Областният управител на Ловеч Ваня Събчева посети на 22 януари СОУ „Васил Левски” в Черни Осъм. Там тя разгледа базата на училището и разговаря с учителите за бъдещето на единствената у нас специализирана паралелка за планински водачи. За това информират от Областна администрация.
При нас учат 132 ученици, като тези в специалността „Туризъм”, направление „Планински водачи” са 44 в дневна форма на обучение и 11 в самостоятелна форма на обучение. Педагогическият екип се състои от 19 учители. Имаме деца от всички региони, работим по националните програми на Министерство на образованието, обясни директорът на школото Румяна Велешка докато показваше на областния управител материалната база на училището.
Искаме да си запазим професионалната паралелка, която всяка година е на ръба, защото е единствена в страната и защото подготвя наистина добри специалисти в тази област, категорични бяха учителите на срещата в учителската стая. Те обясниха, че школото само дофинансира планинските водачи от спестявания в делегирания си бюджет. Икономии правим като сами си извършваме ремонта в сградата, обясниха преподавателите.
За следващата учебна година те предвиждат нова мащабна рекламна кампания на училището във всички региони на страната.
Кандидатстване по различните програми с проекти, разработени от вас, е разковничето, обясни на екипа областният управител, като ги посъветва и да активизират контактите си както в чужбина, така и с туристическия бранш и Българския туристически съюз у нас. На срещата стана ясно, че деца, завършили за планински водачи тук, вече работят като такива и като ски-учители в Банско и на Витоша, голяма част от тях са студенти и в Националната спортна академия реално прилагат в практиката си знанията, придобити за 4 години.
Тук децата се научават да бъдат отговорни, превръщат се в личности с характер и идеи, създават приятелства за цял живот, като преодоляват заедно всякакви препятствия в планината, научават се да оцеляват, да си помагат, обясниха още учителите като поясниха, че в училището се учи ски-бягане, ски-алпинизъм, биатлон, изкачване на ледени скали, а през лятото децата катерят върхове, практикуват рафтинг, кану-каяк, бънджи скокове, като с това преодоляват вътрешните си страхове – от високо, тясно, тъмно.
В училището се пази и тачи духът на създателя му Минко Занковски. Макар че отдавна не е сред нас, той всъщност е тук и ни помага, а ние – и деца, и учители, се стараем да бъдем негови верни последователи, обясниха още в училището.