Държавата отпуска по близо 500 лв на доброволец за обучение,
екипировка и застраховка, както и средства при участия в спасителни акции
Днес, 30 август, областният управител на Ловеч Ваня Събчева ръководи работна среща на тема „Създаване и използване на доброволните формирования за защита при пожари, бедствия и извънредни ситуации”.
В нея участваха представители на Областна администрация, Областно управление „Пожарна безопасност и защита на населението”, кметовете на общини и служителите, натоварени със задачи по защита при бедствия. Форумът се провежда в изпълнение на задълженията на областния управител, произтичащи от Закона за защита при бедствия, свързани с обучението на органите на изпълнителната власт в тази посока. Препоръки за подготовката и провеждането на работното заседание бяха дадени и от министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов в нарочно писмо.
Актуалността на темата е продиктувана от приетата от МС Наредба за реда за създаване и организиране на дейността на доброволните формирования и необходимостта от свеждане на конкретни указания от представители на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” за нейното прилагане.
Един от основните ни приоритети и на общинско, и на областно ниво е осигуряване на ефективна защита на населението при бедствия, пожари и извънредни ситуации. За осъществяването му е необходимо тясно сътрудничество и партньорство между всички нас, както и развитие на доброволчеството. За целта създаването на доброволни формирования към общините за предотвратяване или овладяване на бедствия и отстраняване на последиците от тях е изключително важно и съм сигурна, че всички сме наясно за това, каза в началото Ваня Събчева.
На работната среща бяха разгледани въпроси, свързани с ролята и мястото на доброволните формирования при изпълнение на задачите от екипите на Единната спасителна система при бедствия, с начините на създаване и регистрация на доброволните формирования и ролята на държавата и общините при привличането на доброволци.
Една от важните ни задачи е да привлечем във формированията бивши наши служители, хора обучени вече и то не само за да спестим от средствата за обучение, но преди всичко да използване техните вече изградени знания и умения в справянето с кризисни ситуации, подчерта комисар Владимир Кацарски, който акцентира върху това, че основната роля на доброволците е именно в увеличаване на безопасността на населението в по-малките населени места. Кметовете получиха и указания за подпомагане на дейността по пререгистриране на съществуващите и създаване на нови доброволни формирования, което ще става с решения на общинските съвети по места. На срещата стана ясно, че държавата отпуска по близо 500 лв на доброволец за обучение, екипировка и застраховка, което е в пъти по-малко от издръжката на редови служители, подчерта още комисар Кацарски. Освен това доброволците ще получават и възнаграждение при участие в спасителни акции. С решение на общинските съвети по места общините ще имат възможност да осигуряват и допълнителна мотивация на хората.
Директорът на ОС на БЧК – Ловеч Цветомира Георгиева презентира използването на доброволните формирования от системата на БЧК по оказване на помощ на пострадали при извънредни ситуации, като акцентира на инициативите за развитие на доброволческото движение в кризисни ситуации, както и групите за работа – доброволци професионалисти, всички останали към БЧК и спонтанни доброволци.
На работната среща бе дискутирано моментното състояние на доброволните формирования и спецификата на изграждането им в отделните общини, бе даден отговор на възникналите организационни въпроси. Крайният срок за цялостната пререгистрация на доброволните формирования е 25 декември т. г.
Работната среща завърши със заключителни думи на областният управител Ваня Събчева, като основното послание към кметовете на общини бе да се разгърне целенасочена разяснителна кампания за привличане в системата на доброволчеството на качествени и професионално подготвени хора, готови да се отдадат на каузата за оказване на помощ на пострадали при пожари и извънредни ситуации, както и за защита на природата.
Вярвам, че съвместните ни усилия ще допринесат за развитието на доброволните формирования, което неминуемо ще допринесе и за повишаване способностите на държавата за защита на населението в област Ловеч, а това за мен е най-важно, вярвам и за вас, закри заседанието областният управител.
