Регионалната здравна инспекция – Ловеч, съвместно с Община Ловеч проведе вчера обучителен семинар на медицинските специалисти от детското и училищното здравеопазване и здравните медиатори по проблемите на профилактиката на рака на маточната шийка, вирусен хепатит тип В и тип С, ротавирусна инфекция, ХИВ и други заболявания.

Включиха се 37 медицински специалисти, работещи в здравните кабинети на детски градини, училища и трите детски ясли на територията на общината. Присъстваха и здравните медиатори от общините Ловеч, Летница и Угърчин.  Лектор беше д-р Сийка Иванова, директор на дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ – Ловеч.

Една от приоритетните области в националната здравна политика, свързана с общественото здраве, е ваксинопрофилактиката и осигуряването на защита на деца от определени целеви групи с доказали своята ефективност и безопасност ваксини и тяхното прилагане, осигурени с публични средства. Медицинските специалисти от детското и училищното здравеопазване, както и здравните медиатори в общините са основна група за придобиване на по-добра информираност относно действащи национални програми за ваксинация на деца от целеви групи с ваксини и тяхното прилагане.

В хода на обучението на участниците бе представена актуалната епидемична обстановка в страната и областта, както и шестте национални програми с ваксинопрофилактика – за първична профилактика на рака на маточната шийка 2021 – 2024 г., за профилактика на ротавирусните гастроентерити 2022 – 2025 г., за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип и на пневмококовите инфекции при лица на и над 65 г. 2023 – 2026 г., за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021 – 2025 г., за превенция и контрол на вирусните хепатити в Република България за периода 2021 – 2025 г. и за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции за периода 2021 – 2025 г.

Участниците получиха теоретични познания по проблемите на профилактиката на различни заболявания, като вниманието бе насочено към значимостта на ваксинопрофилактиката и осигуряването на защита на деца от определени целеви групи. Провеждането на обучението допринесе за по-добрата организация на дейността на здравните кабинети в детско и училищно здравеопазване, както и разшири знанията и уменията на медицинските специалисти  в детските ясли и на здравните медиатори.

Всички присъстващи на семинара получиха информационни материали по темата.