

  Междувременно основната дейност на отряда по спасяването на туристи продължава. Дават се редовно наряди.Маркирането на маршрута от Беклемето до х.“Дерменка“ е част от профилактиката в охраняемия район за сигурно придвижване на групите по билото на планината.Изнасят се беседи пред ученици и ловешката общественост, издават се бюлетини за обстановката в планината, правят се демонстрации с алпийска техника.Създават се и се осъществяват контакти с Бърза помощ, Гражданска отбрана, МВР.

     В периода от 2000г. до 2004г. началник на отряда е  Георги Бойчев Христов – алпинист, скиор и турист, посетил много планини в страната.

     В  периода от 2004г. до 2008г. началник на отряда е Ленин Василев Начев – дългогодишен спасител и отличен скиор с много опит.

       С  времето състава на отряда се подмладява.Променят се  техническите качества на съоръженията и личната екипировка.Те са нови и модерни, а не вехти и бракувани, както някога в самото начало на основаването.Тук обаче възниква проблема, че същата спасителите си я закупуват лично,  макар че за нея те заплашат тридесет процента от стойността им.И въпреки това средства по този начин излизат някъде около 1000   –  1500 лв.

     От началото на 90-те години на миналия век и до момента спасители  от отряда в Ловеч работят и оказват помощ, като временно щатни и сезонни спасители в база Боровец  през зимата.

      Членския състав на ПСС Ловеч до момента е наброявал общо 37 човека спасители, както и около 30 други съмишленици и приятели на каузата, като някои от тях са лекари, инженери, юристи, служители в различни ведомства, строители, работници, спасители от бившата система на Гражданска защита в града.

     Юбилейната 50 годишнина ще бъде съпроводена и от редица мероприятия и изяви през 2013г., свързани с дейността планинско спасяване в Ловеч, като: издаване на официални 3 вида календари; книжка с история и снимки от живота на отряда; участие в международна проява в Гърция за изкачване на вр. Митика 2917м.н.в. на планината Олимп; демонстрации пред ловешката общественост по спасяване от сгради; изложба с материали и екипировка на спасители от града през годините.

     Вечерта на 29 януари 2013г.членовете на сегашния отряд се събраха да отбележат своя половин вековен юбилей и да почетат с добро и уважение техните предшественици и колеги, които не са вече сред тях.

 

                          ЧЕСТИТ  ЮБИЛЕЙ СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ И КОЛЕГИ.БЪДЕТЕ ЖИВИ И ЗДРАВИ!БЪДЕТЕ ГОРДИ ПЛАНИНСКИ ОРЛИ И ХОРА С ГОЛЕМИ СЪРЦА !

                          НАЧАЛНИК ОТРЯД ПСС ЛОВЕЧ – СВЕТОСЛАВ ГЕНКОВ