Няма подадени сигнали за корупция в Ловешка област през 2011 г. Това стана ясно на проведено заседание на Обществения съвет за превенция на престъпността и борба с корупцията, коeто се проведе на 21 март в Областна администрация. За участие в него бяха поканени представители на всички териториални структури на централната изпълнителна власт, както и на местните власти. През февруари те запознаха областния управител Ваня Събчева подробно с направеното в тази област в техните звена. На база тези отчети бе изготвена пълна информация за областта, която бе представена на заседанието, ръководено от зам.-областния управител и председател на съвета Сашо Данков.
В Ловешка област няма постъпили сигнали за корупция през 2011 г. според подадената от вас информация. Подчертавам – няма сигнали, което не означава, че категорично няма съмнения за корупционни практики според хората, обобщи Данков, като поясни, че навсякъде в териториалните звена на централната власт и в общински администрации са създадени бюра за административно обслужване на гражданите на принципа „На едно гише”, правени са проучвания чрез анкетни карти за удовлетвореността на гражданите и качеството на обслужване, всички служители на администрацията, както и всички новоназначени, са преминали курс на обучение на тема “Превенция и противодействие на корупцията – етика на държавната администрация”, те подписват и декларации за конфликт на интереси.
Данков поясни още, че от направения анализ на подадената информация е видно още, че чрез интернет са разпространени телефоните, на които гражданите могат да подават своите сигнали, свързани с наличие на корупционни практики и мнения за работата на администрацията, във всички териториално представени структури на държавната власт са въведени вътрешно-административни процедури за работа с клиенти, разработена е Харта на клиента, включваща регламенти за всички предоставяни административни услуги, отговорни длъжностни лица и структури, критерий време за предоставяне на услугата, цени по действащо законодателство, навсякъде са поставени кутии за сигнали, които регулярно се проверяват, има „Горещ телефон”, общините са разработили стратегии за управление на човешките ресурси и за управление на риска, има вътрешни правила за подбор и назначаване на персонал, изработен е етичен кодекс на служителите.
Отчетът за дейността бе приет, бяха гласувани и насоки за работа през 2012 г.
Усъвършенстване на процедурните правила за осъществяване на дейностите във връзка с подадените сигнали за корупция, актуализиране на вътрешните правила за прилагане на Закона за обществените поръчки с оглед гарантиране ограничаването на корупционните практики при провеждане на процедурите, актуализиране на Етичния кодекс за поведение на служителите от администрацията на всички нива, провеждане във всички институции на Ден на отворените врати, използване на принципа на ротацията при служителите, чувствителни към корупционен натиск, обучение, актуализация на длъжностните характеристики, публичност на резултатите от търговете, конкурсите и обществените поръчки. Това са част от действията, които ще продължат да се прилагат с цел ограничаване на корупционните влияния, обобщи Сашо Данков.
По предложение на Павли Богдански за членове на координационния екип, който се свиква след получаване на сигнал в обществения съвет, бяха гласувани единодушно да бъдат представителите на общините в областта. Негов председател остава Сашо Данков, а сред членовете му е и Павлин Иванов, предсативел на неправителствения сектор и собственик на сайта «Ловеч днес».
На заседанието бе отново съобщен телефон 600 186, на който може да се подават сигнали. Тъй като анонимни такива не се разглеждат, то при обаждане, гражданите получават точна информация как и до кого да изпратят писмения си сигнал, за да бъде той разгледан и да бъде извършена пълната проверка по случая, а след нея те да получат писмен отговор за резултатите. Това може да стане и чрез електронната поща на Съвета – anticorruption@lovech.government.bg.
Пеевски, а сигналите за корупция и злоупотреби, които си подал устни ли са или писменни?
Лъжа е, че няма подадени сигнали за корупция и злоупотреби. През март 2011 сигнализирах областния управител за липсата на 1,7 млн. лева от бюджета на община Троян. НИКАКВА РЕАКЦИЯ от областната управа. Това ме принуди да сезирам комисията по корупция в Народното събрание. До момента съм получил едно копие на писмо до тази комисия в НС от Сметната палата, където щели да отговорят, след като се извърши одит на община Троян. 10 месеца на практика НИЩО! Нито отговор, нито резултати от финансов одит, НИЩО! Предполагам и в тази комисия са „отчели“, че няма жалби и сигнали за корупция от ловешка област.
Кого лъжете и кого заблуждавате?
Нещо повече, Областния управител г-жа Събчева е превърнала областната управа в някакъв конвент и по най-недопустим начин си позволява да обявява всички жалби, които съм изпратил до нея за „недопустими“ и на практика демонстрира отказ от разглеждането им. Това драстично нарушава гражданските ми права, а понеже съм и общински съветник, на практика областната управителка г-жа Събчева суспендира чл.33, ал.2 от ЗМСМА, лишавайки един общински съветник от правата му.
Какво остава за гражданите, които не са общински съветници? Смеят ли и има ли смисъл изобщо да сезират държавни, общински и други оторизирани органи за корупционни практики или всякакви други закононарушения?
Предлагам на тази комисия да обяви, че до 2027-ма година няма подадени жалби и сигнали, за да могат членовете на комисията да оползотворят по ефективно и смислено личното и служебното си време.