Министерски съвет одобри тези дни 12-те членове и зам.-членове в Комитета на регионите на Европейския съюз. Сред тях е и Корнелия Маринова, председател на общинския съвет в Ловеч.
Комитетът на регионите има 222-ма членове и още толкова техни заместници, назначени за срок от 4 години от Съвета на Европейския съюз. Те приемат решенията си чрез квалифицирано мнозинство, на базата на предложение от съответната страна-членка. След изтичане на мандата те могат да бъдат преназначавани.
Като изборни представители или работещи в сферата на регионалните и местни власти, 222-та членове на Комитета на регионите, изпълняват двойна функция от името на гражданите на ЕС. Първо защитават непосредствените им интереси в процеса на създаване на политиките на общността. Второ – информират ги за всички дейности на ЕС.
Договорът от Ница, подписан през декември 2002 г., предвижда членовете и зем.-членовете или да са получили мандат на местни или регионални избори, или да са политически отговорни пред изборен орган.
Комитета на регионите е независим орган. Членовете му не са обвързани с никакви задължителни инструкции. Те са напълно независими при изпълнението на задълженията си и на общите интереси на ЕС.
Комитетът избира свой Председател и бюро от редовете на своите членове за двугодишен срок. Той приема свои правила и постановления.
Комитетът се свиква от председателя по искане на Съвета или Европейската комисия. Той може също да се събера по своя собствена инициатива. Пленарните заседания се провеждат в Брюксел 5 пъти годишно.
След като договорът от Амстердам влиза в сила през 1999 г., отговорностите на КР покриват такива разнообразни и важни за регионалните и местни власти области, като транспорт; заетост; социална политика; осъществяване на решения, касаещи Европейския социален фонд; образованието и младежта; професионално обучение; култура; здраве; транс-eвропейски мрежи; специфични структурно-политически дейности, извън обхвата на фондовете; определяне на задачите, целите, организацията и общите правила на Структурните фондове, определени от функциите на фондовете за сближаване, осъществяване на решения във връзка с Фонд Европейско регионално развитие; околна среда.
Той може да обяви решение по своя собствена инициатива, в случаи, в които прецени подобно действие за уместно. Това дава възможност на Комитета за осъществяване на непосредствен мониторинг на общности на по-слабо действаща регионална или местна власт. Неговият обсег на дейности сега се доближава до един всестранен, обширен мандат.
Комитета на регионите осигурява директна връзка между европейските институции и регионите, общините и градовете на ЕС. Членовете на Комитета не живеят в Брюксел. Те получават регионален или местен мандат и остават в своите региони, колкото се може по-близо до общността. Срещат се 5 пъти годишно на пленарни заседания, на които приемат мнения, подготвени чрез тяхно сътрудничество с различни комисии. Благодарение на двойния им мандат (регионален или местен и Европейски) те предават информация от ЕС към общността. Важна е и ролята им на говорители на регионите и градовете на ЕС.
Първата задача на Комитета е да прокара “мнение” по въпросите, свързани с неговите сфери на отговорност. Всяка от 6-те комисии покрива една или повече сфери. Тези комисии проучват документите, издадени от Съвета, Комисията или Парламента и предлагат проекто-становища по основните въпроси. Те трябва да бъдат приети на пленарните заседания; проектите след това стават становища, които се предават на Съвета, Комисията и Парламента.
За членове на Комитета на регионите на Европейския съюз са одобрени Живко Тодоров; Людмил Веселинов, Маджид Мандаджь; Румен Маноев и Таня Христова, а за зам.-членове Анастасия Младенова; Атанас Камбитов; Георги Славов; Иван Алексиев; Корнелия Маринова; Нида Ахмедов; Себихан Керим Мехмед и Фахри Молайсемов.
С решението си Министерски съвет задължава постоянния представител на Република България към ЕС да представи кандидатурите на Генералния секретариат на Съвета на ЕС.
Радвам се,че има представител и на нашата община. Браво!