Поредната “пара в свирката” със сбъркана посока в организацията и подготовката за реагиране в кризисни ситуации, с обилно, но нискоефективно харчене на пари и ценни указания от министър Цветанов. Години наред сме свидетели на едно и също – липса на качествена и адекватна организация и управление при възникнали бедствия и аварии. С две думи – хаос. Особенно в първите дни /най-важните/ когато отговорни и още по-отговорни фактори, служби и институции се чудят какво е станало, почват да си прехвърлят топката, никой не знае кой ръководи спасителните екипи, всички чакат някой или някакви разпореждания за да се активират и реагират, започва едно говорене по медиите за симулиране на активност, доброволци се чудят и питат към кого да се обърнат, къде и как да помогнат и най-важното – никой не е наясно от какъв характер е бедствието, как би се разрастнало като обем и посока през следващите дни и часове със съответните последствия и как най-ефективно да се противодейства. Започват да се занимават с причините и виновника за бедствието, а това обикновенно е или превантивна дейност или е занимание след овладяване на бедствието. Помните ли онази Емел Етем как щъкаше на едни токчета в една нива, докато бомби трещяха в Челопеч? Всички я чакаха да се събуди и нещо да свърши, защото уж беше министър на бедствията и авариите, а всъщност самата тя беше едно бедствие. Бедствие, което погълна стотици милиони пари на данъкоплатците. Същото беше и в с.Бисер и при другите наводнения. Същото беше и при пожара на Витоша. Същото и на летище Сарафово. Освен хаоса, другото общо при различните кризисни ситуации е……изчакването за вземане на управленски решения до пристигането на Батман, Спайдермен, Великият Вожд – събрани заедно в образа на премиера Борисов. Придружаван естествено от цяла армия “доброволци” журналисти и пърхащи журналистки, които, ако не друго, дават своя неоценим принос по увеличаването на Хаоса. И т.н. Какво трябва да се прави? Има достатъчно чужди добри практики. Ако някой се интересува – да се обърне към ПП АТАКА да му обясни и разясни. Този сайт не е неделно училище за обучение на управници и властимащи. Поука от коментара – ниският интелект на управниците е изключително вреден за вашето здраве и качество на живот. С нисък интелект може да се обяснява само колко е лоша ПП АТАКА.
Поредната „пара в свирката“ със сбъркана посока в организацията и подготовката за реагиране в кризисни ситуации, с обилно, но нискоефективно харчене на пари и ценни указания от министър Цветанов. Години наред сме свидетели на едно и също – липса на качествена и адекватна организация и управление при възникнали бедствия и аварии. С две думи – хаос. Особенно в първите дни /най-важните/ когато отговорни и още по-отговорни фактори, служби и институции се чудят какво е станало, почват да си прехвърлят топката, никой не знае кой ръководи спасителните екипи, всички чакат някой или някакви разпореждания за да се активират и реагират, започва едно говорене по медиите за симулиране на активност, доброволци се чудят и питат към кого да се обърнат, къде и как да помогнат и най-важното – никой не е наясно от какъв характер е бедствието, как би се разрастнало като обем и посока през следващите дни и часове със съответните последствия и как най-ефективно да се противодейства. Започват да се занимават с причините и виновника за бедствието, а това обикновенно е или превантивна дейност или е занимание след овладяване на бедствието. Помните ли онази Емел Етем как щъкаше на едни токчета в една нива, докато бомби трещяха в Челопеч? Всички я чакаха да се събуди и нещо да свърши, защото уж беше министър на бедствията и авариите, а всъщност самата тя беше едно бедствие. Бедствие, което погълна стотици милиони пари на данъкоплатците. Същото беше и в с.Бисер и при другите наводнения. Същото беше и при пожара на Витоша. Същото и на летище Сарафово. Освен хаоса, другото общо при различните кризисни ситуации е……изчакването за вземане на управленски решения до пристигането на Батман, Спайдермен, Великият Вожд – събрани заедно в образа на премиера Борисов. Придружаван естествено от цяла армия „доброволци“ журналисти и пърхащи журналистки, които, ако не друго, дават своя неоценим принос по увеличаването на Хаоса. И т.н. Какво трябва да се прави? Има достатъчно чужди добри практики. Ако някой се интересува – да се обърне към ПП АТАКА да му обясни и разясни. Този сайт не е неделно училище за обучение на управници и властимащи. Поука от коментара – ниският интелект на управниците е изключително вреден за вашето здраве и качество на живот. С нисък интелект може да се обяснява само колко е лоша ПП АТАКА.